Reflü Tedavisi İçin 6 Ev Çözümü

evde reflü tedavisi

Reflü acı verici bir rahatsızlıktır. Yiyecek ve asit yemek borusunun içine sıçrar ve geğirme, mide yanması ve bazı ciddi durumlarda göğüs ağrısına neden olur. Bu göğüs ağrısı bazen öyle şiddetli olur ki, yaşayan kişi kalp krizi geçirdiğini dahi düşünebilir. Reflü tedavi edilmezse, asit yemek borusunu tahriş eder. Bu da yara oluşması, ülser, şişme, kanama ve hatta bazı uzmanlara göre yemek borusu kanserine dahi neden olabilir.

Reflü rahatsızlığı yaşıyorsanız, yediklerinizin ve içtiklerinizin kaydını tutarak soruna neyin sebep olduğunu veya neyin kötüleştirdiğini belirleyin. Tükettiğiniz gıdaları değiştirmek, reflünün tedavi edilmesinde ve önlenmesinde çok önemlidir. Bunun yanında alabileceğiniz bazı önlemler de var. Aşağıda reflü tedavisine yardımcı olacak ev çözümlerine yer verdik.

Reflüye ne iyi gelir

Reflü İçin Evde Tedavi Yolları

1. Hidroklorik Asit Seviyenizi Dengeleyin

Midede hidroklorik asitin üretiminin arttırılması, birçok insan için mide asidinin yemek borusuna kaçmasının önlenmesinde ilk adımdır. Yemeklerden önce bitki kökenli bir betain HCL takviyesi almanız önerilir. Bu, birçok insan için reflünün önlenmesinde son derece etkilidir.

Ayrıca ucuz sofra tuzu yerine kaliteli deniz tuzu kullanmanız önerilir.

2. Tükettiğiniz Gıdalara Dikkat Edin

İşlenmiş gıdalar ve şekerler tüketmek mide asidinin yemek borusuna kaçmasına, mide ve bağırsak kanalında bakteriyel bir dengesizlik oluşmasına neden olur. Daha fazla taze ve çiğ organik meyve ve sebze yiyin. Ayrıca domates, şeker, çikolata, sarımsak, baharatlı ve yüksek yağlı yiyecekler gibi genel tetikleyici yiyeceklerden kaçınmaya özen gösterin.

3. Sindirimi Düzenleyen Enzim Takviyesi Alın

Enzimler çiğ gıdalarda bol miktarda bulunur. Ancak yiyecekler 46.5 derecenin üzerindeki sıcaklıkta pişirmek, çoğu durumda sağlığı teşvik eden enzimleri tahrip eder. Taze ve çiğ gıdalar besin bakımından zengindir ve reflü tedavisi için çok önemli olan aktif enzimler içerirler. Başka bir alternatif ise enzim takviyesi kullanmaktır.

4. Organik Elma Sirkesi

Her öğünden önce bir yemek kaşığı organik elma sirkesi ile 120 ml suyu karıştırarak için. Bu karışım midenin sakinleşmesine yardımcı olur ve sindirimi destekler.

Bunu da okuyun: Organik Elma Sirkesinin 7 Mükemmel Faydası

5. Organik Karbonat

Bikarbonat harika bir üründür. Bir kaşık karbonatı bir bardak suya ekleyin, karıştırın ve fışkırma durmadan için. Yüksek tansiyonunuz varsa veya sodyum kısıtlı bir diyet uyguluyorsanız, karbonat kullanmadan önce doktorunuza danışın.

6. Organik Aloe Vera

Aloe vera, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarıyla ilişkili mide, ishal, ara sıra kabızlık ve sistemik kızarıklık ve şişliği yatıştırmak için yaygın olarak kullanılır. Aloe vera jeli sindirimi destekler ve bu nedenle reflü tedavisi için başka bir etkili alternatif olabilir. Birçok çalışma aloe vera’nın çok az insanda küçük yan etkilerinin dışında oldukça güvenli olduğunu göstermiştir.

Bunu da okuyun: Aloe Veranın 8 Mükemmel Faydası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.