Terk Edilme Korkusu Neden Olur? Nasıl Yenilir?

Terk edilme korkusu neden olur

Terk edilme korkusu, bazı insanların yaşadığı ve hayatlarını olumsuz şekilde etkileyen psikolojik bir durumdur. Terk edilme korkusu ilişki ya da evlilikler üzerinde sağlıksız sonuçlara neden olur. Bu makalede terk edilme korkusu neden olur, nelere sebep olur ve terk edilme korkusu nasıl yenilir gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Terk edilme korkusu nedir ve nasıl yenilir

Terk Edilme Korkusu Nedir?

Terk edilme ve aldatma korkusu konusunda yapılan bir araştırma şunu söylüyor:

Terk edilme sorunları yaşayan ve özgüveni düşük insanlar aldatmaya daha yatkındır.

Aldatma, terk edilme korkusu ile mücadele etmenin sağlıklı bir yolu değildir. Aldatılan kişiye zarar verir ve aynı zamanda ilişkiyi sürdürmek zihinsel bir azap haline gelir.

Terk Edilme Korkusu Belirtileri

Terk edilme korkusu olan insanlar çeşitli davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışların çoğu ilişki için yıkıcıdır. Dolayısıyla terk edilme korkusu ilişki ve ilişkide yer alan her iki birey için uygun şekilde ele alınmalıdır.

Terk edilme korkusuna sahip olan kişide görülen bazı belirtiler şunlardır:

 • Sık sık kıskançlık hissederler.
 • Karşı cinsten diğer kişileri ilişkilerinde bir tehdit olarak algılarlar.
 • Partnerlerini bunaltacak şekilde üstlerine düşerler.
 • Partnerlerinin onlardan ayrılacağına dair düşüncelere sahiptirler.
 • Kendileri için önemli olan kişilerle gereğinden fazla vakit geçirmek isterler.
 • Partnerlerine tamamen güvenmekte zorluk çekerler.
 • Partnerlerinin olumsuz yönlerine, olumlu yönlerinden daha fazla dikkat ederler.
 • Bir ilişkileri bittiğinde yalnız kalmakta zorlanırlar ve hemen partnerlerinin yerini doldurma çabası içine girerler.
 • Yakın arkadaşlarının onları çağırmadan farklı kişilerle bir aktivite yaptığında aşırı kızgınlık gösterirler.
 • Kendilerini değersizi hissederler.
 • Düşük özsaygı ve özgüvene sahiptirler.
 • İlişkide terk edilen yerine terk eden olmak isterler. Böylece potansiyel terk edilme üzerinde kontrol sağladıklarını düşünürler.
 • İlişkide çok hızlı hareket etmek isterler ve partnerlerinin bir sonraki aşamaya yeterince hızlı ilerlemek istememesini kendilerini terk edecek olmasına yorarlar.
 • Yalnız kalma veya terk edilme korkusu nedeniyle sağlıksız ve kötü niyetli ilişkiler geliştirirler.
 • Partnerlerinin başka bir karşı cinse platonik duygular beslediğini düşünürler.
 • Partnerlerinin kendileri olmadan yaptığı aktivitelerde kontrol sahibi olmak isterler.
 • Çoğunlukla ilişkinin olumlu yönlerine odaklanmak yerine, olumsuz yönlerine veya sorunlara odaklanırlar.
 • Duygusal olarak uygun olmayan kişilerle ilişki yaşamanın peşine düşerler.
 • Eşlerini veya partnerlerini aldatırlar.

Terk edilme korkusu olan bireyin, bu davranışlarına tümüne sahip olması gerekmiyor. Terk edilme korkusu olan insanlar bu davranışlardan sadece birkaç tanesini de sergileyebilir. Bu davranışlardan yalnızca birkaç tanesine sahip olmak bile, ilişki ve yaşamları için zararlıdır.

Ayrıca, terk edilme korkusu olan insanlar eşlerini aşırı zorladıkları için kendi ilişkilerini sabote etmeye meyillidirler. Eşlerini test etmek için istenmeyen davranışlar gösterebilirler. Bu davranışlarında aşırıya kaçmaları halinde ise sonuç olarak partnerleri onları terk eder.

Terk Edilme Korkusu Nasıl Yenilir?

Pek çok insan, terk edilmekten korkar. Çünkü hayatlarında daha önce terk edilmişlerdir. Sorun büyük oranda çocukluğa dayanır. Ebeveynleri boşanan veya anne ya da babadan birinin ilgisini yeterince üzerinde hissetmeyen çocuklar, derin psikolojik sorunlar yaşayabilir ve bu durum ileride terk edilme korkusunu ortaya çıkartabilir.

Terk edilme korkusunu yenmenin anahtarı, terk edilme korkusunun var olduğunu kabul etmektir. Aşağıda, daha sağlıklı ve tatmin edici ilişkiler geliştirebilmeniz için terk edilme korkusunu nasıl yeneceğinize dair bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Sevilmeye değer olduğunuzu kabul edin

Terk edilme korkusu olan hemen hemen herkes, sevilmeye layık olmadığı duygusuna sahiptir. Bu duygu muhtemelen çocukluk döneminde bir anda meydana gelen terk edilme ile oluşmaya başlamıştır. Bağlı oldukları biri sebebi her ne olursa olsun kendilerini terk etmiştir ve bu nedenle tam olarak sevilmediklerini hissetmişlerdir. Bir çocuk, basit zihin işleyici nedeniyle “eğer beni seviyor olsaydı, terk etmezdi” diye düşünür. Zaman geçtikçe neden sevilmediğini merak etmeye başlar. Yeterince sevimli değil miydim? Yeterince zeki değil miydim? Yeterince iyi değil miydim? gibi düşünceler kök salarak yetişkinliğe taşınabilir. Sonuç olarak, gerçek bir şekilde sevilmeye değer olmadığını hisseden bir yetişkin haline gelebilir.

Yetişkinlik dönemine geldiklerinde, sahip oldukları ilişkileri kontrol altında tutarak partnerlerinin kendilerini terk etmeyeceğine inanırlar. İlişkilerini, terk edilme korkusuna dayanarak kontrol altında tutmaya çalışırlar.

Terk edilme korkusunu yenmenin ilk adımı, sevilmeye değer olduğunu kabul etmektir.

Aşka, kusurlara ve herkese layıksınız. Bu herkesin sizi sevmesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü bu gerçekçi değildir. Ancak herkes için uygun bir eş vardır. Birini bulduğunuzda, gördüğünüz sevgi ve ilgiye layık olduğunuzu ilişkinin sağlığı için kendinize hatırlatın. Ancak ilişkinizin kimliğinizin merkezi olmasına izin vermeyin.

Duygusal olarak özgüvene sahip olun.

Kimliğiniz asla bir ilişkiye bağlı olmamalıdır. Partneriniz kim olduğunuzun bir parçasıdır ancak sizi tanımlamaz. Bu düşünceleri kabul edin ve yalnız olsanız da tek başınıza iyi olabileceğinizi bilin.

Geçmiş ilişkilerinize bağımlı hale geldiyseniz, duygusal olarak özgüvene sahip olmak kolay olmayabilir. Duygusal özgüven anında sahip olunabilecek bir durum değildir. Bu nedenle süreç boyunca kendinize karşı nazik olun. Her seferinde kendinize duygularınızdan sorumluğu olduğunuzu hatırlatmaya devam edin ve bir ilişkiniz olsa dahi bir birey olduğunuzu unutmayın.

Başka birisinin sizi duygusal olarak güvende hissettirmek zorunda olmadığını, bu görevin size ait olduğunu unutmayın. Duygularınızı sahiplenin. Terk edilme korkusu ortaya çıktığında bu duygunun partnerinizden değil, sizin duygularınızdan kaynaklandığını kendinize hatırlatın. Böylece ilişkide duygusal özgüvene sahip olmanın partneriniz veya bir başkasının değil, kendi elinize olduğunu hissedeceksiniz.

2. Korkunuzun üstesinden gelmek sizi korkutmasın

terk edilme korkusunu nasıl yenilir

Terk edilme korkunuz nerede başladı? Hayatınızda size bu şekilde hissettiren ne oldu? O zamandaki korkularınız size normal mi gösterildi? O korkular şu anki hayatınıza ve ilişkilerinize mi taşındı? Bunlar gibi sorular, korkunuzun nerede ve ne zaman başladığını ve şu anda sizi nasıl etkilediğiniz anlamanıza yardımcı olabilir.

Nerede ve nasıl başladığına dair bir fikriniz varsa, şu anda size zarar verdiklerini anlamaya başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bu korkular hiçbir zaman tamamen silinemez, ancak korkunun kaynağını ve gelişimini açığa çıkararak onlarla mücadele etmek, korkuyu daha iyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Terk edilme günlükleri

Terk edilme ile ilgili günlükler, bu konudaki tüm duygularınızı ve düşüncelerinizi ortaya çıkarmanın bir yoludur. Korkularınızı kağıda dökebilirseniz, zihninizin işlenmesine yardımcı olursunuz. Bu süreçte duygusal olarak sıkışırsanız veya yeterince yardımcı olmadığını görürseniz, size yardımcı olabilecek bir terapist bulun. Korkularınızın kökünü anlamak için bu duyguları ortaya çıkarmanız ve işlemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda korkunuzun şu anki ilişkilerinize zarar verdiğini fark edersiniz. Bu konuda günlük tutarken kendinize sorabileceğiniz bazı sorular şöyledir:

 • Terk edilme korkusuna neden olan sorunu ilk kez ne zaman fark ettiniz?
 • Hayatınız boyunca defalarca terk edilmiş mi hissettiniz? Eğer öyleyse, bu deneyimler neydi ve onlarla nasıl başa çıktınız?
 • Terk edilmenizin sizin hatanız olduğunu mu hissettiniz?
 • Daha önceki terk edilme vakalarınız hem şu anda hem de geçmişte ilişkilerinizi nasıl etkiledi?
 • Hangi davranışlarınızın terk edilme korkusundan kaynaklandığını düşünüyorsunuz?
 • Mevcut ilişkinizde terk edilme korkusuyla ilgili olarak kendinizi daha bilinçli hale getirmek için hangi davranışları yapmak istersiniz?
 • Terk edilme korkusuna dayanan istenmeyen davranışları engellemek için bugün neler yapabiliyorsunuz? (Örneğin: Partneriniz sizinle vakit geçirmek yerine arkadaşlarıyla olmak istediğinde, siz de vakit geçirmek için arkadaşlarınızı arayabiliyor musunuz?)

Tüm bu soruları tek seferde cevaplamanız sağlıklı olmayacaktır. İdeal olarak bir seferde en fazla bir veya birkaç soruyu ele almalısınız.

3. Bazı korku düzeylerinin her zaman var olabileceğini kabul edin

Korkmak insan olmaktır. Terk edilme korkunuzu asla tamamen ortadan kaldıramazsınız. Ancak korkuyla ilgili davranışlarınız üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz.

İlişkinizde o korku dolu anları yaşadığınızı bilmek önemlidir. Örneğin, eşinizin kime baktığını, nereye gittiğini veya sizin yanınızda değilken ne yaptığını kontrol etmenize neden olan korku anları. Sağlıksız düşünce kalıplarını tanımlamak ve bu korkunun kökeninin nerede bulunduğunu anlamak zorundasınız. Bunu yapmak, eşinizi sürekli kontrol altında tutmanıza neden olan düşüncelerin ilişki için sağlıklı olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Düşüncelerizi olumlu hale getirin. Kendinize sevilmeye layık olduğunuzu söyleyin. Ayrıca kendinize değerinizin bir ilişkiye bağlı olmadığını hatırlatın. Bir ilişki yaşıyorken de, yalnızken de iyi olabilirsiniz. Korkunun temel nedenini kabul edin ve kendinize artık korkmanız gerekmediğini söyleyin. Çünkü korkunuz artık ilişkilerinizin sağlıklı bir şekilde yürümesine yardımcı olmuyor.

Her zaman bir miktar korkuya sahip olabilirsiniz. Çünkü terk edilme korkusu çok derindir ve korku doğal bir insan tepkisidir. Ancak, bu korkunun düşünce kalıplarınızı ve davranışlarınızı daha fazla kontrol etmesine izin vermeyerek, etkisini en aza indirebilirsiniz.

4. Korkularınızı bastırmaya yardımcı olmaları için başkalarından medet ummayı bırakın

Terk edilme korkunuzla başa çıkmak için, başkalarından medet ummayı bırakmanız gerekiyor. Terk edilme korkusu yaşıyorsanız, kendinizi güvende hissetmek için onlara sorumluluk yüklememeniz gerekiyor. Korkuya dayanan kontrol davranışlarını durdurmalı ve terk edilme korkusunu yenme sorumluluğunu kendinize vermelisiniz.

Bu korkuların nedenini ve duygusal sağlığınız için artık gerekli olmadıklarını tekrar hatırlayın. Bu korkulara takılıp kalmak size sadece engel oluyor.

Değerli olmadığınızı hissettiren duyguları uzaklaştırın. Kendinize değerli olduğunuzu sesli olarak söyleyin. Kendi kendine konuşma, korkuya dayalı değersizlik düşünceleri aklınıza girdiğinde yeni düşünce biçimleri kurmanıza yardımcı olabilir.

5. Korkunun yerini olumlu düşüncelerin alması için kendi kendine konuşmayı kullanın

Kendi kendine konuşma inanılmaz derecede güçlüdür. Kendiniz hakkında düşünme şeklinizi biçimlendirmenize yardımcı olur. Olumsuz düşüncelerinizi olumlu kendin kendine konuşma ile değiştirebilirsiniz.

Olumlu kendine kendine konuşmaların amacı ilişkilere odaklanmak değildir. Çünkü bu sizin terk edilme korkunuzun sebebi değildir. Terk edilme korkunuz, hayatınızın erken döneminde terk edilmiş olmanızdan dolayı ortaya çıkan dengesizlik duygularına dayanmaktadır. Olumsuz ve korkulu düşüncelerinizi, değerli olduğunuzla ilgili bir konuşma ile değiştirmelisiniz.

Kendinize değerli bir insan olduğunuzu hatırlatın. Terk edilme korkusu ile ilgili duygularınız olduğunda, yeniden odaklanabileceğiniz övgüye layık özniteliklerinize bakın. Terk edilme korkusuna neden olan olumsuz düşüncelerinizi, değerli olduğunuzu hissettiren olumlu düşüncelerle değiştirin.

terk edilme korkusu nedenleri

6. Yalnız olma fikrini kabul edin

Yalnız olmak bir sorun değildir. Değerli bir insan olduğunuzu ispatlamak için hayatınızda başka bir kişiye ihtiyacınız yok. Çünkü siz değerlisiniz. Bekar olmak da, bir ilişki içinde olmak da iyidir.

İlişkiniz bittiyse, yalnız olmanın sizin için iyi yönlerine bakın. Hem yalnız olmanın, hem de ilişki içinde olmanın pozitif yönlerini keşfedin. Böylece her iki şekilde de iyi olabilirsiniz. Sizin değeriniz ilişki durumunuza bağlı değildir.

7. Duygusal olarak ulaşılamaz olanın peşini bırakın

Terk edilme korkusu olan bazı insanlar, duygusal olarak ulaşılamaz insanlarla tekrar tekrar ilişki kurma eğilimindedir.

Duygusal olarak ulaşılamaz olanların yerine, hazır, istekli ve duygusal olarak sizinle ilişki kurabilen partneri aramanın zamanı gelmiştir. Duygusal olarak ulaşılamaz bir kişiden vazgeçemiyorsanız, terapi almak oldukça yardımcı olabilir.

8. Destek ağı oluşturun

Terk edilme korkusu olan bazı kişiler, kendilerini ilişkilerine ve partnerlerine çok fazla kaptırırlar. Bu, diğer ilişkilerini görmezden gelmelerine neden olur.

İlişkilerinde partnerlerine çok fazla takıntılı olan kişiler, başkalarıyla arkadaşlarını sürdürmekte zorlanırlar.

Dengeli bir hayata sahip olmak için, bir tekil şahsın dışında arkadaşlara ihtiyacınız vardır. Destek sisteminiz olan bir insan ağına ihtiyacınız vardır. Böylelikle romantik ilişkiniz başarısız olduğunda çevrenizdeki arkadaşlarınızdan ve ailenizden cesaret, sevgi ve destek alırsınız.

Sizi ilgilendiren etkinliklere katılarak, diğer arkadaşlıklara açık olun. Eğer koşmayı seviyorsanız, haftada bir kez toplanan bir koşu kulübüne katılın. Şarkı söylemekten hoşlanıyorsanız, yerel bir koroya veya şarkı grubuna katılın. Başkalarına yardım etmek isterseniz, bir gönüllülük organizasyonuna katılın. Bunlar sadece birkaç örnektir.

Yaşamınızın bu döneminde arkadaşlık kurmayı başaramadığınız tek bir kişi ile zamanınızı geçirmeyin, çünkü yaşamın her dönemi için arkadaşlara ihtiyacınız var. Terk edilme korkunuz partnerinize sabitlenmenize ve tüm zamanızı onunla harcamınıza neden oluyor. Dizginlerinizi gevşetin ve partnerinizin tek destek ağınız olmaması için başkalarıyla arkadaşlıklarınızı güçlendirmek için zamanızı ayırın.

Hayatta daha çok insana ihtiyacınız var. Çünkü bu dünyada yalnız bir ada değilsiniz. Romantik ilişkinizi sürdürürken başkalarıyla arkadaşlık kurmak sağlıklıdır.

9. Korkudan beslenen davranışlara dikkat edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, terk edilme korkusunun neden olduğu davranışlar vardır. Bu davranışların sadece geçmişte gerçekleştiğini değil, aynı zamanda bugün de gerçekleşip gerçekleşmediğinin farkında olmak önemlidir.

Bu davranışlarınız için dikkatli bir farkındalık geliştirin. Kendinize bu davranışların terk edilme korkusu nedeniyle ortaya çıktığını ve geçmişte olan ilişkilerinizde size yardımcı olmadığını ve gelecekte de size yardımcı olmayacağını hatırlatın.

Korkularınızla konuşun ve kendinize davranışınızı değiştirerek kontrolü ele aldığınızı söyleyin.

Özet

Terk edilme korkusu, uzun bir süredir içinizde olabilir. Fakat kendinize değer verdiğinizde ve korkunun köküne indiğinizde, bunun üstesinden gelebilir ve tekrar sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. Terk edilme korkunuzun kontrolünü elinize aldığınızda, ilişkilerinizin değiştiğini göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.