Bal Kabağının Sağlığa 9 Etkileyici Faydası

bal kabağının faydaları

Bal kabağı, Cucurbitaceae familyasına ait bir tür kış kabağıdır. Bal kabağı genellikle bir sebze olarak görülse de, çekirdek içerdiği için bilimsel olarak bir meyvedir. Ancak besin değerleri olarak meyveden daha çok sebzeye benzer. Lezzetinin ötesinde, bal kabağı besleyici ve sağlığa faydaları ile ilişkilendirilir. İşte bal kabağının sağlığa 9 etkileyici faydası.

Bal Kabağının Sağlığa Faydaları

balkabağının sağlığa faydaları

1. Bal kabağının besin değerleri

Bal kabağı, etkileyici bir besin içeriğine sahiptir. Bir porsiyon (245 gram) bal kabağının besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 49
 • Yağ: 0.2 gram
 • Protein: 2 gram
 • Karbonhidrat: 12 gram
 • Fiber: 3 gram
 • A vitamini: Günlük ihtiyacın %245’i
 • C vitamini: Günlük ihtiyacın %19’u
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın %16’sı
 • Bakır: Günlük ihtiyacın %11’i
 • Manganez: Günlük ihtiyacın %11’i
 • B2 vitamini: Günlük ihtiyacın %11’i
 • E vitamini: Günlük ihtiyacın %10’u
 • Demir: Günlük ihtiyacın %8’i
 • Küçük miktarlarda magnezyum, fosfor, çinko, folat ve birkaç B vitamini.

Ayrıca, vücudumuzun A vitaminine dönüştürdüğü bir karotenoid olan beta-karoten açısından da zengindir. Bal kabağının yenilebilir çekirdekleri de besleyici olması ve sağlığa birçok faydası ile bilinir.

2. Kronik hastalık riskini azaltabilir

Serbest radikaller vücudunuzun metabolik süreci tarafından üretilen moleküllerdir. Oldukça istikrarsız olsa da, zararlı bakterileri yok etmek gibi yararlı rollere sahiptirler. Bununla birlikte, gereğinden fazla miktardaki serbest radikaller kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif stres adı verilen bir duruma neden olurlar. Kabak alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi antioksidanlar içerir. Bunlar serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerinize zarar vermelerini engelleyebilir.

Test tüpü ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu antioksidanların cildi güneşin hasarına karşı koruduğunu ve kanser, göz hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların riskini azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte, sağlık açısından tavsiye edilmesi için daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bal kabağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler ile yüklüdür. Bunlardan ilki, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta-karotendir. Çalışmalar, A vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. A vitamini eksikliği olan kişiler daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilirler.

Bal kabağı aynı zamanda, beyaz kan hücresi üretimini artıran, bağışıklık hücrelerinin daha etkili bir şekilde çalışmasına ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan C vitamini açısından da zengindir.

Yukarıda sözü edilen iki vitaminin yanı sıra, bal kabağı bağışıklık sistemine yardımcı olduğu kanıtlanan E vitamini, demir ve folat kaynağıdır.

4. Göz sağlığınızı korur

Yaşla birlikte görme yeteneğinin azalması oldukça yaygındır. Neyse ki, doğru besinleri tüketerek görme kaybı riskini azaltabiliyoruz. Bal kabağı, vücudunuz yaşlandıkça görme gücünün azalmasına engel olan besinlerle doludur. Örneğin, beta-karoten içeriği vücudumuza gerekli A vitaminini sağlar. Araştırmalar, A vitamini eksikliğinin görme kaybının çok yaygın bir nedeni olduğunu göstermektedir.

Bu konuda yapılan 22 çalışmanın birleştirilerek analiz edilen sonuçlarına göre, beta-karoten açısından zengin beslenen insanlarda, önemli bir görme kaybı nedeni olan katarakt riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca, bal kabağı eksikliğinde yaşa bağlı göz hastalıkları olan makula dejenerasyonu ve katarakt riskinin arttığı lutein ve zeaksantin açısından da zengin bir kaynaktır.

Ek olarak, antioksidanlar olarak işlev gören ve serbest radikallerin göz hücrelerine zarar vermesini önleyebilen iyi miktarda C ve E vitaminleri içerir.

5. Kilo vermeye yardımcı olur

Bal kabağı, besin açısından yoğun bir gıda olarak kabul edilir. Besinle dolu olmasına rağmen, kalori açısından inanılmaz derecede düşüktür. %94’ü sudan oluşan bir porsiyon (245 gram) kabak, yalnızca 50 kalori içerir.

Basitçe söylemek gerekirse, bal kabağı kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü diğer karbonhidrat kaynaklarından daha fazla tüketebilirsiniz ama yine de daha az kalori almış olursunuz. Ayrıca, bal kabağı iştahınızı frenlemeye yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

6. Kanser riskini azaltır

Kanser, hücrelerin anormal şekilde büyüdüğü ciddi bir hastalıktır. Kanser hücreleri hızla çoğalmalarına yardımcı olmak için serbest radikaller üretirler. Bal kabağı, antioksidan olarak işlev görebilen bileşikler olan karotenoidler açısından zengindir. Karotenoidler, serbest radikalleri nötralize ederek belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilirler.

Örneğin, 13 çalışmanın ortak sonuçları, alfa-karoten ve beta-karoten açısından zengin beslenen kişilerde mide kanserine yakalanma riskinin önemli ölçüde azaldığını göstermiştir.

7. Kalp sağlığına faydalıdır

Bal kabağı, kalp sağlığını güçlendiren potasyum, C vitamini ve lif açısından zengindir.

Çalışmalar, yüksek potasyum alımı yapan kişilerin daha düşük kan basıncı ve felç riskine sahip olduklarını göstermektedir.

Ayrıca bal kabağının içerdiği antioksidanlar, kalp hastalığı riskini yükseltebilen LDL kolesterolü düşürebilir.

8. Cilt sağlığını iyileştirir

Bal kabağı, cilt için de harika besinlerle doludur. Çalışmalar, beta-karoten gibi karotenoidlerin doğal bir güneş kremi olarak hareket edebileceğini göstermektedir. Karoteoid içeren besinler tüketmek, cilt hücrelerini zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur.

Bal kabağı, sağlıklı bir cilt için gerekli olan C vitamini açısından da zengindir. Vücudumuzun kolajen üretmek için bu vitamine ihtiyacı vardır.

9. Birçok yemek çeşidinde kullanılabilir

Bal kabağı, çok yönlü olduğu için beslenme düzeninize eklemek kolaydır. Tatlı, turta, krep gibi yemeklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca kavurarak, çorbasını yaparak ve makarna gibi lezzetli yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bal kabağı çekirdekleri de sağlığa birçok faydası olan besinlerle doludur. Örneğin, mesane ve kalp sağlığına katkı sağlayabilir.

Bal kabağı tüketmenin en kolay yolları kabak tatlısı yapmak, tuz ve karabiber ile karıştırarak fırında kızartmak ve çorbasını yapmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.