Narın Sağlığa 7 Muhteşem Faydası

narın sağlığa faydaları

Narın sağlığa faydaları sayısızdır ve onu özel yapan şey, sağlıklı olmasının yanı sıra lezzetli olmasıdır. Nar antioksidan, anti-viral ve anti-tümör özelliklere sahiptir ve özellikle A, C ve E vitamini yanı sıra folik asit olmak üzere zengin bir vitaminin kaynağı olduğu söylenir. Bu muhteşem meyve hem şarap hem de çay haline getirildiğinde üç kat fazla antioksidan içerir.

Narın en çok hangi açıdan faydalı olduğunu merak ediyor musunuz? Etkili ve sağlıklı kan dolaşımını sürdürmek için çok faydalıdır. Birçok doktor uzun bir hastalık sürecinden sonra yeniden güç kazanmak için nar yemeyi tavsiye eder. Nar geleneksel olarak cildi temizlemek ve iltihapları azaltmak için ve aynı zamanda boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır.

Narın sağlığa faydaları arasında kalp ile ilgili problemler, mide rahatsızlıkları, kanser, diş problemleri, osteoartrit (kireçlenme), anemi ve diyabet için koruyucu ve aynı zamanda tedaviyi destekleyici olarak kullanılması sayılabilir.

Bir beslenme dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, nar antioksidanlar açısından zengindir ve bu özelliği sayesinde vücuttaki LDL oksidasyonunu önleyebilir.

Narın sağlığa faydalarından çeşitli şekillerde tüketerek yararlanabilirsiniz. Suyunu içebilir, tanelerini yiyebilir veya şurup, nektar ve konsantre olarak tüketebilirsiniz. Nar şurubunun hasarlı kıkırdağın tedavisi için kullanılır ve ayrıca bebekleri doğrum sırasında meydana gelebilecek beyin hasarından korur.

Narın Sağlığa Faydaları

narın sağlığa faydaları

Nar, mide problemlerini tedavi etmekten ereksiyon sorunlarına ve daha pek çok yönden vücudumuza yardımcı olur. Şimdi narın sağlığa faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Mide sorunlarını tedavi eder

Nar kabuğu ve nar ağacı yaprağı, herhangi bir sindirim probleminin neden olduğu mide rahatsızlıklarını veya ishali yatıştırmak için kullanılır. Bu meyvenin yapraklarından yapılan çayı içmek, sindirim problemlerini iyileştirmede de yardımcı olur. Nar suyu dizanteri ve kolera gibi sorunları azaltmak için kullanılır.

Kalp sorunlarını azaltır

Düzenli olarak nar suyu içmek, kan dolaşımını iyileştirerek kalp krizi ve felç riskini azaltır. İçerdiği antioksidan bileşenler, kötü kolesterolün birikmesini engeller ve böylece damarları pıhtılardan temizler.

Kanseri önler

Nar, flavonoidler olarak adlandırılan antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu flavonoidlerin, çeşitli kanser türlerine neden olan serbest radikallere karşı etkili olduğu bilinmektedir. Prostat ve meme kanseri riski yüksek olan insanlar, kansere yakalanma riskini azaltmalarına yardımcı olacağından, nar suyu içmeye başlamalıdır. Düzenli nar tüketimi, vücuttaki PSA (Prostat Spesifik Antijen) seviyelerini azaltabilir ve mevcut kanser hücrelerine karşı mücadeleye yardımcı olabilir.

Diş sağlığına faydaları

Nar, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile diş plağının etkilerini azaltmaya yardımcı olur ve çeşitli ağız hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Osteoartriti önler

Nar, ateroskleroz ve osteoartrit gibi birçok hastalığın zayıflatılmasına yardımcı olur. Nar tüketmek arter duvarlarının kalınlaşmasına ve sertleşmesine bağlı olarak meydana gelen kıkırdak ve eklem hasarını önleyebilir. Ayrıca, nar vücuttaki bağ dokuların bozulmasına neden olan enzimlerin oluşumunu engelleyebilir.

Anemi tedavisine destek olur

Nar tüketimi vücutta sağlıklı kan akışı sağlayabilir. Nar, kana demir verir ve böylece yorgunluk, baş dönmesi, halsizlik ve işitme kaybı gibi anemi semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Diyabetin kontrol edilmesini sağlar

Diyabet hastaları için nar suyu içmek çeşitli koroner hastalıkların riskini azaltabilir. Bununla birlikte, arterlerin sertleşmesini önleyerek çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltır.

Nar Nasıl Kolay Soyulur?

Narın sağlığa faydaları ile ilgili detaylı bilgilendirmenin ardından, bu harika meyveyi en kolay şekilde soyma yöntemini izleyebileceğiniz güzel bir video ile yazımızı tamamlayabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.