Diş Hekimlerine Göre Diş Eti Çekilmesinin 7 Nedeni ve Tedavisi

Diş eti çekilmesinin arkasında hangi nedenler olduğunu bilmek sorunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. İşte diş eti çekilmesinin nedenleri ve diş etlerinizi ve dişlerinizi korumak için yapabilecekleriniz.

diş eti çekilmesi

Bu günlerde dişlerinizin biraz daha uzun göründüğünü düşünüyorsanız bunu dikkate alın. Hassasiyet, çürük ve diş kaybı riskinizi artırabilecek diş eti çekilmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Diş eti çekilmesi, diş eti dokusunun dişlerden çekilip diş köklerinin açığa çıkmasıyla ortaya çıkan kademeli bir sorundur. Cleveland Clinic’e göre ağzınızın her yerinde veya yalnızca bir dişin çevresinde meydana gelebilir.

Bazen sorunu sadece aynaya bakarak anlayabilirsiniz ve hafif bir diş eti çekilmesi yaşıyorsanız, başka ağız-diş sağlığı sorunlarına neden olmayabilir. Ancak şiddetli hale gelen diş eti çekilmesi, diş ağrısına, hassasiyete ve hatta dişlerinizin sallanmasına neden olabilir.

Diş eti çekilmesinin arkasında hangi nedenler olduğunu bilmek sorunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. İşte diş eti çekilmesinin nedenleri ve diş etlerinizi ve dişlerinizi korumak için yapabilecekleriniz.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri

1. Dişlerinizi Çok Sert Fırçalıyor Olabilirsiniz

Düzenli diş fırçalamak ağız sağlığının olmazsa olmazıdır. Ancak ‌Dental Press Journal Orthodontics‌’de Mayıs 2016’da yapılan bir araştırmaya göre, bu konuda aşırı istekli olmak aslında diş eti dokunuzu tahriş edebilir ve zamanla diş eti çekilmesine yol açabilecek iltihaplanmalara neden olabilir.

Aynı şey çok sert kıllara sahip bir diş fırçası kullanmak için de geçerlidir. Sert, hatta orta sertlikte bir diş fırçası diş etlerinize zarar verebilir. Bu nedenle yalnızca yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih edin.

2. Dişlerinizde Plak veya Tartar Oluşumu Var Olabilir

Dişlerinizi yeterince sık fırçalamamak da diş etlerinizin çekilmesine neden olabilir. Kötü diş hijyeni, diş eti çevresinde plak (bakteri ve yiyeceklerden dolayı dişlerin üzerinde yapışkan bir film) ve tartarın (diş çürümesine neden olabilecek sertleşmiş plak) oluşmasına neden olabilir ve bu da dişlerin iltihaplanmasına neden olabilir.

3. Diş Eti Hastalığı

Plak ve tartar nihayetinde diş eti çizginizin altına sızabilir ve diş eti hastalığına veya diş eti enfeksiyonuna yol açabilecek daha fazla diş eti iltihabına neden olabilir.

Diş hekimlerine göre bu sorun diş etlerinizi kırmızı, şiş ve iltihaplı hale getirebilir ve bu da diş etlerinin çekilmesine neden olabilir.

Şiddetli diş eti hastalığı zamanla çiğnemeyi acı verici hale getirebilir ve hatta dişlerinizin gevşemesine veya düşmesine neden olabilir.

4. Dişlerinizi Gıcırdatıyor Olabilirsiniz

Dişlerinizi tekrar tekrar gıcırdatmak diş etlerinize baskı uygulayarak sonunda şişmelerine ve iltihaplanmalarına neden olabilir. Diş hekimleri, bu iltihabın zamanla diş eti çekilmesine neden olabileceğini söylüyor.

Diş hekimleri, diş gıcırdatma veya bruksizm sorununun herkesin başına gelebileceğini, sorunun genellikle yönetilmeyen kaygı nedeniyle oluşabileceğini söylüyor. Dişlerini gıcırdatan çoğu kişi bunu yaptığının farkına varmaz (çünkü bu genellikle uyurken olur), fakat aynı zamanda diş ağrısına veya hassasiyetine, çene kaslarında gerginliğe, baş ağrısına veya çene, kulak, boyun veya çene çevresinde ağrıya da neden olabilir.

5. Dişleriniz Çarpık Olabilir

Diş çarpıklığı diş etlerinize zarar verebilir.

Diş hekimleri, “Dişler arasında yanlış hizalama varsa, kökü kaplayan diş eti dokusu travmaya daha fazla maruz kalabilir ve çiğneme veya fırçalama gibi aktivitelerden dolayı aşınma ve yıpranmaya maruz kalabilir. Bu, diş eti çekilmesine yol açabilir” diyor.

6. Sigara veya Tütün Kullanımı

Sigara içmenin dişlerde renk değişikliğine neden olabileceğini biliyor olabilirsiniz ancak aynı zamanda diş etlerinizi de etkileyebilir.

Tütün kullanımı bağışıklık sisteminizi düşürür ve diş etlerinizin enfeksiyonla savaşmasını zorlaştırır, bu da diş eti iltihabına ve diş eti çekilmesine yol açabilir.

Ne kadar uzun süredir sigara içiyorsanız diş eti sorunları yaşama olasılığınız da o kadar artar.

7. Dudak veya Dil Piercing’i Kullanımı

Diş hekimleri, ağız piercinginin zamanla diş eti çekilmesi riskinizi artırabileceğini söylüyor.

Bazen piercing, diş etlerinin çekilmesine neden olan tahrişe ve iltihaplanmaya neden olur. Diş hekimleri, diğer nedenlerden dolayı piercingin dişlere veya diş eti dokusuna zarar veren bir yaralanmaya neden olabileceğini ve bunun da diş eti iltihabına neden olabileceğini belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.