Her Yazar Adayının Dikkate Alması Gereken 8 Yazım Kuralı

Yazarlık nasıl geliştirilir? İyi bir yazar olmak için nelere dikkat edilmelidir? Yazarlık yapmaya başlamak istiyorsanız, bilmeniz gereken temel prensipler vardır. İşte yazdıklarınızın okuyucular tarafından beğenilmesi için dikkat etmeniz gereken kurallar.

Yazar, fikirleri iletmek, duygu ve hislere ilham vermek veya eğlendirmek için farklı yazı stilleri, türleri ve tekniklerinde yazılı kelimeleri kullanan kişidir. Yazarlar romanlar, kısa öyküler, monografiler, seyahatnameler, oyunlar, senaryolar, tele-oyunlar, şarkılar ve denemelerin yanı sıra raporlar, eğitim materyalleri ve halkın ilgisini çekebilecek haber makaleleri gibi farklı yazı türleri geliştirebilirler.

Günümüzde yazarların eserleri geniş bir medya yelpazesinde yayınlanmaktadır. Fikirlerini ifade etmek için dili iyi kullanabilen yetenekli yazarlar, genellikle bir toplumun kültürel içeriğine önemli ölçüde katkıda bulunurlar.

“Yazar” terimi, şarkı sözü yazarı veya senarist gibi sanat ve müzikte başka yerlerde de kullanılır, ancak tek başına “yazar” tipik olarak yazılı dilin yaratılmasını ifade eder. Bazı yazarlar sözlü bir gelenekten hareket ederler.

Yazarlar, kurgusal veya kurgusal olmayan bir dizi türde materyal üretebilirler. Diğer yazarlar, fikirlerinin iletişimini geliştirmek için grafik veya illüstrasyon gibi birden fazla medya kullanırlar. Son zamanlarda sivil ve resmi okuyucular tarafından, becerileri pratik veya bilimsel türde anlaşılabilir, yorumlanabilir belgeler oluşturan kurgusal olmayan teknik yazarların çalışmalarına yönelik bir talep yaratılmıştır. Bazı yazarlar yazılarını desteklemek için resim (çizim, boyama, grafik) veya multimedya kullanabilir. Nadiren de olsa, yaratıcı yazarlar fikirlerini kelimelerin yanı sıra müzik yoluyla da iletebilmektedir.

Peki Yazarlık Nasıl Geliştirilir?

Bu konuda dünya çapında kendini kanıtlamış bir yazar olan Kurt Vonnegut’un tavsiyelerinden yararlanacağınız. Kurt Vonnegut, her yazar adayının veya yazarın, eserlerini yazarken dikkat etmesi gereken bazı temel yazım kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini düşünmektedir. İşte Kurt Vonnegut’un her yazarın dikkate alması gerektiğini düşündüğü 8 yazım kuralı:

Kurt Vonnegut

1. Tamamen yabancı birinin zamanını öyle kullanın ki, o zamanın boşa gittiğini hissetmesin.

2. Okuyucuya destek olabileceği en az bir karakter verin.

3. Her karakter bir bardak su da olsa bir şeyler istemelidir.⁣

4. Her cümle iki şeyden birini yapmalıdır: karakteri ortaya çıkarmak veya eylemi ilerletmek.

5. Mümkün olduğu kadar sona yakın başlayın.

6. Sadist olun. Baş karakterleriniz ne kadar tatlı ve masum olursa olsun, başlarına korkunç şeyler getirin ki okuyucu onların neyden yapıldığını görebilsin.

7. Sadece bir kişiyi memnun etmek için yazın. Bir pencere açıp dünyayla sevişirsen, tabiri caizse hikayen zatürreye döner.

8. Okuyucularınıza mümkün olan en kısa sürede mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Gerilimin canı cehenneme. Okuyucular neler olup bittiğini, nerede ve neden olduğunu o kadar iyi anlamalıdır ki, hamamböcekleri son birkaç sayfayı yerse hikayeyi kendileri bitirebilirler.

Siz de yazarlık yapmak isteyenlere tavsiyeler vermek ve yazımızla ilgili görüşlerinizi bildirmek istiyorsanız yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.