Daha Hızlı Okumanıza Yardımcı Olacak 8 Teknik

daha hizli okumak icin ne yapmali

Daha hızlı okumak için ne yapmalı?” diye merak ettiğiniz için makalemizi buldunuz. Merak etmeyin, uzmanlarından en iyi teknikleri kullanarak okuma hızını artırmak için ne yapmanız gerektiğini ayrıntılı şekilde ele aldık.

Çocukken bize okuma öğretilen yöntem ile bir yetişkin olarak nasıl okumamız gerektiği birbirinden farklıdır. Yavaş metodik yöntem, kelimelerin temelleri ve cümle yapısıyla uğraşan çocuklar üzerinde işe yarasa da, çoğu zaman çok miktarda bilgiyi kısa sürede işlemek zorunda kalan yetişkinlerin, tamamen farklı bir okuma yöntemine ihtiyacı vardır. Daha hızlı okumayı öğrenmek, bir yetişkin olarak geliştirilebilen en iyi becerilerden biridir. Daha hızlı okumak e-postanız üzerinde çalışırken, araştırma yaparken ve sıralama yaparken size zaman kazandırır. Daha hızlı okumak için ne yapmalı konusundaki harika ipuçlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hızlı okuma teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri

1. Tarama Yapmayı Öğrenin

Daha hızlı okumak istiyorsanız, geliştirmeniz gereken en önemli beceri tarama yapmaktır. Birçok yetişkin, sezgisel olarak zor olduğunu hissettiği için tarama yapmanın zor olduğunu düşünüyor. Bunun en önemli nedeni çocukken okumayı öğrenme sürecinde her kelimeye dikkat etmemiz gereken bir yöntemin kullanılmış olmasıydı. Ancak konu yetişkinlere geldiğinde, araştırmalar her kelimeye dikkat etmenin gereksiz olduğunu ve yetişkin bir insanın zihninin boşlukları doldurma konusunda şaşırtıcı bir yeteneğe sahip olduğunu gösteriyor.

Örneğin, aşağıdaki metin parçasına bakın:

Bu tecrübeden sonra, ne kadar harika görünseler veya aksana sahip olsalar da Akdeniz kökenli erkeklerle bir daha asla flört etmemeye karar verdi.

Yalnızca vurgulanan kelimeleri çizip odaklanarak, her kelimeyi işleme çabasından tasarruf edebilir ve beyninizin eksik bilgileri doldurmasına izin verebilirsiniz.

2. Her Paragrafın Sadece İlk ve Son Cümlesini Okuyun

Amerika’nın 1 Numaralı Hızlı Okuma Uzmanı Abby Marks Beale’e göre, bilgi vermek için yazanlar genellikle oldukça denenmiş ve gerçek bir formülü kullanıyor. Yani, her paragrafa paragrafı tanıtan ve paragrafın devamı hakkında bir fikir veren cümleyle başlamak. Bilimsel ve akademik dergiler gibi yayınlarda yer alan paragraflar çok fazla bilgi içerdiğinden, konuyu zaten biliyorsanız, hepsini okumak için vakit harcıyorsunuz demektir. Gelecek sefer ürkütücü bir metinle karşılaştığınızda, her paragraftaki ilk ve son cümleyi okumayı deneyin. Muhtemelen çok fazla şey kaçırmayacaksınız.

3. Zihninizdeki Sesi Kapatın

İlkokulda okumayı öğrenirken kazandığımız bir diğer alışkanlık, kelimeleri çoğu zaman yüksek sesle okumaktır. Yetişkinler olarak çoğumuz bu alışkanlığı sürdürüyoruz. Çünkü yıllar boyunca sözcükleri zihinlerimizin içinde “duyduk”. Bu durum gereksiz zaman harcamamıza neden oluyor. Çünkü bir kelimeyi söyleyebileceğimizden daha hızlı anlayabiliyoruz.

sesi ortadan kaldırmanın yolu, kelimeleri blokları halinde okumaktır. Çünkü bir kelime bloğunu sesli okumak, tek bir kelimeyi sesli okumaktan zordur.

Sesi ortadan kaldırmak, daha hızlı okuma yeteneğinizi büyük ölçüde artırabilir. Diğer taraftan, bu teknikler iyi yazılmış bir metinden aldığınız keyfi azaltabilirler. Bu nedenle, en sevdiğiniz romanı veya şairi yeniden okumanızın hiçbir sakıncası yoktur.

4. İşaret Kalemi Kullanın

Okurken genellikle geriye dönüp aynı metni tekrar okuma eğilimindeyiz. Bu genellikle konsantrasyonumuzun kötü olmasından kaynaklıdır ve okuduğumuz şeyin akışını kaybetmemize neden olur. Dolayısıyla, okumakta olduğunu bilgiler gerçekten gerekli değilse, boşa zaman kaybetmiş oluruz. Ancak işaretçi kalemi kullanarak geriye dönmeyi azaltabilirsiniz. İşaretçiyi izlemek için gözlerinizi eğitin, böylece geriye dönmeyi önlemiş olacaksınız.

okurken kelimelerin altini cizmek

5. Okurken Çoklu İşlem Yapmayın

En kötü okuma alışkanlıklarından biri TV izlerken, radyo dinlerken veya okuduğunuz şeyin sizi rahatsız edecek zihinsel müdahalede bulunmasına izin vererek okumaktır. Daha hızlı okumak istiyorsanız, dikkat dağıtıcı şeyleri bırakmanız ve yalnızca okuma görevine odaklanmanız gerekiyor.

6. Yumuşak Gözlerle Okuyun

Zihin Araçları uzmanlarına göre, verimli okuyamayan okuyucular her satırdaki her kelimeye odaklanma eğilimindedir. Bu eylem verimsizdir çünkü gözleriniz bir bakışta yaklaşık beş santimetre içindeki beş kelimeyi görebilir. Bakışınızı genişletmek ve görüş alanınıza daha fazla sözcük almak için çevresel vizyonunuzu kullanabilirsiniz. Bunu da, okurken gözlerinizin yumuşamasına ve yüz kaslarınızın rahatlamasına izin vererek bunu başarabilirsiniz.

7. Okumadan Önce Kendinize Metin Hakkında Sorular Sorun

Bu teknik, öğretmenler tarafından okuduğunu anlama becerisini arttırmak için kullanılmıştır. Ancak aynı zamanda daha hızlı okumanıza yardımcı olmak için iyi bir tekniktir. Metinden hangi faydalı bilginin alınabileceği hakkında bir fikriniz varsa, kendinize bir soru grubu yapın ve ardından cevapları bulmak için çabucak okuyun. Bu, işe yaramayan bilgileri incelemek için harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

8. Hızlı Okuma Programlarını Deneyin

Birçok hızlı okuma tekniği manuel olarak uygulanabilir. Ancak eski alışkanlıklara geri dönme eğilimi daima ihtimal dahilindedir. Daha hızlı okumayı öğrenmek konusunda ciddiyseniz, okuma hızını ve kavrayışını geliştirmek için tasarlanmış bir hızlı okuma programı kullanmayı düşünebilirsiniz. Okuma hızınızı artırmak için mükemmel olan bu yazılımlar, genellikle elektronik işaretleme gibi yöntemler kullanır.

Bilgi çağında yaşadığımız için, genellikle işlemek için zamanımızın olmadığı bilgilerle boğuluruz. Ancak yukarıdaki önerileri dikkate alıp düzenli olarak uygularsanız, daha hızlı okumayı ve zamandan tasarruf etmeyi öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.