Aloe Veranın 8 Mükemmel Faydası

aloe vera faydaları

Aloe vera faydaları arasında cilt yaralanmalarından cilt bakımına, diş bakımından kanser yaralarını kontrol altında tutmaya kadar birçok madde sayılabilir. Aloe vera binlerce yıldır kullanılan popüler bir tıbbi bitkidir. En çok cilt yaralanmalarını tedavi etme özelliği ile bilinir. Aynı zamanda sağlık üzerinde faydalı etkileri de vardır. İşte aloe vera bitkisinin faydalarından oluşan listemiz.

aloe veranın faydaları

Aloe Vera Faydaları

1. Sağlıklı bitki bileşikleri içerir

Aloe vera, yapraklarında suyu depolayan kalın ve kısa gövdeli bir bitkidir. Kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve dünya çapında 13 milyar dolarlık tahmini bir piyasa değerine sahiptir.

Aloe vera, yaklaşık 30-50 cm uzunluğa kadar yetişebilen, kalın, sivri ve etli yeşil yaprakları ile bilinir. Her yaprak, yapraklardaki suyu depolayan sümüksü bir doku ile doludur. Bu ince suyla dolu doku, aloe vera jeli olarak adlandırılır.

Aloe vera jeli mineraller, amino asitler ve antioksidanlar dahil, bitkilerdeki biyoaktif bileşiklerin çoğunu içerir.

Özet: Aloe vera kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılan popüler bir tıbbi bitkidir. Yaprakları çok sayıda yararlı bileşik içeren jel benzeri bir maddeyle doludur.

2. Antioksidan ve antibakteriyel özellikler

Antioksidanlar sağlık için önemlidir. Aloe vera jel, polifenoller olarak bilinen geniş bir madde ailesine ait güçlü antioksidanlar içerir. Bu polifenoller, Aloe vera’daki diğer birçok bileşikle birlikte, insanlarda enfeksiyonlara neden olabilecek bazı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Özet: Aloe vera çeşitli güçlü antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşiklerin bazıları zararlı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

3. Yanıkların iyileşmesini hızlandırır

Aloe veranın en yaygın kullanımı topikal bir ilaç olarak cilde sürülmesidir. Güneş yanığı da dahil olmak üzere yanık ve yara tedavisi ile bilinir. Çalışmalar, birinci ve ikinci derece yanıklar için etkili bir topikal tedavi olduğunu düşündürmektedir. 4 deneysel çalışmanın ortak sonucu, aloe veranın yanıkların iyileşme süresini geleneksel ilaçlara göre yaklaşık 9 gün azaltabildiği yönünde olmuştur.

Aloe veranın diğer yara türlerini iyileştirmeye yardımcı olduğuna dair kanıtla yetersizdir.

Özet: Yanık yaralarına aloe vera uygulamak, iyileşme süreciniz hızlandırıyor gibi görünmektedir. Diğer yara türleri üzerinde aynı etkiyi gösterdiğine dair kanıtlar yetersizdir.

4. Diş plağını azaltır

Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları çok yaygın sağlık problemleridir. Bunu önlemenin en iyi yollarından biri, dişlerde plak oluşumunu azaltmaktır. Aloe vera faydaları arasında diş plağı oluşumunu önleme de vardır.

300 sağlıklı insanın %100 saf aloe vera suyu ile ağızlarını çalkalaması temeline dayanan bir çalışmada, aloe veranın etkisiyle standart gargara bileşeni klorheksidin karşılaştırılmıştır.

4 günlük kullanımın ardından aloe vera suyunun, diş plağının azaltılmasında klorheksidin kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

Aloe vera, ağızda plak oluşumuna neden olan Streptococcus mutans adlı bakteri ve Candida albicans adlı mantarı öldürerek plak oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Özet: Saf aloe vera suyu düzenli şekilde gargara olarak kullanıldığında, dişlerde plak oluşumunu azaltma konusunda etkilidir.

5. Aft (pamukçuk) yaralarının tedavisine yardımcı olur

Birçok insan hayatında bir defa da olsa, aft sorunu yaşamıştır. Aft, genellikle dudakların iç kısmında oluşan ve yaklaşık 7-10 gün süren yaradır. Çalışmalar, aloe vera faydaları arasında aft yaralarının iyileşmesini hızlandırma olduğunu göstermiştir.

Tekrarlayan aft sorunu olan 180 kişinin katıldığı 7 günlük bir çalışmada, bölgeye uygulanan aloe vera parçası yaraları iyileştirmede etkili olmuştur.

Ancak kortikosteroid içeren geleneksel aft ilaçlarından daha iyi performans göstermemiştir.

Başka bir çalışmada, aloe vera yalnızca aft yaralarının iyileşmesini hızlandırmakla kalmamış, aynı zamanda yaraların neden olduğu acıyı da azaltmıştır.

Özet: Aloe vera jel ya da parça olarak kullanıldığında aft yaralarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

6. Kabızlığı azaltır

Aloe vera faydaları içinde kabızlığı azaltma etkisi de yer almaktadır. Bu kullanımında faydayı sağlayan jel değil, lateks maddesidir. Lateks, yaprak yüzeyinin hemen altında bulunan yapışkan sarı bir tortudur. Etkiyi sağlayan madde, aloe vera yapraklarında bol miktarda bulunan aloin veya barbaloin olarak adlandırılan maddedir. Ancak sık kullanımla ilgili yan etkileri hakkında bazı endişeler dile getirilmiştir. Bu nedenle Aloe vera lateksi içeren ilaçların reçetesiz satılması uygun görülmemektedir.

Popüler inanışın aksine Aloe vera, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve inflamatuar barsak hastalığı (IBD) gibi diğer sindirim bozukluklarına karşı etkili görünmemektedir.

Özet: Aloe vera lateksi, kabızlığı tedavi etmede faydalı olan güçlü laksatif etkilere sahiptir. Diğer sindirim sistemi hastalıkları için faydalı olduğu söylenemez.

7. Cildi iyileştirebilir ve kırışıklıkları önleyebilir

Topikal Aloe vera jelinin cildin yaşlanmasını yavaşlatabileceğine dair bazı ön kanıtlar vardır.

45 yaşın üzerindeki 30 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, jelin topikal olarak uygulamasının kolajen üretimini arttırdığı ve 90 günlük bir dönemde cilt elastikiyetini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.

Bir başka çalışmada aloe veranın eritem sorununu (kılcal damarlarda kan toplanması sonucu derinin kızarması) azalttığı, ancak aynı zamanda cilt hücrelerinin su ihtiyacını arttırdığı tespit edilmiştir.

Aloe vera’nın sedef hastalığı ve radyasyon dermatiti gibi cilt durumlarını tedavi edebileceğine dair çok az kanıt vardır.

Özet: Erken kanıtlar Aloe vera’nın cilt üzerinde yaşlanma karşıtı etkileri olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8. Kan şekeri seviyesini düşürür

Aloe vera bazen geleneksel bir diyabet ilacı olarak kullanılmaktadır. İnsülin duyarlılığını arttırdığı ve kan şekeri yönetimini geliştirdiği söylenir. Tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan birçok çalışma, aloe vera özü tüketmenin umut verici sonuçları olduğunu tespit etmiştir. Ancak bu çalışmalar, aloe veranın bu amaçla kullanımını tavsiye etmek için yetersizdir. Ayrıca, uzun süreli aleo vera takviyesi kullanmanın bazı karaciğer hasarlarına yol açtığı vakalar mevcuttur.

Özet: Erken kanıtlar Aloe vera’nın kan şekeri yönetiminde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Aloe vera takviyelerinin uzun süreli tüketilmesi de tehlikeli olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.