Geceleri Kalça Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Geceleri Kalça Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer? Bu yazıda, bu nedenlere, mevcut tedavi seçeneklerine ve geceleri kalça ağrısını önlemeye yönelik ipuçlarına göz atacağız.

geceleri kalça ağrısı neden olur

Kalça ağrısı, kalçanın dış tarafında hissedilen ağrıyı tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Ağrı aniden başlayabilir veya zamanla yavaş yavaş gelişebilir. Birçok insan geceleri kalça ağrısı yaşar.

Kalça ağrısı kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve en sık 40-60 yaş arası kadınlarda görülür. Genel olarak yaralanma veya kalçayı aşırı zorlamadan kaynaklanır, ancak başka nedenler de vardır.

Bu yazıda, bu nedenlere, mevcut tedavi seçeneklerine ve geceleri kalça ağrısını önlemeye yönelik ipuçlarına göz atacağız.

Geceleri kalça ağrısının yaygın nedenleri

Geceleri kalça ağrısı, kalça eklemini, bağlı kasları veya çevre dokuyu etkileyen çeşitli farklı durumlardan kaynaklanabilir.

Büyük trokanterik ağrı sendromu

Kalçanın etrafındaki kaslara gluteal kaslar denir. Gluteal kaslardaki zayıflık, kalçanın ön kısmının eklemin geri kalanını stabilize etmek ve desteklemek için aşırı dengeleme yapmasına neden olabilir.

Bu durum, gluteal kasları kalçaya ve pelvise bağlayan tendonların sıkışmasına neden olur ve bu da büyük trokanterik ağrı sendromu (BTAS) olarak bilinen kalçada ağrıya yol açar.

BTAS özellikle kalçanın belirgin kemik kısmı olan büyük trokanteri çevreleyen tendonları ve sıvı dolu keseleri kapsar. Tendonların veya keselerin yaralanması, özellikle geceleri kalçada ağrı ve hassasiyete neden olabilir.

Bursit

Bursa kesecikleri yastık görevi gören, kalça eklemindeki sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olan, sıvı dolu küçük keselerdir. Bursit, bursa kesecikleri iltihaplandığında ortaya çıkan bir durumdur.

Bursa kecesiklerinin iltihaplanması kalçadan uyluğun yan tarafına doğru yayılan ağrıya neden olur. Bu keskin ve yoğun ağrı geceleri daha da kötüleşebilir.

Tendinopati

Tendinopati, tendonlarda meydana gelen herhangi bir hastalığı ifade etmek için kullanılan terimdir. Kalçadaki tendonlar gluteal kasları kalça ve pelvise bağlar. İkisi bir arada, yürüme ve merdiven çıkma gibi günlük görevler sırasında pelvisi stabilize etmek ve kalça hareketliliğini desteklemekle görevlidirler.

Kalçadaki tendonlar, iyileşmeye zaman kalmadan, sıkışma veya aşırı yüklenme nedeniyle iltihaplanabilir veya zedelenebilir. Bu durum geceleri kalça ağrısına neden olabilir.

Sık sık bacak bacak üstüne atarak oturmak veya tüm ağırlığı tek kalçaya vererek ayakta durmak da tendinopati ve kalça ağrısına neden olabilir.

Osteoartrit (Kireçlenme)

Kalça ekleminin kireçlenmesi, geceleri kalça ağrısı yaşamanın bir başka yaygın nedenidir. Osteoartrit, kemiklerin uçlarını çevreleyen kıkırdak olarak bilinen dokunun yaşa bağlı “aşınma ve yıpranmasının” bir sonucu olarak ortaya çıkan sağlık sorunudur.

Kalçadaki kıkırdak aşındıkça kalçadaki kemikler birbirine sürtünür, bu da iltihaplanma, şişme ve ağrıya neden olur.

Osteoartrit, kalçada sertlik ve ağrı olarak ortaya çıkabilir ve bu da zamanla günlük işleri zorlaştırabilir ve ağrılı hale getirebilir. Kalça ağrısı, kalçaya veya bacaktan aşağı doğru ilerleyerek hareket kabiliyetini etkileyebilir ve geceleri ağrıya neden olabilir.

Egzersizle ilgili nedenler

Futbol, ​​koşma veya dans gibi yorucu egzersizlerin kalça ağrısı riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Bu durum bursit, tendinopati veya pelvis ile kaval kemiğini birbirine bağlayan bir doku bandı olan iliotibial bandın yaralanması gibi bir dizi durumdan kaynaklanabilir.

Egzersiz sıklığında yakın zamanda yapılan bir değişiklik de kalçada yaralanma veya ağrı için tetikleyici olabilir.

Geceleri kalça ağrısının diğer nedenleri

Yukarıda belirtilenler dışında diğer birçok faktör geceleri kalça ağrısına neden olabilir:

Yaş: Hem osteoartrit hem de trokanterik bursit yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır. Menopoza giren kişiler ve menopoz sonrası kadınlar da geceleri kalça ağrısı açısından daha büyük risk altındadır.
Aşırı kilo ve obezite: Aşırı kilolu veya obez kişilerin, eklemleri artan vücut ağırlığı nedeniyle daha fazla baskıyla baş etmek zorunda kaldığından, osteoartrite yakalanma olasılığı daha yüksektir.
Kaza veya yaralanma: Geceleri kalça ağrısı, kalça eklemini yerinden çıkaran bir yaralanma veya düşme gibi bir kaza nedeniyle ortaya çıkabilir.
Dizden, leğen kemiğinden veya sırttan ağrı: Kişi kalçada vücudun diğer bölgelerinden kaynaklanan ağrı hissedebilir. Örneğin, bir sinire baskı yapılması sonucu oluşan sırt ağrısı, kalçada da meydana gelebilir.

Geceleri Yaşanan Kalça Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra egzersiz ve uyku rutinlerinde değişiklikler yapmak geceleri kalça ağrısını tedavi edebilir.

Bunlar işe yaramazsa çeşitli ağrı yönetimi seçenekleri mevcuttur.

Egzersiz yapmak

Geceleri kalça ağrısını iyileştirmek için aşağıdakiler yapılabilir:

  • Kalça, uyluk, pelvis ve gluteal kaslarını, bu bölgeleri bir yandan diğer yana hareket ettirmeyi içeren egzersizlerle güçlendirin.
  • Koşu veya yokuşta yürüyüş gibi kalçayı ve tendonları zorlayabilecek aktivite ve egzersizlerden uzak durun.
  • Koşu veya step aerobik gibi yüksek etkili egzersizler yerine yüzme veya bisiklete binme gibi daha daha az zorlayıcı egzersizleri tercih edin.
  • Egzersiz yaparken daima uygun şekilde ısınıp soğuyun.
  • Koşarken uygun ayakkabı giyin.

Ayrıca bir fizyoterapiste başvurarak, kalça gücünü ve esnekliğini artırmak için özel egzersizler önermesini isteyebilirsiniz.

Uyku

Alışılan uyku pozisyonunu değiştirmek geceleri yaşanan kalça ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  • Sırtüstü düz bir şekilde yatın. Bu pozisyon kalça üzerinde daha az baskıya yol açar.
  • Bir tarafa yatarken bacakları paralel tutmak ve kalçayı, leğen kemiğini ve omurgayı desteklemek için bacakların arasına bir yastık yerleştirin.

Ayrıca kalçaya destek olması ve kalçadaki baskıyı en aza indirmek için ağırlığı daha eşit şekilde dağıtabilen yeni bir yatak veya köpüklü yatak almayı da düşünebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri geceleri kalça ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir:

  • Bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturmaktan kaçınmak
  • Ağırlığı tek kalçaya yükleyecek şekilde ayakta durmaktan kaçınmak
  • Sağlıklı kiloya gelmek ve sağlıklı kiloyu korumak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.