Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven kazanma kişinin elinde olan bir şeydir. Bu yazıda özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabına ayrıntılı bir şekilde yer verdik.

Özgüven nasıl kazanılır

Özgüven, günlük hayatınızda korkularınızı yönetmek ve sizin için önemli olan şeyler konusunda daha fazlasını yapabilmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Ancak pek çok insan, özgüvenin bir kas gibi çalıştığını fark etmez. Kullanmazsanız, kaybedersiniz! Peki, özgüven nasıl kazanılır?

***Sponsorlu Reklamlar***

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Mükemmel bir özgüven geliştirmek ve her alanda daha başarılı olmak için, aşağıda yer verdiğimiz 62 ipucunu dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

***Sponsorlu Reklamlar***

Özgüven nasıl kazanılır özgüven geliştirme

1. Öğrenme harika bir şeydir.

Her zaman aklınızda olan akşam kursuna kaydolun ve keyfini çıkarın. Alternatif olarak, her zaman daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir konu hakkında kitap okuyun (ya da online bir ders alın).

Yeni şeyler öğrenmek ufkunuzu açar, zihninizi aktif tutar ve kesinlikle özgüveninizi arttırır.

2. Partnerinize veya en yakın arkadaşınıza, bugün onlar için neler yapabileceğinizi sorun.

Bu, sıkıcı bir iş için onlar yardımcı olmak kadar kolay bir şey olabilir. Bunu yaparak aslında kendinize yardımcı olduğunuzu göreceksiniz.

***Sponsorlu Reklamlar***

3. Spor salonuna gidin.

Spor salonunda çalıştıktan sonra fark edeceğiniz fizyolojik etkiler kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak. Sayısız araştırmalar, spor salonunda düzenli egzersizlerin sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda özsaygıyı artırabileceğini de göstermiştir.

4. Bir yardımlaşma etkinliğine katılın ve başkalarına nasıl yardımcı olabileceğinize odaklanın.

Kendi meseleleriniz hakkında gergin olmak yerine, başkalarına nasıl yardım edeceğinize odaklanın. Kendinizi başkalarına satmaya çalışmak yerine, neden yaklaşımınızı değiştirmiyorsunuz ve neden tanıştığınız insanlara nasıl yardımcı olabileceğinizi görmüyorsunuz?

Bunu yaparak sakin, kendine güvenen ve insanların tekrar tekrar dönmek isteyeceği biri olabilirsiniz.

5. Sizin için gerçekten önemli olan şeyleri netleştirin.

Bu şeyler hayatınızda değilse, onları hayatınıza sokmanız gerekiyor.

Örneğin; Günlük çalışma rutininiz sıkıcıysa, ancak eğlenmeyi seviyorsanız bu konuda bir şeyler yapın. Bilgisayarda veri giriş işini kişisel hız yarışmalarına, form doldurma işini “teknolojisiz” zamana ve iş arkadaşlarınızla etkileşiminizi neşeli ve keyifli sohbetler haline dönüştürün.

***Sponsorlu Reklamlar***

6. Tolerans gösterdiğiniz şeylerin bir listesini oluşturun ve bunları hayatınızdan çıkartın.

özgüven nasıl artar

Tahammül ettiğiniz ve katlandığınız şeylerin bir listesini oluşturun. Ardından her birinden nasıl kurtulabileceğinizi veya en aza indirebileceğinizi yazın.

Ben şahsen bunu kalemle ve kağıt ile yapmaktan çok hoşlanıyorum çünkü ekrandan biraz daha gerçek ve net görünüyor. Öncelikli öğeleri listenizin en üstüne koymak da iyi bir fikirdir. Böylece önce bunları çözmeye başlayabilirsiniz.

7. Büyük ve küçük başarılarınızı kutlayın.

Deneyimlediğiniz harika (veya küçük) bir başarıya bakın ve kendinizi takdir edin.

Başarılarınızın farkında olmak egoistlik değil, aksine sağlıklı bir davranıştır.

8. Sosyal bir etkinlikteyken sadece tanıdığınız kişilerle iletişim kurmayın.

Gidin ve tanımadığınız bir kişiyle konuşun. Bunu yaparak tanıdığınız kişiler sizin için hoş bir sürpriz olabilir.

Bu davranışı, iş yerinizdeki normal sosyal çevrenizin dışına da taşıyarak genişletebilirsiniz.

9. Hoşunuza gitmese de yapmalısınız.

İster bir parti daveti, ister zorlu bir proje veya hoşunuza gitmeyen başka bir şey olsun, şikayet edin ama yine de yapın.

Küçükken, bir şey üzerinde çalışmak istemediğimde, yapmamak için nedenler bulurdum. Ancak şimdi, yeteneklerimi geliştirmeye daha çok odaklandım.

10. Her gün sizi gülümseten bir şey yapın.

Bu, size yardımcı olan bir iş arkadaşınıza teşekkür mesajı göndermek kadar basit bir şey veya eşiniz uyandığında görünce hoşuna gidecek bir sürpriz olabilir.

Hayat üstümüze gelmese iyi olurdu. Ancak hepimiz onu aydınlatmak, sevmek ve eğlenmek için çaba göstermeliyiz.

İlginizi Çekebilir: Kadın Olmaktan Gurur Duymak İçin 10 Harika Neden

11. Sizi kararsızlığa veya aşırı düşünmeye zorlayan şeyi tespit edin.

Sizi kararsızlığa veya aşırı düşünmeye iten düşünce kalıplarını tespit edin.

Şimdi, en iyi arkadaşınızın aynı düşünce sürecinden geçtiğini ve motivasyonunun düştünüğü hayal edin. Ona ne söylemek isterdiniz?

12. Hoşlandığınız kıza veya erkeğe teklif edin (eğer bekarsanız).

Bekarsanız ve tanıştığınız birinden hoşlandıysanız, bir adım ileri gidin ve ona teklif edin.

Sizi reddetse bile, kararlı olmanız ve çaba sarf etmenizden dolayı güveniniz artacaktır. Belki de “evet” cevabı alacaksınız!

13. İyi hissetmenizi sağlayan 20 şeyden oluşan bir liste yazarak zihninizi besleyin.

Bunu bir şükür listesi olarak düşünün. Listeye ekleyebileceğiniz tipik şeyler şunlardır: partneriniz, çocuklarınız, ebeveynleriniz, evcil hayvanlarınız vb.

Bu listeyi en az ayda bir kez yazmanızı tavsiye ederim. Ve en önemlisi, bu 20 şeye hayatınızda çok fazla yer verdiğinize emin olun.

14. Başkalarını etkilemek için farklı roller oynamayı bırakın.

Farklı roller oynamayı ve insanların sizi görmek istediği gibi davranmayı bırakın.

Kelimenin tam anlamıyla, “kendiniz olun”. Ne yapacağını bilen ve yaptıklarını seven bir kişi olun.

Bu durumu iş hayatınıza taşıdığınızdan, insanların size ne kadar olumlu tepki vereceğine şaşıracaksınız.

15. Yeterince iyi olmadığınızı kabul etmeyi öğrenin.

İstediğiniz bir şeyi her zaman zaman elde edemeyeceğinizi veya elde edebilecek kadar iyi olmadığınızı kabullenmeyi öğrenin.

Kendinize istediğiniz şeyi elde edebileceğinizi, ancak bunun için daha çok çalışmanız gerektiğini söyleyin. Zihin her şeydir. Pozitif ve dinamik bir zihne sahip olduğunuzdan emin olun.

16. Otomatik pilottan çıkın.

Sizin için önemli olan şeyler için bilinçli kararlar alın.

Örneğin; Normalde 9’dan 5’e kadar çalışıyorsanız ve işe gidip gelmek için çok fazla zaman harcıyorsanız neden saatlerinizi biraz değiştirmek için patronunuzla pazarlık yapmıyorsunuz?

Ayrıca haftanın bir ya da iki günü evden çalışmayı önerebilirsiniz. Bunu patronunuza, işe gidip gelmek için kaybolan zamanın ve stresin verimli çalışma saatlerine düzgün bir şekilde aktarılabileceğini belirterek sunun.

17. Bir meydan okuma ile karşı karşıya kaldığınızda kendinize söylediklerini dikkatlice dinleyin.

Bir dahaki sefere bir risk ya da meydan okuma ile karlıştığınızda, kendinize söylediklerinizi dinleyin ve iç iç diyalogunuzu geliştirmenin bir yolunu arayın.

Eğer normalde içsel diyaloğunuzun olumsuz olduğunu fark ederseniz, kendinize şu soruları sormaktan vazgeçebilirsiniz: “Bu durumu nasıl kolaylaştırırım?, “Bunu yapmanın farklı bir yolu var mı?”, “Araştırma yapmak yardımcı olur mu?”

18. Aptal gibi görünmekten korkmayın.

Aptal görünmekten korkuyor musunuz? Bu dünyanın sonu değil, bu yüzden sizi durdurmasına izin vermeyin.

Şimdi şu cümleyi söylemenizi istiyorum… “Önemli değil!”

Yeni bir şey deneyip başarısız olduğunuzda, aptal gibi hissetmemiz gayet normal bir şeydir. Ancak bu kesinlikle bir aptallık değildir. Asıl aptallık denemekten vazgeçmektir.

19. Bir an bile inancınızı kaybetmeyin.

özgüven geliştirme

Sahip olduğunuz özgüvenle yaptığınız çok şey var. Sadece onları fark etmeli ve bu güvenin nasıl hissettirdiğinie aşina olmalısınız. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Örneğin; Dişlerinizi fırçaladığınızı, bir parkta yürüdüğünüzü ya da yakın bir arkadaşınızla konuştuğunuzu düşünün. Bunların hepsini doğal ve güvenli bir şekilde yapıyorsunuz. Aynı duyguyu ve özgüveni alın ve kendinize güvenmeden yaptığınız şeylere aktarın.

20. Şüphelerinizi dinleyin, ancak bunları duyduktan sonra kesin kararlar vermeye hazır olun.

Bazen şüpheleriniz önemli bir şeye hazırlanmak için neye ihtiyaç duyduğunuzu size bildirmek için yararlıdır. Diğer zamanlarda ise sadece şüphe olarak kalırlar.

Anahtar, şüphelerinizin geçerli olup olmadığını hızlıca tespit etmektir. Eğer geçerlilerse, kararlarınızı şekillendirmek için onları kullanın.

Örneğin; Cazip bir iş teklifi aldığınızı hayal edin. Ancak işi yapıp yapamayacağınızdan şüphe duyuyorsunuz. Gerçeği yansıtıp yansıtmadıklarını anlamak için şüphelerinizi analiz etmek için bir zaman ayırın ve sadece sizi kendinize güvenmekten alıkoyan olumsuz düşünceler olup olmadıklarını öğrenin.

İlginizi Çekebilir: Terk Edilme Korkusu Neden Olur? Nasıl Yenilir?

21. Yüksekten uçtuğunuz zamanları ve elde ettiğiniz başarıları hatırlayın.

Şu anda sahip olduklarınızı elde ederken gösterdiğiniz başarıları düşünün. Bunları ne yaparak elde ettiğinizi düşünün ve yeni başarılar elde etmek için bu düşünceleri kullanın.

Güveniniz ya da motivasyonunuz azaldığında, bellek bankanıza girip, yüksekten uçtuğunuz ve harika şeyler başardığınız günleri hatırlayın. Mevcut seviyenizi yükseltmek için harekete geçin ve amacınıza ulaşın!

22. Kural kitabınızı yırtıp atın.

Bilmiyor olabilirsiniz ancak yaptığınız, yapmadığınız, yapmanız veya yapmamanız gerekenleri belirleyen bir sürü kurala göre hareket ediyorsunuz. Bu kurallar düşüncenizi ve davranışlarınızı sınırlıyor.

Artık bunu değiştirmenin zamanı geldi! Bilinçaltınızda yer alan bu kural kitabını yırtıp atın. Bunu yaptıktan sonra, zorlayıcı ve heyecan verici kararlar vermek için ne kadar özgür hissettiğinizi hemen fark edeceksiniz. Hayat yine dinamik ve eğlenceli olacak.

23. Kaybettiğinizde kendinize ne kazandığınızı kendinize sorun.

Bir fırsattan en iyi şekilde yararlanmadığınız ve geri adım attığınız için kendinize kızgın mısınız?

Öncelikle, kendinize kızmanızın size daha kötü hissettireceğini bilin. Bunun yerine, dürüst olun ve kendinize bu durumdan ne kazandığınızı ve ne kaybettiğinizi sorun.

Kazandıklarınızı ve kaybettiklerinizi karşılaştırdığınızda, bir dahaki sefere kazandıklarınızı arttırmak için yapabileceklerinizi düşünün.

24. Hayatınızda sahip olmanız gerekenlere zaten sahipseniz, korkmanıza gerek yok.

Geçmişte korkmuş olmanız kendinize güveninizin olmadığı anlamına değil, yalnızca yeni bir başlangıç yapıyor olduğunuz anlamına gelir. Ve dünya neredeyse sınırsız olanaklar ve fırsatlar sunduğundan, muhtemelen her zaman yeni şeylerle karşılaşıyor olacaksınız.

Kişisel olarak, Camille Guaty’nin bu harika sözünü her zaman aklımda tutuyorum: “Her yeni bir işe başladığımda hala aşırı korku yaşıyorum! Bu korkuyu seviyorum. Çünkü beni canlı tutuyor.”

25. İnsanların, küçük görülmeyi hak etmediğinizi bilmesini sağlayın.

Hayatınızda sizi aşağılayan veya küçük gören biri varsa, bundan böyle farklı bir şey beklediğinizi bilmelerini sağlamak için elinizden geleni yapmak zorundasınız. Gerçekten daha iyisini hak ediyorsunuz ve size daha iyisini göstermek zorundalar!

İnanın, bunu ona söylediğinizde değişecek ve kazanan siz olacaksınız. Hayatınızı bu şekilde kontrol altına alarak özgüven ve mutluluğunuzu artıracaksınız.

26. Flört insanlarla iletişim kurmanıza ve eğlenmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Lütfen beni yanlış anlamayın, önerdiğim şey fiziksel flört değil. Bahsettiğim şey, tüm tarafları olumlu, açık ve mutlu hissettiren sosyal sohbet. Resmi etkileşimleri resmi olmayanlara dönüştürmek olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin; Mesaiye başlarken iş arkadaşlarınıza normalde “Günaydın, bugün nasılsın?” diyerek güne başlıyorsunuz. Bu sorulara arkadaşlarınızın isimlerini ekleyerek biraz flört gücü ekleyin. “Merhaba Mehmet! Seni gördüğüme sevindim. Dün mesaiden sonra neler yaptın? Heyecan verici bir şey yaptın mı?” gibi…

27. Rutin giden ilişkinizde gerçek biraz açığa vurun.

İlişkiler zor olabilir. Genellikle düzgün bir şekilde başlarlar ancak sonra pazı pürüzler çıkabilir. Ayrıca ilk günkü heyecanını kaybedebilirler. İlişkinizde bu durumu yaşıyorsanız, karışıma biraz büyü eklemenin zamanı gelmiş demektir.

Kendiniz veya geçmişiniz hakkında şu anda partnerinizin bilmediği bir şeyi açıklamayı deneyin. Belki de ona geçmişte bir müzik grubunda olduğunuzu söylemeli ve o günlere ait bir fotoğraf veya video kaydı göstermelisiniz.

İlişkinize yeni şeyler eklemek, aranızdaki bağı derinleştirecek ve ilişkinizi taze tutacaktır.

28. Hayattaki iyi ve kötü deneyimlerinizi kabullenin.

İyi ya da kötü tüm deneyimlerinizi kabullenin. Çünkü tümü eşit derecede geçerlidir ve kötü şeyler uzun vadede iyi şeylerden daha faydalıdır.

29. Zor durumlara her zaman hazır olduğunuzun farkında olun.

Kendinizi, ne kadar zor olursa olsun herhangi bir durum için hazır olduğunuza ikna edin.

Hepimiz, sıradan insanların süper sıradan yeteneklere sürüklendiği Die Hard gibi filmleri severiz. Siz de kendi aksiyon kahramanınız olabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, karşılaşmaktan çekinmeyin ve üstesinden gelin.

30. Hayatınızda neler olup bittiği ile uğraşmanın daha faydalı yollarını araştırın.

İnternet… Bugünlerde dikkatimizi dağıtan ve odaklanmamıza engel olan 1 numaralı suçludur. Son dakika haberleri, sosyal medya güncellemeleri, Netflix vb. 24 saat kesintisiz çığ gibi bir içerik okyanusu.

Sorun şu ki, bu içeriği günde 24 saat tüketemeyiz! Uyumalı, yemek yemeli, çalışmalı, dinlenmeli, sosyalleşmeli ve çok daha fazlasını yapmalıyız.

Buradaki anahtar, önceliklerinizi belirlemek ve zamanıza göre yaptığınız programınıza sıkı sıkıya bağlı kalmaktır. Bir gününüz şöyle olabilir; 8 saat uyku, 30 dakika duş alma ve giyinme, 30 dakika kahvaltı, 30 dakika işe gidip gelme, 8 saaat çalışma, 30 dakika dinlenme, 2 saat yemek hazırlama ve yeme, 1 saat kişisel gelişim, 3 saat dinlenme / sosyalleşme.

Günlük internet kullanımınızın sadece günün son 3 saati içinde yer alacağını unutmayın. Çevrimiçi dünyayı takip etmek için yeterli bir zaman!

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı ve Mutlu Yaşam İçin Neler Yapmalıyız? (74 Faydalı Alışkanlık)

31. Anlık tatminkarlık yapmayın, bu kendinizi kolayca sattığınız anlamına gelir.

Bir iş için size 100 lira teklif etseydim ya da aynı iş için bir hafta sonra ödeme yapmak üzere 110 lira teklif etseydim, hangisi seçerdiniz? Aklını okuyamıyorum ancak bu konuda yapılan bir araştırma, çoğu kişinin ödemeyi hemen alacağı daha düşük teklifi, çok az kişinin ise ödemeyi daha sonra alacağı daha yüksek teklifi seçtiğini göstermiştir. Bu, anlık tatminkarlığa daha yatkın olduğumuzu gösteriyor.

Ancak hayatta başarılı olmak istiyorsanız, her zaman büyük resme bakın. Yukarıdaki örnekte, eğer sadece yedi gün beklemiş olsaydınız, 10 lira daha fazla kazanacaktınız.

32. “Bundan daha iyisini hak ediyorum!” diye bağırmak yerine, “Bundan daha iyi olabilirim” deyin.

Sıklıkla insanların kendi kişisel durumlarından şikayetçi olduğunu, ancak bu konuda herhangi bir şey yapmayı reddettiklerini duyuyorum. Onlar gibi olma.

İşler yolunda gitmiyorsa, çözüm bulun ve uygulayın. Cesaretiniz ve kararlılığınız, özgüveninizi artıracak ve başarı merdivenlerini hızla çıkmanıza yardımcı olacaktır.

33. Kendine güven, yanlış olduğunuzu kabul etmek anlamına gelir.

Kolay olmayabilir ancak kendinizi işlerin yolunda gitmemesine hazırlamanız gerekiyor. Sahip olduğunuz her fikir, en iyi fikir değildir. Anahtar, bir şeylerin açık bir şekilde yolunda gitmeyeceği zamanı öngörmektir. Bu durumlar için kontrol mekanizmanızı geliştirmelisiniz.

İşlerini yoluna sokmaya çalışabilir veya tamamen vazgeçebilirsiniz (bazen en iyi yol budur).

34. İçgüdülerinize güvenin.

Hepimizin içgüdüsel hisleri ve sezgileri var. Ancak birçok insan onları görmezden gelmeyi ve yalnızca gerçeklere güvenmeyi seçiyor! Bu, birçok senaryo için işe yarayablir. Ancak içgüdülerinize güvenmeniz gereken zamanlar olacaktır!

Örneğin; İlk randevunuzda partner adayınızı en iyi yer olduğu bilinen bir yere götür müsünüz? Hayır. Bu saçmalık olurdu. Bunun yerine, mükemmel ilk buluşmanın tadını çıkarmak için en iyi yerin neresi olacağına dair hislerinize güvenirsiniz.

35. Korku, kendinizi germek ve güveninizi artırmak üzere olduğunuzu bilmenin bir yoludur.

Bu iyi bir şey. Bu yüzden korkudan kaçmak yerine, kendinizi ileriye doğru itmeye devam edin.

36. Gelecekte özgüveni yüksek bir kişi olduğunuzu düşünün, ne yapardınız?

Gelecekte kendinizin başarılı, kendinden emin, çekici ve canlı bir halini ziyaret ettiğinizi düşünün. Bu, olmasını istediğiniz her şeyi içeren bir versiyonunuz. Sana ne söylemek isterdi?

Gerçekten iyi bir soru değil mi? Özgüveni yüksek haliniz, çabalarınızı övebilir ancak planlama eksikliğinizi ve zayıf hedeflerinizi de eleştirebilir.

Size söylediklerini dikkatlice dinlerseniz, hayatınızı hızla değiştirebilir ve gelecekteki halinize dönüşebilirsiniz!

37. Her şeyi kendiniz yapmanız gerektiği gibi hissetmeyin.

Bu sık görülen bir sorundur. Çok fazla sorumluluk üstleniyoruz ve kendimizi paralıyoruz. Ya da sadece kötü bir iş yapıyoruz!

Anahtar, enerjinizin büyük bir çoğunluğunu iyi yaptığınız harcamaktır. İyi olmadığınız işlerde başkalarından destek alın. Bazen yapılacak en güvenilir ve etkili şey yardım istemektir.

38. Yarın herhangi bir şeye bir şans verin.

Büyük ya da küçük, sadece bir şans verin. Bu yaklaşımın hayatınız ve özgüveniniz için neler yapabileceğine şaşıracaksınız. Enerjik, cesur ve maceracı hissedeceksiniz.

Örneğin; patronunuzdan zam isteyin, öğle yemeği için yeni bir yere gidin, kendinizi bir arkadaşınıza açın.

39. Sizi siz gibi hissettiren kişilerle birlikte olun.

Bunu, sizi destekleyen ve teşvik eden insanlarla daha fazla zaman geçirerek ve sizi zayıflatanlarla daha az zaman geçirerek yapın.

İşyerinde öğle yemeğinizin olumsuz, küçük insanlar tarafından mahvedilmesine izin vermeyin. Bunun yerine, sizi güldüren ve kendiniz hakkında iyi hissettiren meslektaşlarınızla birlikte olduğunuzdan emin olun.

40. Sevmediğiniz şeylere karşı mücadele etmeyi bırakın.

Yapmak istediğiniz şeyleri yapın.

Örneğin; Her zaman yemek yediğiniz veya alışveriş yaptığınız yerleri sıkıcı bulmaya başladıysanız, daha önce hiç uğramadığınız marketleri, kafeleri ve restoranları ziyaret ederek bu rutinden kurtulabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir: Daha Hızlı Okumanıza Yardımcı Olacak 8 Püf Noktası

41. Hiç kimse yalnız değildir ve çevrenizdeki dünyanın bir parçası olmanız ve kendinizi güvende hissetmeniz gerekiyor.

Kendinize şu soruyu sorun: “Neyin bir parçası olabilirim?

Tipil olarak bir terapi grubu, bir spor kulübü veya en iyi arkadaşınızla hafta bir bir araya gelmek olabilir.

42. Artıları ve eksileri unutun. Korkularınıza karşı cesursa bir şey yapın.

Artılar ve eksiler sürekli karşımıza çıkabilir. Ancak artılar ve eksiler için bir liste yaparak karar vermek doğru değildir. Elbette onları kullanacağınız zamanlar olacaktır ancak bazen cesurca bir şey yapmak en doğru seçenektir.

Bunu yaparak kendinizi güçlü, özgür ve son derece güvende hissedeceksiniz.

43. Sizin için önemli olan konularda kazanmanız gereken becerileri geliştirmeye çalışın.

Kazanma şansınızı gözle görülür bir şekilde artıracak hangi özelliklerinizi geliştirebilirsiniz?

Örneğin; mesleğinizde kariyer yapmak istiyorsanız, bunu yapmak için gereken becelerileri geliştirin. Bunlar şunları içerebilir: etkili proje yönetimi becelerileri, güçlü sunum yetenekleri ve üstün hedef belirleme becelerileri.

Ve elbette, hedefinize daha önce ulaşmış olanları taklit etmenin de amaçlarınıza ulaşmanız için en hızlı ve en güvenilir yollardan biri olduğunu unutmayınız.

44. Yapana kadar uğraşın.

Vücut zihnin aynasıdır. Bu nedenle vücudunuzu kendine güvenen bir duruma getirmek şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir.

Bu biraz rol yapmayla ilgilidir. Zorluklarla başa çıkmak istiyorsanız sert davranın. Başarılı olmak istiyorsanız, başarılı olun. Ve özgüven kazanmak istiyorsanız, kendinize güvenin.

Bunları yapmayı deneyin, sonuçlara hayran kalacaksınız.

45. Vazgeçmeyi düşündüğünüzde, sonuna kadar zorlayın.

Üzerinde çalıştığınız ve %90’ını tamamladığınız bir konuda cesaretinizi ve motivasyonunu kaybetmeyin. O kritik noktayı geçtiğinizde, son %10’luk kısmın sihirli bir şekilde tamamlanacağını göreceksiniz.

Birçok insan son engelde düşer. Bunun yerine, bir projenin yaklaşık %90’ı civarında zorluklarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Çabalarınızı ve enerjinizi yeniden odaklayın ve sonuna kadar zorlayın. Bunu yaptığınız takdirde, yalnızca tamamlanmış bir proje ile ödüllendirilmeyecek, aynı zamanda özsaygı seviyenizi de bir üst basamağa çıkartmış olacaksınız.

46. Başkalarıyla kıyaslayarak kendinizi doğrulamayı bırakın.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaya devam etmek mi istiyorsunuz? Yapmayın. Karşılaştırma yoluyla kendinizi doğrulamaya çalışmayın. Unutmayın, siz herkesten farklı bir kişisiniz.

Bunu çok yapardım. Kendimi arkadaşlarımla, aile üyelerle ve meslektaşlarımla karşılaştırıyordum. Aralarında en başarılı iseniz, kendinizi karşılaştırmak güveninizi artırabilir. Ama benim gibi gençken, iş arkadaşlarınızın birçoğu sizden daha başarılı olursa, kendinizle kendinizi kıyaslamadan, özgüveniniz zedelenebilir. Benim tavsiyem ne mi? Karşılaştırmaları bir kenara bırakın ve bunun yerine kendi benzersiz yolunuza odaklanın.

47. Fark yaratmak için yapabileceğiniz bir şey olduğunda konuşun.

Geliştirebileceğinizi düşündüğünüz bir şey varsa veya ayakları yere basan bir fikriniz varsa konuşun.

İş yerindeki sessiz insanların ayda yılda bir prim aldığını fark etmişsinizdir. Bu yeteneksiz olduklarını değil, genellikle yeteneklerinin gözden kaçıyor olduğu anlamın gelebiliyor. Çünkü başkalarıyla nasıl ilişki kuracaklarını bilmiyorlar ya da kendilerini satamıyorlar.

Yolunuza emin adımlarla devam etmek istiyorsanız, oyunda aktif bir şekilde yer aldığınızdan emin olun. Toplantılarda fikirler, yapıcı eleştiriler vb. sunarak konuşun. Çok geç olmadan fark edileceksiniz ve çok daha kısa sürede başarı merdivenlerini tırmanmaya başlayacaksınız.

48. Bazen mücadele etmeyi bırakıp kabul etmelisiniz.

Bir süredir anlamaya çalıştığınız ancak anlayamadığınız bir şey varsa, anlamaya çalışmayı bırakın.

Hayat sonsuz gizemler sunar. Onları çözmeye çalışırsanız, çıldırabilirsiniz! Bırakın bazı şeyler gizemini korusun ve zihninizi hedeflerinize ve hayallerinize odaklayın.

49. Utangaç olmak iyidir.

Utangaç olmak konusunda yanlış bir şey yoktur ve bu, özgüven sahibi olmadığınız anlamına gelmez.

Utangaçlık çekiyorsanız, bunun büyük bir zayıflık olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak içe dönük insanlar bir çok yönden yetenekli olabilirler. Örneğin; Birinci sınıf dinleyecidirler, mükemmel gözlem becerilerine sahiplerdir ve güven veren kişilerdir.

50. Çevrenizi temizleyin.

Çevreniz doğrudan kendi algınızı etkiler. Bu nedenle dağınık bir ortamda bir yığın evrak ve ıvır zıvırla çevriliyseniz temizlik, düzen ve organize olmanın zamanı gelmiş demektir.

İlginizi Çekebilir: 8 Kolay Adımda Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir?

51. Yapmayı sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Yapmayı sevdiğiniz harika şeylerin bir listesini yapın ve gözünüze ilk çarpan ikisini yapmaya başlayın.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için gereken şeylere sahip olmasanız bile, en azından bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, yapmayı sevdiğiniz şeyleri yazmaktır. Bunlar, dünyayı gezmek, yeni bir dil öğrenmek veya bir dağa tırmanmak gibi hoş şeyler olabilir.

Listenizi yaptıktan sonra bir kenara bırakmayın. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için araştırma yapmaya ve hazırlanmaya başlayın.

52. Kendi değerinizi başkalarının onayından bağımsız hale getirin.

Mutlu olmak veya değerli hissetmek için bir ilişki yaşamanıza veya başka biri tarafından onaylanmaya ihtiyacınız yoktur.

Bunu itiraf etmek zor olsa da, kendimizi sık sık diğer insanların bize verdiği değerle ölçerken buluyoruz.

Örneğin; Her zaman cesaret verici ve destekleyici süper pozitif bir patronunuz olabilir. Sizi her zaman iyimser ve kendinden emin hissettirir. Ancak, patronunuzun bunu yapmayı bıraktığını veya yeni patronunuzun tam aksine sürekli olarak hatanızı aradığını ve sizi düzenli olarak eleştirdiğini düşünün. Bu durumda kendinize güvenmeye devam edebilecek misiniz?

Cevabınız hayır ise, kendi değerinizin başkalarının onaylamasına bağlı olmadığı noktasını yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor.

53. Zayıf yönlerinizin üstesinden gelmek için güçlü yanlarınızı kullanın.

Hepimizin zaafları vardır ancak zaaflara yenilmek sadece özgüvenimizi zedeler.

Örneğin; 350’den fazla şirketi bulunan Virgin şirketler grubunun CEO’su Richard Branson’un disleksi (öğrenme bozukluğu) sorunu olduğunu fark etmiş miydiniz? Bu sorunun kendisini durdurmasına ya da güvenini yok etmesine asla izin vermemiştir. Bugün, dünyanın en başarılı insanlarından biridir ve şirketlerinin net değeri yaklaşık 5 milyar dolardır.

54. Yapılacaklar listesi yapın ve bunları mümkün olan en kısa sürede tamamlayın.

Sizin için önemli olan bir şeyi yapılacaklar listesinde ne kadar uzun süre tutarsanız, sizi o kadar tüketir ve gözünüzde o kadar büyür. Onu halledin ve kendinizi özgür bırakın.

Bir an için, aklınızdaki kitap fikrinin ilk bölümünü yazmanız için bir hedef belirlediğinizi düşünün. Bunu yapılacaklar listesine eklediğinizde heyecanlanırsınız. Ancak günler, haftalar ve aylar geçmesine rağmen hala listenizde bulunuyor ve siz bir kelime bile yazmadınız!

Ne yazık ki, uzun süre yapılacaklar listenizde yer almaya devam eden görevler, bilinçli veya bilinçsizce özgüveninizi zedelemeye başlar.

Çözüm yolu, görevleri daha küçük bölümlere ayırmaktır. Örneğin; Bir seferde bütün bir bölümü yazmayı denemek yerine, sadece giriş paragrafını yazmaya ne dersiniz?

55. Vücudunuza iyi davranın.

Vücudunuzun imajı önemlidir, çünkü vücudunuzla kötü bir ilişkiniz varsa kendinize güven duymazsınız.

Sabah kalktığımızda çooğumuzun yaptığı ilk şey nedir? Aynaya bakmak. Aynada gördüğümüzden hoşlanmıyorsak, güne olumsuz şekilde başlamış oluruz. Diğer taraftan, aynaya bakıp görünüşümüzle gurur duyuyorsak güne iyimser ve olumlu bir şekilde başlarız.

Vücudunuzdan memnun değilseniz, geliştirmek için bir şeyler yapın. Egzersiz, diyet ve imaj değişikliği, vücudunuzun görünümünü geliştirmek ve özgüven kazanmanın ortak yoludur.

56. Güveninizi yükseltmeyi asla bırakmayın.

Özgüven süreklilik isteyen bir yetenektir. Ulaştığınız ve sonra durduğunuz bir hedef değildir.

Bunu öğrenme gibi düşünün. Sadece okulda öğrenirseniz ve daha sonra başka hibir şey öğrenmezseniz, hayatınızı geliştirmeye devam edebilir misiniz? Özgüven de aynı böyle bir şeydir.

Kendinizi öne itmeye devam ettiğiniz sürece özgüven seviyeniz de sizinle birlikte ilerleyecektir.

57. Yeni bir yol deneyin.

İyi bildiğiniz yollar, tanıdık olmaktan çıkıp kolayca kopukluğa dönüşebilir.

Yeni bir yol sizi uyandırır, tekrar taze ve canlı hissetmenizi sağlar! Deneyin ve görün.

58. Hayır demeyi öğrenin, başkalarını memnun etmek için yaşamıyorsunuz.

Bir görevi üstlenmek için kolayca “Evet” demeyin. Çünkü işler yolunda gitmeyebilir. Daha sonra mazeret üretmektense, bazı talepleri kibarca reddedebilirsiniz.

Enerjinizi korumak ve optimum seviyede sürmek için aşırı çalışmalardan kaçınmalısınız. Tabağınız dolu ise, acil olmayan istekleri reddetmek için tereddüt etmeyin. Bunu yaparak yalnızca kendinizi bir başarısızlıktan kurtarmayacak, aynı zamanda insanların size daha fazla saygı duymasını da sağlamış olacaksınız.

59. Kendine güvenen insanlara bakın ve onlardan bir şeyler öğrenin.

Özgüveni yüksek olduğu için saygı duyduğunuz insanlara bakın. Onları kopyalamayın ancak özgüvenlerinin yüksek olmasını sağlayan farklarının ne olduğunu belirleyin.

İnsanları izlemek yalnızca eğlenceli değil, aynı zamanda çok bilgilendirici olabilir. Tandığınız veya TV’de gördüğünüz başarılı insanlara yakından baktığınızda, ortak özelliklerinin inançları ve sergiledikleri davranışları olduğunu fark edeceksiniz.

Bunlardan bazılarını benimsemeye başladığınızda, diğer insanların sizi fark etmeye başladığını göreceksiniz.

60. Bir şeyler yapmaya yönelik bir plan yapın, ardından planı uygulamak için bilinçli seçimler yapın.

Çoğu insan plan yapmayı çok kolay bulur. Zor kısmı ise planı uygulayabilmektir. Kalabalığın arasından sıyrılmak için planlarınızı nasıl tamamlayacağınızı bildiğinizden emin olun.

Gerekirse adım adım bir kılavuz yazın ve takip etmeye başlayın. Bu sadece planlarınızı tamamlamada sizi yönlendirmeyecek, aynı zamanda ilerleme göstediğiniz için özgüveniniz sürekli olarak artacaktır.

61. Kendinizden şüphe etmeye başladığınızda odaklanın.

Şüphe ya da korku içine itildiğinizi hissettiğinizde, etkileşimde bulunabileceğiniz şeylere odaklanmayı deneyin.

Yazma eğitmenimin, kelimeler durduğunda mola vermem gerektiğini söylediğiniz hatırlıyorum. Tercihen parkta bir yürüyüş yapabileceğimi söylerdi. Bence bu çok doğru bir tavsiyeydi. Çünkü düşüncelerimize ve duygularımıza kapılarak ilerlememe kaydedemek çok kolaydır.

62. Kendinize asla başarısız ya da beceriksiz olduğunuzu söylemeyin.

Hayat her zaman güllük gülistanlık değildir. İşler her zaman sarpa sarabilir. İnişler, yavaş dönemler ve süper hızlı dönemler olacaktır.

Yaşam bir sanattır ve bu sanatı karşınıza çıkan her şeyi nasıl ele alacağınızı bilerek icra edebilirsiniz. Bunu başarmanın en iyi yolu, engellenemeyen bir demir çekirdek geliştirmektir.

Son Söz

Size özgüven kazanmak konusunda yardımcı olabilecek 62 farklı ipucu sundum. Bu ipuçlarının işe yaraması için onları okumanız yeterli değil. Size faydalı olabilmeleri için onları günlük yaşamanıza almalısınız. Bunu yapabilirseniz, bir daha asla özgüven düzeyiniz hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Özgüven nasıl kazanılır? makalesini PDF olarak indirmek için tıklayın.

***Sponsorlu Reklamlar***

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here