Trombosit Düşüklüğüne İyi Gelen En İyi 7 Besin

Trombosit düşüklüğüne iyi gelen besinler hakkında bilgi sahibi olarak, trombosit sayısını artırabilirsiniz. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan bu küçük kan hücreleri, her insan için hayati öneme sahiptir.

Trombosit Seviyesini Yükselten Gıdalar

Trombosit düşüklüğüne iyi gelen besinler hakkında bilgi sahibi olarak, trombosit sayısını artırabilirsiniz. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan bu küçük kan hücreleri, her insan için hayati öneme sahiptir. Trombositler kandaki en küçük hücreler olup, yaralanma sırasında pıhtı oluşmasını sağlayarak aşırı kan kaybına karşı vücuda koruma sağlar. Damarlarınızdan biri hasar gördüğünde, pıhtı oluşturmak için trombositlere sinyaller gönderir ve trombositler hasarı onarır.

Kandaki trombosit sayısının normalin altına inmesine, yani dolaşımdaki kanın mikrolitresi başına 150.000 trombosit seviyesinin altına düşmesine trombositopeni (trombosit düşüklüğü) adı verilir. Trombosit düşüklüğü genetik olabilir veya Dang humması, alkol alımı, virüs, bir takım ilaçlar veya koşullar nedeniyle ortaya çıkabilir. Demir bakımından zengin gıdalar tüketerek, trombosit seviyesini koruyabilirsiniz. İşte doğal olarak trombosit seviyesini yükselten gıdalardan bazıları.

Trombosit Seviyesini Yükselten Yiyecekler

trombosit seviyesini yükselten gıdalar

1. Nar

Narin Faydalari

Antik çağlardan beri sağlıklı ve tıbbi özellikleri ile bilinen nar, bağışıklık sistemini düzenleyen, mineralleri ve antioksidanları artıran C vitamini gibi besinler açısından zengindir. Zengin kırmızı rengi demir içeriğinin bir kanıtıdır. Katı şekilde tüketebilir veya suyunu içebilirsiniz.

Bunu da okuyun: Narın Sağlığa Faydaları

2. Süt

Sutun Faydalari

Mükemmel bir kalsiyum, fosfor ve potasyum kaynağı olan süt, trombosit seviyesini yükseltmenin en doğal yollarından biridir. Kalsiyum sadece güçlü kemikler / dişler oluşturmak ve kemik erimesini önleme konusunda değil, aynı zamanda kandaki trombosit sayısını yükseltmek için de yardımcı olur. Kalsiyum, K vitamini ve fibrinojen adı veril bir protein ile birlikte çalışarak kanın pıhtı oluşturma kabiliyetini arttırır. Kalsiyum seviyesi yeterli değilse, kanın pıhtılaşması normalden daha uzun sürebilir. Ayrıca, kalsiyum seviyelerini korumak için peynir, yoğurt ve diğer organik süt ürünlerini de tüketebilirsiniz.

3. Folat Açısından Zengin Yiyecekler

Kuskonmaz faydalari

Vücuttaki folat eksikliği trombosit düşüklüğüne neden olabilir. Bununla birlikte, folat açısından zengin yiyecekler tüketerek bunu önleyebilirsiniz. B9 vitamini veya folat, hızlı hücre bölünmesi ve DNA’nın büyümesi, sentezi ve onarımı, beynin düzgün çalışması için gereklidir. Sağlıklı bir yetişkin ortalama olarak her gün en az 400 mg folat tüketmelidir. Folat bakımından zengin gıdalar kuşkonmaz, portakal suyu, ıspanak ve takviye edilmiş tahıllardır.

4. Yağsız Proteinler

yagsiz-protein-iceren-gidalar

Proteinler vücut dokularının yapı taşlarını oluştururlar. Yağsız protein içeren gıdalar, trombosit seviyesini yükseltmek için gerekli olan çinko ve B12 vitamini açısından mükemmel kaynaklardır. Trombosit düşüklüğü olan kişilerin hindi, tavuk ve balık gibi yağsız proteinler içeren gıdaları tüketmesi önerilir. Ayrıca süt ve süt ürünleri, ceviz ve fındık gibi kuru yemişler de yağsız protein içeren gıdalar arasında yer alır.

Bunu da okuyun: Protein Eksikliği Belirtileri

5. Papaya

Papaya-Yapragi-Nerede-Bulunur

Papaya yaprağı özünün genel kan üretimi ve trombosit seviyesini yükseltme konusunda mükemmel olduğunu biliyor muydunuz? Evet, biraz su ve papaya yapraklarını metal bir kaba koyun ve 10-15 dakika orta ısıta kaynatın. Karışımın hacmi yarıya inene kadar kaynatılmalıdır. Trombosit seviyesini yükseltmek için bu özü günde kez için.

6. Morina Balığı Karaciğer Yağı ve Keten Tohumu Yağı

morina-baligi-karaciger-yagi

Morina balığı karaciğer yağı ve keten tohumu yağı tüketmek, bağışıklık sistemini geliştirmek için mükemmeldir. Her iki yağ da vücudun kendi trombositlerine saldırma eğilimi ile mücadele eder. Çeşitli bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı olarak trombosit düşüklüğü ortaya çıkabilir. Bu yağlar sadece vücuttaki iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz aynı zamanda kan dolaşımını da iyileştirir.

7. A Vitamini İçeren Gıdalar

Havuç Faydaları

A vitamini, sağlıklı trombosit ve protein oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır. Sağlıklı protein seviyesi, hücre bölünmesi ve büyüme sürecini düzenler. Düzenli olarak A vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek, vücudun normal fonksiyonlarını sürdürmek için önemlidir. A vitamini açısından zengin olan gıdalar arasında havuç, bal kabağı, lahana ve tatlı patates yer almaktadır.

Artık trombosit seviyesini yükselten gıdalar hakkında ayrıntılı bilgi sahibisiniz. Hiç vakit kaybetmeyin ve bugünden itibaren bu yiyecekleri tüketmeye başlayın!

4 YORUMLAR

  1. Başka bir makalede trombosit düşüklüğüne neden olan gıdalara bakmıştım ve omega 3 yağ asitleri, kimyon, zerdeçal, sarımsak ve karanfil neden oluyormuş. Ama siz bu yazıda tam aksine balık ve ceviz tüketimini önermişsiniz trombosit düşüklüğü için.Yazınızın bilimsel bir dayanağı veya referansı var mı yoksa tamamen mantıklı düşünme çabasıylamı yazıldı? Aşırı çelişkide kaldım cevap yazarsanız sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.