Protein Eksikliği Yaşadığınızı Gösteren En Net 7 Belirti

protein eksikliği belirtileri

Protein eksikliği belirtileri, diyetinizin tüm proteinler açısından eksik olabileceğinin ilk işaretleridir. Protein, tüm canlı organizmalar için gerek duyulan organik bir bileşiktir. Bize enerji verir ve vücudumuzun yenilenmesine yardımcı olur. Protein, kasların yapı taşları olan uzun zincirli amino asitlerden oluşur. Vücudunuz iyi çalışması için ihtiyacı olan proteini almıyorsa, size bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir. Bu belirtilere dikkat etmeli ve bunlardan bazılarını yaşıyorsanız tıbbi yardım olmak üzere doktorunuza başvurmalısınız. İşte vücudunuzda protein eksikliği olduğunu gösteren belirtiler.

Protein Eksikliğinin 7 Belirtisi

protein eksikliği belirtileri

1. Tuzlu veya Tatlı Yiyecekler Yeme İsteği

Protein, şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatır ve bu nedenle kan şekerinin dengeli olmasını sağlamaya yardımcı olur. Düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı bir diyet, şekerin hızlı bir şekilde kan dolaşımına bırakılmasına neden olur. Bu şekeri atmak için insülin salındıktan sonra, kan şekeri hızla düştüğü için tuzlu ve tatlı yiyecekleri yeme isteği ortaya çıkar.

2. Kaslarda Güçsüzlük

Yeterince protein almadığınızda, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için kasları parçalamaktan başka çaresi kalmaz. Vücudunuz yakıt olarak kasları kullanmaya başlar ve bu da kaslarda güçsüzlüğe neden olur. Sonuç olarak kas yoğunluğunuz azalır ve eklemlerinize gereken desteği veremez hale gelir. Kas ve eklem ağrıları artış gösterirken, vücudunuzun yaralanmaları iyileştirmesi daha uzun sürmeye başlar.

3. Saçların ve Tırnakların Zayıflaması

Protein eksikliği belirtileri arasında görece daha az ciddi gibi görünen bir belirti de, saçların ve tırnakların zayıflamasıdır. Yeterli protein alınmadığında, vücut ölü hücreleri değiştirmek için yeni hücreler üretemez. Bu da saçların parlaklığının azalması ya da saç dökülmesi, tırnakların zayıflaması ya da kırılgan hale gelmesi, tırnaklarda çıkıntılar ve kuruma meydana gelmesi, ciltte pullanma oluşması gibi sorunlara neden olabilir.

4. Bağışıklık Sistemi Zayıflığı

Sık sık hasta olmak genellikle bağışıklık sistemi zayıflığının bir göstergesidir ve bağışıklık hücrelerinin hepsi proteinden oluştuğu için, durum protein eksikliğinden kaynaklanabilir. Yeterli protein alınmadığında bağışıklık hücreleri, bakteri ve mikroplarla mücadele edebilecek kadar hızlı bir şekilde yenilenemez ve çoğalamaz.

5. Beyin Sisi

Konsantre olamıyor musunuz? Öğle yemeğini suçlayabilirsiniz. Beynin işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirmesini sağlayan serotonin ve dopamin gibi vücut tarafından üretilen kimyasalların hepsi proteinlerden oluşur. Protein eksikliği ruh hali düşüklüğü, konsantrasyon eksikliği ve zihinsel uyanıklığın azalmasına yol açabilir.

6. Uyku Sorunları

Protein eksikliği belirtileri arasında en önemlilerinden birisi de, uyku sorunlarıdır. Yeterli protein alınmadığında hormon üretimi tehlikeye girer ve uyku kalitesi en üst düzeyde etkilenir ve gece uykunuzu bozacak dengesizliklere neden olur.

Triptofan, uykuya yardımcı olan ve proteinleri oluşturan amino asitlerden biridir. Yatmadan önce biraz protein tüketmek uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Triptofan içeren gıdalar arasında çekirdekler ve kuru yemişler, hindi göğsü, peynir, fasulye ve mercimek ve yumurta gibi gıdalar yer alır.

7. Stres

Stres hormonlarının salınmasını kas ve doku parçalanmasını artırabilir. Bu da fiziksel stres veya duygusal stres gibi sorunlara neden olabilir. Yeterince protein almıyorsanız, stresli yaşam tarzınızın bir sonucu olarak acı çeken dokularınızı yeniden inşa etmek için hiçbir şeye sahip olmamış olursunuz.

Günde ne kadar protein almalısınız?

Diyetinizde birçok gıda çeşidine yer veriyorsanız, protein eksikliği yaşamanız oldukça zordur. Protein eksikliği yaşamanız, sağlıksız bir diyet uyguladığınız için yeterli kalori tüketmediğiniz anlamına gelir.

İhtiyacınız olan kaloriyi almadığınızda, vücudunuz kas, bağışıklık, saç, cilt ve tırnaklarınızı sağlıklı tutmak için ihtiyacı olan enerjiyi tükettiğiniz proteini kullanarak sağlar.

Ortalama bir kişinin, her kilo başına günde en az 0.36 gram protein tüketmesi gerekir. 75 kilo ağırlığındaki bir kişinin günlük tüketmesi gereken protein miktarı 27 gram olacaktır.

Ancak günlük protein ihtiyacı aktivite düzeyi, yaş, kas kitlesi ve mevcut sağlık durumu gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.