Sabahları Gözler Neden Şişer? Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

gözlerde şişme neden olur, göz şişmesi nedenleri

Sabah uyanıp aynaya bakıldığında ve gözlerin şişmiş olduğunu görmek oldukça moral bozucudur. Ancak sabahları göz şişmesi genelde ciddi problemlerden daha çok, daha basit nedenlerden kaynaklanır. Göz şişmesi, alerjiden enfeksiyona ya da sadece çok sert bir şekilde ovalamaya kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak, eğer şişlik sürekli, kötüleşen veya ağrılı ise orbital selülit, Grave hastalığı veya oküler herpes (gözde uçuk oluşması) gibi daha ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanıyor olabilir ve bir göz doktorunu ziyaret etmeyi gerektirebilir. Sabahları göz şişmesi nedenleri ve tedavi yöntemleri için okumaya devam edin.

Sabahları Göz Şişmesinin 6 Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

1. Çok Fazla Tuz Tüketimi

Sabahları şişmiş gözlerle uyanmanın en yaygın nedenlerinden biri aşırı tuz tüketimidir. Aşırı tuz tüketimi, vücudunda fazla su tutmasına yol açar. Su göz çevresindeki bağ dokulara ve özellikle de alt göz kapağında birikme eğilimi gösterir.

Nasıl Geçer?: Tuzlu yiyecek tüketimini sınırlamak, göz şişmesinin geçmesine yardımcı olabilir. Vücuttaki fazla tuzu temizlemek için su tüketiminin arttırılması tavsiye edilir.

2. Aşırı Alkol Tüketimi

Çok fazla tuz tüketmek gibi, çok fazla alkol tüketmek de vücudun susuz kalmasına yol açabilir ve ertesi sabah gözlerin şişmesine neden olabilir. Alkol, kan damarlarının genişlemesine neden oluyor ve genişleyen damarlarda sıvı birikmesi meydana geliyor.

Nasıl Geçer?: Yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra bol su içmek, gözlerdeki şişkinliği en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca çay içeren bir göz kremi de deneyebilirsiniz.

3. Alerjiler

Göz alerjileri ve mevsimsel alerjiler de göz şişmesi nedenleri arasında önemli bir yer tutar. Vücudun bağışıklık sistemi polen veya toz gibi yabancı bir maddeye aşırı tepki gösterdiğinde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Daha sonra histamin salgılanır, bu da gözlerdeki kan damarlarının genişlemesine ve şişmesine neden olur. Bu da bölgede kaşıntıya ve burun akmasına neden olur.

Nasıl Geçer?: Loratadin, Feksofenadin, Setirizin gibi etken maddeler içeren reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Bu işe yaramazsa, daha güçlü ve reçete ile satılan bir ilaç tedavisi için alerji testi yaptırmak üzere bir doktora başvurmalısınız.

4. Gözleri Ovalama

Birçoğumuz bazen uyurken ya da uyanıkken gözlerimizi kaşıyabiliyor veya ovalayabiliyoruz. Bu eylemler aslında gözlerde ve göz kapaklarının etrafındaki hassas bölgede iltihap ve şişmeye neden olan travmalardır.

En İyi Tedavi Seçeneği: Öncelikle gözlerinizi ovalamamaya çalışın. Yatmadan önce ve sabah uyanınca serinletici bir maske veya soğuk süt kompresi uygulayın. Soğuk süt anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve cildi rahatlatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olabilir.

5. Kolajen Zayıflığı

Göz şişmesi genetik nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Alt göz kapaklarının altında yağ pedlerini tutan kolajen vardır. Yaşlanma ile birlikte, göz çevresindeki kolajen ve elastin lifleri zayıflar ve bu da kolajen liflerinin altında bulunan yağ pedlerinin çıkmasına neden olur. Sonuç olarak göz altlarında şişme meydana gelebilir.

Nasıl Geçer?: Kolajen ve elastin seviyesini yükseltmek için C vitamini içeren gıdalar tüketebilir veya C vitamini takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca kolajen seviyesini yükseltmek için lazer uygulamaları yaptırmayı düşünebilirsiniz.

6. Stres

Stres, kortizol seviyesini yükselterek ve tuz dengesini değiştirerek gözlerde şişmeye neden olabilir. Bir önceki gece gerçekleşmiş olsa bile, ağlama da gözlerde şişlik oluşmasına neden olabilir. Duygusal nedenlerden ağladığınızda, üretilen gözyaşları normal gözyaşlarından daha az tuzludur. Bu nedenle gözyaşı gözünüzün etrafındaki oküler dokulara geri akar ve bu da dokuların şişmesine neden olur.

Nasıl Geçer?: Stresinizi azaltmaya çalışın. Egzersiz yapmak stres seviyesini azaltabilir. Ayrıca göz çevresindeki yorgunluk, şişlik ve morlukları azaltan salatalık göz kremi gibi bir ürünü de deneyebilirsiniz.

göz şişmesi nasıl geçer, göz şişkinliği tedavisi

Bunları da okuyun:

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz neden kanlanır? Göz kanlanması neden olur?
Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.