Bahçe Toprağını Zenginleştirmek için 7 Basit Teknik

Bahçe toprağı nasıl zenginleştirilir. Bahçe toprağını zengimleştirmek için uygulayabileceğiniz bazı teknikler vardır. Bahçe toprağı nasıl yumuşatılır, bahçe toprağı nasıl olmalı, bahçe toprağı karışımı gibi konular hakkıdna araştırma yapıyorsanız bu yazıyı mutlaka dikkatlice okumalısınız.

bahçe toprağı

Bahçe toprağının sağlıklı olması, zararlılara ve hastalıklara direnen ve bol miktarda ürün veren güçlü ve sağlıklı bitkiler yetiştirmek için önemlidir.

Toprak canlıdır ve mineral parçacıkları, su, organik madde, hava ve mikroorganizmalar dahil olmak üzere birçok parçadan oluşur. Bu parçalar arasındaki dengenin, sağlıklı bir bahçe için sürdürülmesi gerekir.

Tıpkı tüm canlılar gibi, sebzelerinizi yetiştirmek için besleyici bir ortam sağlamak amacıyla toprağın da beslenmesi gerekir.

Sağlıklı Bahçe Toprağının Temelleri

Sağlıklı ve üretken bitkiler sağlıklı bahçe toprağıyla başlar. Toprak bitkileri besler, bu nedenle bitki yaşamını desteklemek için verimli olmalıdır. Toprak ayrıca kök büyümesine, drenaja ve hava sirkülasyonuna izin vermek için gevşek olmalıdır.

Sağlıklı toprak besin maddeleri, mineraller ve organik madde açısından zengin olacaktır. Organik madde, toprağın beslenmesini sağladığı, toprakta bitki yaşamına fayda sağlayan biyo-çeşitli bir alt kültürü teşvik ettiği ve toprak için drenajı ve havalandırmayı desteklediği için anahtardır.

Organik Madde Nedir?

Organik madde, canlı organizmalar tarafından oluşturulan karbon bileşikleri içeren her şeydir. Örneğin bitki artıkları, parçalanmış yapraklar, hayvan gübresi ve çim kırpıntıları birer organik maddedir.

Organik Madde Toprak İçin Ne Yapar?

Organik madde, bitkilere besin sağlamada, toprak yapısını iyileştirme, kirleticileri bağlamada ve toprağın tamponlanmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar.

Toprağınızdaki organizmalar organik maddeyi parçalar ve besin açısından zengin humusa dönüştürür. Organizmalar organik maddeyle beslendikçe tünel açarak cepler oluşturur ve toprağı hafifleterek hava ve suyun köklere ulaşmasını sağlar.

bahçe toprağı nasıl olmalı

Bahçe Toprağını İyileştirmenin 7 Yolu

Her tür toprak, biraz özveri ve sıkı çalışmayla sağlıklı bahçe toprağına dönüştürülebilir. Toprağınızı iyileştirmek zaman alır ve devam eden bir süreçtir. Döngünün devam etmesi için organik maddenin sık sık yenilenmesi gerekir. Aşağıda bahçe toprağını iyileştirmenin yedi yolunu bulabilirsiniz.

1. Kompost Ekleyin

Kompost ayrışmış organik maddedir ve bahçe toprağının sağlığını iyileştirmek için kullanabileceğiniz en iyi şeydir. Kompostu toprağa işlemek toprağı besler, toprak yapısını iyileştirir, toprağın besin maddelerini tutmasını sağlar, iyi drenajı teşvik ederken aynı zamanda toprağın derinliklerindeki suyu emer, toprağı gevşek tutarak havanın bitki köklerine ulaşmasını sağlar, nötr bir pH değerinin korunmasına yardımcı olur ve bitkileri birçok yaygın bahçe hastalığından korur.

Kompost aynı zamanda toprak solucanlarını ve topraktaki diğer mikrobiyal yaşamı da besler. Solucanlar toprakta tünel açarak havalandırmayı ve drenajı iyileştirirken, geride toprak verimliliğini artıracak dökümler bırakırlar.

2. Toprak Testi Yaptırın

Kompost eklemek bir kez yapılıp bitirilecek bir iş değildir. Topraktaki besin maddelerini yenilemek için sürekli bir sürecin parçasıdır. Bitki büyümesini ve üretimini teşvik etmek ve hangi ek besin maddelerine ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için birkaç yılda bir toprak testi yapın.

Toprak testi kitleri, internette ve bahçe malzemelerinin satıldığı her yerde satılmaktadır ve kendi başınıza yapmanız çok kolaydır.

Temel bir toprak testi toprak pH’ı, potasyum (K), fosfor (P), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg) ve sülfür (S) değerlerini verir. Bir toprak testi ayrıca organik madde seviyesini, kurşun içeriğini bilmenizi sağlar ve bu seviyeleri ayarlamak için size önerilerde bulunur.

Toprağınızdaki besin eksikliklerini anladıktan sonra, besin takviyesi için toprağı organik katkılarla besleyebilirsiniz. Örneğin, yonca unu toprağa azot, fosfor ve potasyum ekleyebilir. Solucan döküntüleri azot için harika bir katkıdır. Kemik unu fosfor ve kalsiyum sağlar. Çoğu zaman, ihtiyaç duyulan tek şey düzenli bir doz çok amaçlı organik gübredir.

3. Toprak Yüzeyini Malçlayın

Malç, sağlıklı bahçe toprağı ve güçlü bitkiler için bir zorunluluktur. Doğal büyüme koşullarını teşvik eder, toprağın nemini korur, toprağı serin tutar ve yabani otların büyümesini önler.

Malç yavaşça ayrışacak ve verimliliği artırmak için toprağa organik madde ekleyecektir.

bahçe toprağı nasıl yumuşatılır

4. Toprak Sıkışmasını Önleyin

Sert ve sıkı bir toprak, su ve besin maddelerinin emilmesini engeller ve toprak çorak ve kuru hale gelir. Küçük bitki kökleri nem ve besin aramak için yayılamaz, bu nedenle bitkiler susuz kalır ve açlıktan ölür. Sıkı toprak ayrıca organik maddenin bitkileri besleyen besinlere dönüştürülmesi için gerekli mikrobiyolojik faaliyeti de engeller.

Killi toprak, sadece kışın yağan kar ve buzun ağırlığıyla bile kolayca sıkışmaya meyillidir. Zaman içinde organik madde eklenmesi toprak yapısını dengeleyecektir.

Çok ıslak toprakla çalışmak da toprağı sıkıştıracaktır. İlkbaharda, karlar eriyip bahçe drene olana ve toprak bir avuç toprağın birbirine yapışmaması için yeterince kuruyana kadar bekleyin.

Topraktan uzak durarak toprağın sıkılaşmasını önleyin. Toprağın üzerinde yürümek onu sıkıştırır ve su, hava ve oksijenin köklere ulaşmasını engeller.

Bunun yerine, alanınızı yetiştirme yataklarına ve yürüyüş yollarına bölerek kalıcı bahçe yatakları oluşturun, böylece asla toprak üzerinde yürümek zorunda kalmazsınız.

Bahçe yataklarınızı, toprağa basmadan tüm alanlara ulaşabileceğiniz şekilde, yaklaşık 90-100 cm genişliğinde boyutlandırın. Yatakların arasında bir el arabasının sığabileceği kadar yer bırakın veya yollarınızda çim tutuyorsanız manuel çim biçme makinesi için minimum 60 cm bir alan bırakın.

5. Her Yıl Ürün Rotasyonu Yapın

Her yıl bahçenin farklı yerlerine ürün ekilmesi, besin maddelerinin tükenmesini önler ve bahçe toprağının sağlıklı kalması için haşere ve hastalık döngülerini kesintiye uğratır.

Patates patojenleri, ürün rotasyonunun bahçe toprağını nasıl sağlıklı tuttuğuna iyi bir örnek teşkil eder. Patateslerde kabuk bağlamaya neden olan nematodlar ve mantarlar, sadece bir büyüme sezonu boyunca toprakta hızla artar. Bu yılın mahsulü etkilenmeyebilir, ancak gelecek yılın mahsulü aynı yere ekilirse; bir önceki sezondan toprakta bulunan aç hastalık organizmaları tarafından yok edilecektir. Hastalık sporları ve organizmaları, tercih ettikleri mahsulle beslenmezlerse doğal olarak öleceklerdir.

Tüm bahçe bitkileri için üç yıl kuralına uyun. Aynı sebze ailesinin üç yıl boyunca aynı yerde yetiştirilmemesi için ürünleri her yıl rotasyona tabi tutun. Bu, toprak patojenlerinin ölmesi için yeterli zamanı verir.

Bazı bitkiler de toprak sağlığına katkıda bulunur. Bezelye ve nasturtiumlar toprağa azot katar. Azot alan ürünler yetiştirdikten sonra azot üreten ürünler ekerek toprağı yenileyebilirsiniz.

6.Örtü Bitkileri Yetiştirin

Örtü bitkileri öncelikle toprağa fayda sağlamak için yetiştirilir, ancak bazıları gıda sağlayarak çift görev de yapabilir.

Bahçe sezonunun sonuna doğru bir örtü bitkisi ekilmesi ve kış boyunca bahçede kalmasına izin verilmesi bahçe için birçok fayda sağlar. Örtü bitkisi toprağı şiddetli yağmur, rüzgar ve kar erimesi nedeniyle aşınmaya karşı korur. Ekinler ayrıca toprağın sıkışmasını önler ve sıcak kış aylarında yabani otların büyümesini durdurur.

Lahana, turp, şalgam ve diğer geniş yapraklı yeşillikler gibi ürünler kış aylarında örtü bitkisi ve besin kaynağı olarak kullanım için idealdir. Yonca, çavdar otu, baklagiller ve bezelye de kış için iyi örtü bitkileridir.

Yeşil gübre görevi görmesi için ilkbaharda kalan mahsullerin altını açın. Örtü bitkileri altları açıldıktan sonra ayrışacak ve toprak verimliliğini artıracaktır.

7. Yıllanmış Hayvan Gübresi Ekleyin

Bahçe toprağının sağlığını ve verimliliğini artırmak için yıllanmış hayvan gübresi ekleyin. Taze hayvan gübresi çok sıcaktır, bitkileri yakar ve insanlar için zararlı patojenleri barındırabilir. Bu nedenle gübreyi bahçe toprağına eklemeden önce birkaç ay ila bir yıl bekletin.

Tavuk, inek, tavşan, at, keçi, koyun ve yarasa dışkıları besin açısından zengindir ve bahçe toprağına katıldığında toprak yapısını iyileştirir.

Hayvan gübreleri pestisit ve herbisitlerle kirlenebilir ve sebze bahçenizde herbisit hasarına neden olabilir. Toprağınıza bir kez girdiğinde, ortadan kaldırılması zordur. Gübre satın alırsanız, çiftçiden hayvanların pestisit veya herbisitle muamele edilmiş otları otlamadığına veya yemediğine dair güvence alın.

Kaynak: 7 Simple Techniques to Improve Garden Soil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.