Glokom (Göz Tansiyonu ya da Karasu Hastalığı) Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

göz tansiyonu belirtileri nelerdir
göz tansiyonu belirtileri nelerdir

Glokom ya da göz tansiyonu göz içindeki sıvının basıncının bir nedenle artması durumudur. Glokom halk arasında adıyla “Karasu Hastalığı” adıyla da bilinir. Sık görülen bir göz rahatsızlığı olup en sık körlük nedenlerinin başında gelmektedir. 50 yaşın üzerinde her 50, 70 yaşın üzerinde ise her 30 kişiden birinde glokom olduğu kabul edilmektedir.

Glokom esas olarak gözün ağ tabakasının tespit ettiği görüntüleri beyne ileten sinir liflerini tahrip etmektedir. Hastalıkta oluşan hasar kalıcıdır. Geriye dönüşü yoktur. Çünkü tahrip olan sinir liflerinin kendilerini yenileme yetenekleri yoktur. Bu nedenle glokom hastalarında erken teşhis çok önemlidir. Ancak bu sayede iş işten geçmeden tedaviye başlamak hastalığın ilerlemesini durdurmak mümkün olabilmektedir.

Göz tansiyonu belirtileri nelerdir

Göz Tansiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Glokomun erken teşhisi için sadece göz tansiyonunun ölçümü yeterli değildir. Çünkü bu hastalığa yakalanan pek çok kişide göz tansiyonu normal kabul edilen değerlere yakın ya da hafif yüksektir. Ayrıca göz tansiyonu yükselmedikçe ağrı yapmamakta, hastanın hiçbir yakınması olmayabilmektedir.

Yine glokom tedavisi için sık kullanılan görme alanı muayenesi de erken dönemde hastalığı teşhis için yetersizdir. Yaklaşık yarım saat süren ve tamamıyla hastanın verdiği yanıtlara bağlı olan bu test ile ancak bütün sinir liflerinin yaklaşık yüzde 40’ı tahrip olduktan sonra teşhis mümkün olabilmektedir.

Hastalıkta esas etkilenen sinir lifleri olduğundan glokomun erken teşhisi için bu tabakanın kalınlığının ölçülmesi çok yararlıdır. “Optik Koherens Tomofrafi” cihazında bir lazer ışını glokomdan şüphelenilen hastanın gözüne gönderilmekte ve ağ tabakasındaki sinir liflerinin kalınlığı milimetrenin yüzde biri kadar bir duyarlılıkla ölçülmektedir. İşlem hasta için çok kolaydır, hastanın sadece iki saniye süreyle gözünü istenen noktaya bakar bir şekilde sabit tutması yeterlidir.

Her iki göze ait ölçümlerin alınıp cihazın içindeki bilgisayar ile gerekli hesaplamaların yapılması ve hastaya sonucun belirtilmesi toplam beş dakikayı geçmemektedir. Test pek çok yaşlı kişide olduğu gibi göz tansiyonu yanı sıra kataraktı da gelişmeye başlamış hastalarda diğer testlere göre iyi sonuçlar vermekte glokomun erken teşhisinde çok yardımcı olmaktadır.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu belirtileri hastalığın tipine göre değişiklik göstermektedir.

Açık Açılı Glokom

En yaygın göz tansiyonu tipi olup, kayda değer miktarda görme kaybı yaşayıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Kronik Açık Açılı Glokom

İlk belirti genellikle yan görüşünüzün kaybolmasıdır. Yavaş yavaş gerçekleştiği için değişiklikler fark etmeyebilirsiniz.

Akut Kapalı veya Dar Açılı Glokom

Hastalar bu tipi genellikle “hayatımın en kötü göz ağrısı” olarak nitelendiriyor. Belirtiler arasında şunlar yer alıyor:

  • Şiddetli zonklayan göz ağrısı
  • Göz kızarıklığı
  • Baş ağrısı (etkilenen gözle aynı tarafta)
  • Bulanık veya sisli görme
  • Işıkların etrafında tuhaf şekiller görme
  • Göz bebeği genişlemesi
  • Mide bulantısı veya kusma

Bu tip glokom tıbbi olarak acil bir durumdur. Hastanın derhal doktora görünmesi gerekir. Optik sinire verilen hasar birkaç saat içinde başlayabilir ve 6 ila 12 saat içinde tedavi edilmezse ciddi kalıcı görme kaybı ve hatta körlük meydana gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.