Karpuz Suyunun Hiç Aklınıza Gelmeyecek 6 Faydası

Karpuz suyunun faydaları

Yaz mevsiminde vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı ve sıcak çarpması gibi yaz rahatsızlıklarından uzak durmak kadar önemlidir. Güneşte dışarı çıktıktan sonra, soğuk bir bardak meyve suyu serinlemenize yardımcı olur. Neyse ki, doğa bizimle ilgileniyor ve sıcak mevsim için gerekli olan doğru meyve türünü sağlıyor. İşte karpuz, tam da böyle bir yaz meyvesidir ve karpuz suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Karpuz tüketmek, bizi sıcak yaz mevsiminde serin, sağlıklı ve formda tutmanın en iyi yoludur. Karpuz suyunun faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Karpuz suyunun 6 faydası

Karpuz Suyunun Sağlığa Faydaları

Karpuz suyunun faydaları nelerdir?

Bu harika lezzetli ve canlandırıcı meyve suyu sağlığımızı en iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Bu meyve suyunun sizin için neden iyi olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Kalp Sağlığına Faydalıdır

Meyvenin beyaz kabuğunda bulunan sitrülin olarak bilinen bir amino asit kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca arterleri rahatlatır ve kalp-damar fonksinyonlarını geliştirirken iyi bir kan akışı sağlar.

Karpuzda bulunan bol miktarda C vitamini ve beta-karoten, kolesterol seviyesini düşürmeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Karpuz ayrıca kalp-damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan olduğu bilinen likopen gibi fitokimyasallar da içerir.

2. Tansiyonu Düzenler

Karpuzdaki potasyum ve magnezyum amino asitleri, kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kan akışının düzgün gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca, tonsiyonun normal seviyelerde olması için elektrolit ve asit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Potasyum ise idrar söktürücü olarak çalışır ve toksinler ile fazla tuzun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

3. Kan Akışını İyileştirir ve Kas Ağrılarını Azaltır

Karpuzda büyük miktarlarda bulunan sitrülin, vücut tarafından kan akışını iyileştirmek ve kan damarlarını gevşetmek için gerekli bir amino asit olan arjinin’e dönüştürülür.

Gelişmiş kan akışının pozitif etkisi, daha fazla enerji şeklinde görülebilir ve ayrıca stres azaltıcı olarak işlev görür. Ayrıca arjinin’in egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre sitrülin, hücrelerde yağ birikmesini engeller. İnsanlar üzerinde benzer bir etkiye sahip olup olmadığı bilinmemekle birlikte, yemekten hemen önce bir bardak karpuz suyu içmek daha az yemenize yardımcı olabilir. Karpuzun kalorisi düşük olduğundan, istenmeyen kiloları hızla vermenize yardımcı olabilir.

5. Böbrekleri Temizler

Karpuz suyu, vücudunuzdaki amonyak ve ürik asidi temizlemeye ve böbrekleri temizlemeye yardımcı olur. Çalışmalar böbrek taşları için de faydalı olduğunu göstermiştir.

Özellikle karpuz çekirdeği böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu amaçla kullanmak istiyorsanız, karpuzu çekirdekleri ile tüketmeye çalışın.

6. Cildin Taze ve Esnek Görünmesini Sağlar

Karpuzda bulunan antioksidanlar, cildin taze ve esnek görünmesini sağlar. Ayrıca bu antioksidanların artrit, astım, felç ve kanser gibi rahatsızlıklara neden olabilecek serbest radikallerden koruduğu bilinmektedir.

Düzenli olarak günde bir veya iki dilim karpuz tüketmek, gerekli miktarda antioksidan alınmasını sağlayacaktır.

Karpuz Suyunun Besin Değerleri

Karpuz çok zengin bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Her ikisi de, insanların yaz aylarında yaşadığı sık görülen semptomlar olan kas yıpranması ve yorgunluğun iyileşmesine yardımcı olur.

Spor salonunda bir antrenmandan sonra bile, bir bardak karpuz suyu sıvı seviyelerini ve ağrıyan kasları iyileştirmeye yardımcı olacaktır. A ve C vitaminleriyle birlikte az miktarda protein ve potasyum ve magnezyum gibi mineraller içerir.

Her bir bardak karpuz suyunun içerdiği besinler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:

KARPUZ SUYUNUN BESİN DEĞERLERİ
Karpuz Suyu (1 bardak) – 76.2 kalori
Besin Günlük Değeri
Karşılama Oranı
Yağ 1 g 2%
Doymuş yağ 0.11 g 1%
Sodyum 4.8 mg 0%
Potasyum 276.1 mg 8%
Karbonhidrat 17.1 g 6%
Diyet lifi 1.2 g 5%
Protein 1.5 g 3%
A Vitamini 17%
C Vitamini 38%
Magnezyum 7%

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.