Sağlıklı ve Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız? (74 Faydalı Alışkanlık)

edinilmesi gereken alışkanlıklar

Sağlıklı ve mutlu yaşam için neler yapmalıyız? sorusu neredeyse herkesin kendi kendine sorduğu bir sorudur. Sağlıklı ve mutlu yaşam için yapmamız gerekenleri çoğunlukla internetten araştırırız. Karşımıza çıkan birçok kaynak nasıl daha sağlıklı ve mutlu bir hayata sahip olacağımıza dair bize fikirler verir. Ancak bu kaynakların çoğu kafamızdaki soruya yüzeysel bir cevap olur. Bu konuda epey bir zaman ayırdık ve sağlıklı ve mutlu bir hayat için edinmemiz gereken alışkanlıkları derledik. Bu alışkanlıkların tamamını kazanan bir kişinin sağlık sorunu yaşaması veya mutsuz olması neredeyse imkansız görünüyor.

Kötü sağlık ve düşük enerji seviyeleri, hayatınızın her bölümünü olumsuz şekilde etkileyebilir. Sizi sıfır ilham ve fikirle bırakarak yaratıcılığınızı yok edebilir. İşler sıkıcı hale gelir ve zorlaşır, sosyal hayatınızın üstüne büyük bir karanlık çökebilir.

Hayatınızı değiştirmek için edinmeniz gereken olumlu alışkanlıklar, doğal enerjinizi geri getirir ve yeniden hayattan zevk almanızı sağlar. Sizi hiç olmadığınız kadar mutlu bir insan haline getirebilecek alışkanlıkların neler olduğunu öğrenmek için makalemizi sonuna kadar okuyun.

Sağlıklı Alışkanlık Nedir?

Her gün gerçekleştirdiğiniz eylemlerin yüzde 40’ından fazlasına, aslında sizin tarafınızdan karar verilmediğini öğrendiğinize şaşırabilirsiniz. İşte bunlar alışkanlıklarınızdır. Alışkanlıklarımız ne yaşadığımızı, ne uyguladığımızı ve hayatımızda hangi sonuçları elde ettiğimizi belirler. Güçlü ve olumlu alışkanlıklara sahip olmak, bu yüzden bu kadar önemlidir.

Kafanız karıştıysa, şöyle özetleyelim: Alışkanlıklar, bilinçli düşünmek zorunda kalmadan düzenli olarak yaptığınız şeylerdir.

Tıp Sözlüğüne göre, sağlıklı alışkanlığın tanımı ise şöyle:

Kişinin fiziksel veya zihinsel sağlığına faydalı, çoğunlukla yüksek düzeyde bir disiplin ve kendi kendine kontrol ile bağlantılı davranış.

Pozitif alışkanlıklar başarınızın temelini oluştururken, sağlıklı alışkanlıklar genel refah seviyenizi iyileştirir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. İyi alışkanlıklar düzenli egzersiz, dengeli bir diyet, dakiklik, verilen sözü tutma vb. davranışları içerir.

Olumlu alışkanlıklar, zihinsel çaba harcamadan işleri yapmamızı mümkün kılar. Örneğin, merdivenlerden inmenin nasıl olacağını düşünmezsiniz. Merdivenden güvenle yürüme alışkanlığını öğrenen bilinçaltınız bunu sizin için halleder. Bacaklarınızı hareket ettirmeyi, dengenizi kontrol etmeyi vb. düşünmenize gerek yoktur.

Sağlıklı ve mutlu yaşamanın sırları

Sağlıklı ve Mutlu Yaşam İçin 74 Sağlıklı Alışkanlık

Artık alışkanlıkların ne olduğunu ve olumlu alışkanlıkların sunduğu faydaları anlıyorsunuz. Şimdi hayatınızı değiştirmek için edinmeniz gereken 74 sağlıklı alışkanlığı gözden geçirelim. Bu alışkanlıkları üç temel bölüme ayırdık:

  • Sağlıklı bir bedene sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar
  • Sağlıklı bir zihne sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar
  • Sağlıklı ilişkiler kurmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar

Sağlıklı bir vücut, istediğiniz herhangi bir şeyi elde etmenin temelidir. Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak için çok önemli olmakla birlikte, pek çok kişi sağlıksız yiyecekler yemeye, egzersizleri göz artı etmeye ve sağlıksız bir yaşam tarzına yönelmeye eğilimlidir. Aşağıda, formda bir vücut için edinmeye başlamanız gereken 20 sağlıklı alışkanlık var:

1. Yemeğinizi çiğnediğinizden emin olun

Çoğu insan yemeğini düzgün çiğnemek veya tadını çıkarmak için zaman ayırmaz. Bu insanlardan biriyseniz, yemeğinizi normalde olduğundan daha uzun çiğneyerek yavaşlatmayı deneyin. Yemeğinizin tadını daha fazla çıkaracaksınız ve muhtemelen daha az yemek yiyeceksiniz.

2. Evinizde sağlıklı gıda maddeleri bulundurun

Evde dolaplarınızda, buzdolabında ve derin dondurucuda ne varsa, onları tüketiyorsunuz. Sahip olduğunuz yiyecekler kızartma, çikolata ve dondurma gibi ultra-işlenmiş gıdalardan oluşuyorsa bu iyi değil. Bu alışkanlıktan vazgeçmek ve açlık hissinizi tatmin etmek için, evinizde kurutulmuş meyveler, tohumlar ve fındık, ceviz gibi sağlıklı gıdalar bulundurduğunuzdan emin olun.

3. Günde 10,000 adım atmayı hedefleyin

Kulağa çok gibi mi geliyor? Aslında bu sayı fitness uzmanlarının önerdiği minimum miktar. Bir günde 10,000 adıma ulaşmak zor değildir. Sabah ve akşam parkta yürümek ve asansör yerine merdivenleri kullanmanız yeterlidir.

4. Öğle yemeği vaktinde yürüyüşe çıkın

Öğle yemeği saatlerinde illa ki yemek yemeniz gerekmiyor. Bu zamanı egzersiz yapmak, biraz temiz hava ve güneş ışığı almak için kullanabilirsiniz.

5. Meyve ve sebzeleri dondurun

Bu gıdaların dondurulması, onları yemeye hazır olana dek tazeliklerini koruyacakları anlamına geliyor. Onları en olgun zamanlarında dondurabilir ve böylece buzlarını çözdürüp yediğinizde harika lezzetlerinin keyfini çıkartabilirsiniz. Bu yöntem, sağlıklı meyvelerin ve sebzelerin mevsimleri dışında tüketilebilmesi için mükemmel bir yoldur.

6. Kalorilere değil renklere odaklanın

Çok fazla insan, sağlıklarını ve diyetini, her gün kaç kalori aldıkları üzerine yoğunlaştırıyor. Ancak sağlıklı bir diyet yalnızca kalori hesabıyla ilgili değildir.

Örneğin, bir avuç fıstık ile aynı kalorili kek arasında büyük fark vardır. Elbette, ikincisi size daha cazip gelebilir. Ancak fındık daima daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

7. Tabağa fazladan bir yeşillik ekleyin

Sağlıklı beslenmenizi geliştirmenin bir yolu da, öğünlerinizin her birine ilave bir yeşillik katmaktır. Örneğin, hamburger ve patates yiyorsanız (ki önerilmez), tabağınıza bezelye veya yeşil bir salata ilave etmeye başlayın. Zamanla yeşillikleri arttırmaya ve önemsiz yiyecekleri azaltmaya başlayabilirsiniz.

8. Egzersiz ve spor dışında da aktif olun

İşyerinizde çoğu sabah spor yapan insanlar vardır. Kesinlikle güne nasıl iyi başlayacaklarını biliyorlar. Ancak spordan sonra gün içindeki davranışlarını izleyin. Çoğu zaman masalarında bütün gün otururlar ve eve döndüklerinde de TV’nin karşısında otururlar.

spor yapmak övgüye değer olsa da, tüm gün yapabileceğiniz tek şey bu olmasın. Temiz hava ve güneş ışığı almaya dikkat edin ve vücudunuzun istediği doğal şekilde hareket edin.

9. Her gün karbonhidrat tüketin

Karbonhidratlar zaman zaman gözden düşmektedir. Kötü olanları bilmeli ve onlardan uzak durmalıyız. Ancak hiç karbonhidrat içermeyen bir beslenme tarzı iyi değildir. Çünkü karbonhidratlar aslında bedenlerimiz için mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Atalarımız binlerce yıl karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlığı ile yaşamıştır. Yalnızca, kötü karbonhidratlar yerine iyi karbonhidratları seçtiğinizden emin olun.

iyi karbonhidratlar kötü karbonhidratlar
Kötü Karbonhidratlar vs. İyi Karbonhidratlar

10. Sağlıklı yağları tercih edin

Tüm yağlar aynı değildir. Bazıları bizim için iyidir, bazıları değildir. Peki, sağlıklı yağlar hangileri?

Soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı, fıstık ve avokado sağlıklı yağlardır. Bu yağları tüketmeye dikkat ederseniz, ihtiyacınız olan temel besin maddelerini alırsınız.

11. Sofradan doymadan kalkın

Sağlıklı bir kişinin midesinin büyüklüğü yumruğu kadardır. Sağlıksız bir kişinin midesi ise bir futbol topu kadar olabilir. Evet, bu şok edici bir gerçektir. Mide büyümesinin tek nedeni aşırı yemedir. Aşırı yemeyi bir alışkanlık haline getirdiyseniz mideniz genişlemeye başlar. Dolayısıyla, her geçen gün doyduğunuzu hissetmek için daha fazla yemek yemeniz gerekir.

Bunu nasıl önleyebiliriz? Her zaman ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden ya da istediğinizden biraz daha az yiyin. Bu alışkanlık, midenizi doğal büyüklüğünde ve kilonuzu ise sağlıklı bir seviyede tutar.

12. Aşırı egzersizden kaçının

Aşırı egzersiz yapan insanlar, olması gerekenden daha hızlı yaşlanırlar. Hayattaki her şeyin çoğu zararlıdır ve buna aşırı egzersiz de dahildir. Aylarca ve yıllarca egzersiz yapmak vücudunuzu hayati enerjisinden mahrum edecektir.

13. Hazır içecekleri su ile değiştirin

Hazır içecekler genellikle şeker (veya yapay tatlandırıcılar), renklendirici maddeler ve diğer zararlı maddelerle doludur. Tatları iyi olabilir, ancak sağlığınızı kötü etkiliyorlar. Hazır içecekleri suyla değiştirdiğinizde vücudunuz size teşekkür edecektir.

14. Her zamankinden 30 dakika önce yatın

Günümüz sosyal medya çağında, bir video daha izlemek çok kolay. İnternet yokken muhtemelen şu ana göre iki veya üç saat önce yatıyordunuz. Ne mi yapmalısınız? Sabah uyanmak için kullandığınız alarmı, televizyonu kapatmak veya telefonu elinizden bırakmak içinde kullanın!

Uyku güçlü bir onarıcıdır. Bu nedenle yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun!

15. Kendinizi tartmayı bırakın

Bazı insanlar (belki siz de dahil) kilolarına takmış durumdalar. Her sabah ve her gece kendilerini tartıyolar. Kilo verdiklerinde çok heyecanlanıyorlar. Ancak kilo aldıklarında hızla depresyona girebiliyorlar.

Evet, sağlıklı bir kiloda olmayı hedeflemelisiniz. Ancak bu, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmanın doğal bir sonucu olmalıdır.

16. Et tüketiminizi azaltın

Haftada bir gün seçin ve o gün herhangi bir şekilde et yemeyin. Bu alışkanlık, et tüketimi miktarınızı azaltmanın harika bir yoludur. Böylece vejertaryern yemeklerinde bulunan lezzetli tatları da tanımış olacaksınız.

17. Eğlenceli egzersizleri tercih edin

Spor salonuna gitmeyi veya soğuk havalarda koşmayı sevmediğiniz için egzersiz yapıyor olabilirsiniz. Bunun yerine dans, yoga, zumba veya takım sporu gibi eğlenceli egzersizlere ne dersiniz? Egzersiz eğlenceli olduğunda, düzenli olarak yapmak için daha fazla motivasyona sahip olursunuz.

18. Şeker tüketiminizi yarı yarıya azaltın

Hepimiz şekerin bizim için kötü olduğunu biliyoruz, fakat yine de çoğumuz hala her geçen gün daha fazla şeker tüketiyoruz. Bunun nedeni, şekerinin tadının harika olmasıdır. Evet harika bir tadı var ancak bağımlılık yapıyor!

Şimdi size “şekeri tamamen kesin” dense, kesinlikle yapmazsınız. Bu yüzden makul ve başarılabilir bir hedef olan şeker tüketimini yarı yarıya azaltmayı öneriyoruz. Bu alışkanlığı, çay ya da kahvede şekeri azaltmak, tahıllarınıza şeker eklemekten vazgeçmek ve daha sağlıklı atıştırmalıklar seçmek gibi basit adımlarla yapabilirsiniz. (Bkz: 2.madde)

19. Yeniden kullanılabilir bir su şişesi satın alın ve masanızın üzerinde tutun

Ofise gelip bütün gün çay veya kahve içerdim. Hiç su içmeyi düşünmedim. Sonra bazı iş arkadaşlarımın büyük, yeniden kullanılabilir su şişeleri getirdiğiniz fark etmeye başladım. Mesai boyunca bu şişeleri yudumlayıp duruyorlardı. Ben de yapmaya karar verdim ve her gün iş yerinde 1 litre su içmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğüme çok şaşırdım. Edindiğim bu alışkanlığın en güzel yanı, daha sağlıklık ve zinde hissetmemi sağlaması oldu. Yalnızca bir günlüğüne siz de deneyin. Eminim ki, ikinci günden itibaren işinize su şişeniz yanınızda olmadan gitmeyeceksiniz.

20. Zaman zaman teknolojinin fişini çekin

Teknoloji harika bir şey. Benim bu yazı yazmamı, sizin de okumanızı sağlıyor. Ancak dürüst olalım, TV’lerimize, dizüstü bilgisayarlarımıza, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımıza bağımlı olmak artık çok kolay. Çoğu insan sabah, öğleden sonra, akşam ve gece bu cihazlardan herhangi biriyle vakit geçiriyor. Sosyal medya, WhatsApp, oyun ve haberlerin sınırsız dünyası…

Peki ne yapmalısınız? Teknolojik cihazları belirli zamanlarda bırakarak, yavaş yavaş rutininizi değiştirin. Örneğin, arkadaşlarınızla veya ailenizle yemek yerken tüm cihazlarınızı kapatın. Bu cihazlara esir olmak yerine sohbet etmeye odaklanın.

Sağlıklı bir zihne sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar

Zihnimize sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak mutluluk ve refahımız için gereklidir. Aşağıda, zihinsel sağlığınızı arttırmak için günlük yaşamınıza dahil edebileceğiniz 24 olumlu alışkanlık var:

21. Doğada vakit geçirin

Doğada vakit geçirmek, serotonin seviyenizi arttırdığından zihinsel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmacılar doğada kısa bir süre harcamanın bile ruh halinizi arttırdığını bulmuştur. Böyle bir yerde bir gün geçirmeyi düşünün:

Doğada Bir Gün

22. Uzun vadeli bir faaliyet yapın

Olumlu bir umut ve beklenti ortamında bulunmak, Uluslararası Yaşam Kalitesi Çalışmaları Derneği Resmi Gazetesi’nde yayınlanan çalışmaya göre mutluluk seviyenizi artırabilir. Bir gezi, planlı bir çalışma, arkadaşlar edinme veya uzun zamandır okumak istediğiniz bir kitaba başlamak gibi keyif aldığınız ve rahatladığınız bir şeyi planlamak, tüm olumsuzlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

23. Meditasyon Yapın

Meditasyon, mutluluk kamplarında en çok uygulanan konsepttir ve “sağlıklı zihin” ile eş anlamlı olması için haklı gerekçeleri vardır. Çalışmalar düzenli meditasyon uygulamalarının stres, kaygı ve diğer olumsuz sağlık koşullarını azalttığını göstermiştir. Ana nedeni, aşırı düşünmeyi azaltma ve daha dikkatli bir zihin yaratmaya yardımcı olabilmesidir. Meditasyon sadece sessizce oturma, yoga, namaz veya nefes meditasyonu şeklinde olabilir.

24. Vücudunuzu hareket ettirin

Endorfinler temelde ağrının algılanmasını azaltan beyin kimyasallarıdır. Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde bunlar serbest kalır ve esas olarak beyninize her şeyin iyi olduğunu söyler. Oturduğunuz yerden kalkmak, ev iş yapmak, dans etmek veya düzenli bir egzersiz rutini oluşturma gibi eylemler, iyi hissettiren kimyasalları artırabilir ve ruh halinizi yükseltebilir.

25. Yeni bir şeyler öğrenin

Yetişkinlik döneminde öğrenmeye devam eden insanlar genel olarak iyi durumda kalırlar. Bunun nedeni, beynin sürekli tazelenmesi ve aynı zamanda başarı duygusu, iyimserlik ve zihnin hareket halinde olması olabilir. Başka bir deyişle, size bir amaç verir ve stresle baş etme yeteneğini arttırmaya odaklanır. Yeni bir dil öğrenebilir, fotoğraf çekmeye başlayabilir veya daha zihinsel refah yaratmak için her zaman istediğiniz bir kursa kaydolabilirsiniz.

26. Birisi için güzel bir şeyler yapın

İyilik, sadece görgü kuralları olarak görülebilir, ancak başkalarına karşı gerçekten nazik olmak onların mutluluğu ettiği kadar sizi de mutlu eder. Ne kadar küçük olursa olsun, olumlu sosyal etkileşimler hissettiğiniz iyi titreşimleri artırır. Saf niyetle birini övmek, bir kapıyı açmak veya bir yabancıya kahve ısmarlamak günün geri kalanında iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

27. Sizi aşağıya çeken ilişkilerinizi yeniden değerlendirin

Bazen insanların zihinsel refahları azalır. Çünkü onları sürekli aşağıya çeken insanlarla ilişkileri vardır. Bu durum öz-saygılarına ve kendi değerlerine zarar verse de, çoğu kez bunları başkalarıyla ilişkilendirmezler. “En çok vakit geçirdiğiniz beş kişinin toplamı sizsiniz“. Kendinize bu beş insanın destekleyici, iyi ve eğlenceli olup olmadıklarını sorun? Değillerse, ilişkilerinizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

28. Dijital detoks yapın

Sosyal medyayı aşırı kullanmanın tehlikelerinden yaygın olarak bahsedilir. Sosyal medya farkında olmadan kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanıza neden olur. Karşılaştırma sonucunda başkalarının yaşadığı şekilde yaşamadığınıza inanmak, modunuzun düşmesine ve başarısız olduğunuzu düşünmenize neden olur. Bu, tek başına telefon veya bilgisayarınızdan belirli süreler uzak durmanız için geçerli bir neden. Dijital dünya, hayatımızı geliştirdiği kadar bugünkü anlarımızı bizden alıp giderken, etrafımızda olan biteni de kaçırmamıza neden oluyor. Dijital detoks, size zihinsel sağlığınızı artıracak başka şeyler yapmak için zaman özgürlüğü verecektir.

29. Daha çok uyuyun

Yoğun bir hayat yaşadığımızda uykuyu sıklıkla göz ardı ederiz. Ancak bu mazeret değildir. Yeterince uyumak sağlıklı zihin için çok önemlidir. Uyku yoksunluğu, ruh hali değişiklikleri, huzursuzluk, sağlık sorunları ve günlük yaşantımızda olanlara olumsuz tepki vermemize neden olan düşüncelerimizi etkileyen çok yönlü bir bozulmaya neden olur. Daha fazla uyku, stres ve kaygı yerine gün boyunca bir barış ve motivasyon duygusu anlamına gelir.

30. Kendi başınıza bir şeyler yapın

Düşük öz-saygı, insanın işleri kendisinin yapamayacağına inanmamasına neden olabilir. Her zaman işleri yapmak için başkasına ihtiyaç duymak, muhtaçlık ve kendini sevme eksikliği yaratabilir.

Yalnız kalmaktan ve kendinize vakit ayırmaktan korkmayın. Bu alışkanlık, kendinizi gerçekten yansıtmanız ve başkalarından bir süreliğine uzak durmanız için harika bir yoldur.

31. İyi şeylere odaklanın

İnsanlar, günlerinin büyük bir bölümü olumlu geçse de, çoğunlukla iyi gitmeyen şeylere odaklanırlar. Bunun yerine bir yabancıya gülümsediğiniz an, öğle yemeğinde yediğiniz lezzetli yemek veya arkadaşınızdan aldığınız eğlenceli bir mesaj gibi sizi iyi hissettiren her şeyi not edin.

32. Ayakta ve otururken dik durun

Beden dili, zihnimize sıkıca bağlıdır. Kambur durmak bilinçaltınızda düşmanlık duygusu, halsizlik ve olumsuzluk hissi yaratır. Ayakta ve otururken dik durmak, güç ve güven duygusu yaratır.

33. Gülmek için bir şeyler bulun

Gülmek stres seviyelerini düşürdüğü, ruh halini ve hatta kısa süreli belleği geliştirdiği için çok güçlü bir ilaçtır. Biriyle birlikte gülmek muhtemelen en iyi gülme şeklidir. Ancak sadece eğlenceli bi TV programı izlerken veya başka bir nedenle, yanınızda kimse yokken de gülmeyi ihmal etmeyin.

34. Her şeyi yazın

Yazı yazmak çok güçlüdür, çünkü yazı yazma eyleminde beyin yazılan şeyi daha yavaş işler ve bir çeşit terapi etkisi oluşur. Bu alışkanlık, duyguları işlemenize ve zorlandığınız alanları tanımlamanıza veya aşırı düşünmekten kötüleşen inançlarınızı sınırlandırmanıza yardımcı olur. Hedefleri ve hayalleri yazmak olumlu gelişmeler sağlarken, geçmişteki başarıların bir listesini yapmak hayatta başardığınız şeyleri görmenizi sağlayarak kendinize olan güveninizi tazelemenize yardımcı olur.

35. Evcil hayvanınızla vakit geçirin

Sevecen bir hayvan, pozitif duygularınızı küçük ve anlamlı yollarla artırabilir. Onunla vakit geçirmek yalnızlığınızı azaltır, sizi aktifleştirir, sevecen bağlar kurmanızı, anı yaşamınızı sağlar ve size bir amaç verir.

36. Rutininizi değiştirin

Günlük rutinimiz bir rahat ettirse de, sıradan bir yaşam duygusu yaratır ve depresyona neden olabilir. Rutininizde küçük değişiklikler yapmak, beyninize tamamen farklı bir şey yaptığınızı düşündürecek küçük bir hiledir. Bu değişiklik farklı bir yoldan işe gitmek, otobüse binmek yerine yürümek, öğle yemeğinde farklı bir yere gitmek veya sabah biraz daha erken kalkmak olabilir. Bazı şeyleri değiştirmek farklılık yaratır ve size çeşitli deneyimler ve fırsatlar için şanslar verir.

37. Yaşadığınız yeri keşfedin

Yaşadığınız yerde turist olmayı hiç düşündünüz mü? İlk kez ziyaret ettiğinizi düşünün; hangi semtleri ziyaret ederdiniz? Nerede yerdiniz? Bunu yapmak, yaşadığınız yerden memnun kalmanıza ve zihninizi açmaya yardımcı olan, tanıdık bir yer için farklı bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilir.

38. Affetmeyi deneyin

Affetme, birçok kişi için zor bir şey olabilir. Ancak bir çok kızgınlığımız, bazı şeylerin geçmişte kalmasına izin vermememizden kaynaklanmaktadır. Bunu birinin yaptıklarını göz ardı etmek olarak değil, etrafındaki olumsuzluğu azaltmak ve ileriye bakmak olarak düşünün. Yapılan araştırmalar, affetmenin strese karşı koruduğunu ve mutlu bir yaşam yaratmak açısından önemli olduğunu göstermiştir.

39. Biriyle iletişim kurun

Toplumsal varlıklar olarak, iletişim sayesinde gelişiriz. Depresyonda olduğunuzu hissettiğinizde, yapmak istediğiniz son şey konuşmak veya başkalarıyla iletişim kurmaktır. Ancak insanlarla konuşmanın, arkadaşlarla veya destek gruplarıyla yapılan kısa sohbetlerin iletişim kopukluğu duygusunu muazzam bir şekilde tamir edebileceğini unutmayın. Başkalarıyla kurulan ilişkiler aidiyet duygusu ve özdeğer yaratır. Bu nedenle biriyle iletişim kurmak için zaman ayırın.

40. Düşünmek için bir gününüzü harcayın

Bu alışkanlık, hayatta nasıl ilerlediğinizi incelemek için harika bir yoldur. Kahvaltının tadını nasıl buldunuz? Yürürken bacaklarınız nasıl hissettiriyor? Öğle yemeğinizin yapımında kullanılan malzemeler nereden geliyor? Her an hangi duyguları hissediyorsunuz?

Bunu yaparken kendinizi yargılamayın. Zihninizi şu ana getirmek, başlamış veya başlamak üzere olan depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

41. Daha olumlu bir bakış açısı edinin

Olumsuz bir zihin olumsuz bir hayat yaratır. Bardağın yarısını her zaman boş görenler arasındaysanız, kendinize neden dolu tarafını görmediğinizi sorun. Bu inançlarınızdan kaynaklanıyor olsa da, her durumda fark etmeniz gereken başka bir seçenek daha vardır.

Bir sonraki sefer farklı ve daha olumlu bir bakış açısını deneyin. Bu alışkanlık, çevrenizdeki dünyaya bakış şeklinizi yavaş yavaş değiştirmenize yardımcı olacaktır.

42. Her şeyin fotoğrafını çekmeyi bırakın

Hatıra amaçlı fotoğraf çekmek harika olsa da, o anı zevk almaktan çok fotoğraf çekmeye harcamak mutluluğumuzu azaltabilir.

43. Gülümseyin (sahte olsa bile)

Gerçek gülümsemeler içimizdeki mutluluk duygularını yansıtıyor. Ancak araştırmalar sahte gülümsemelerin beynimizin mutlu olduğumuzu düşünmesini sağlayan faydalı hileler olduğunu göstermiştir. Çevrenizde kimse olmasa bile gülümseyin ve beyninizi mutlu olduğunuza inandırın.

44. Rahatınızı bozacak bir şeyler yapın

İnsanların depresif olmasının temel sebeplerinden biri de rahat olmaya ihtiyaç duymalarıdır. Beynimiz, hayatta kalma dürtüsü ile korkunç bir şey yapmamızı engellemek için elinden geleni yapar. Ona göre ne kadar rahatsanız, o kadar güvende olursunuz.

Rahatınızı bozmak asla beynin düşündüğü gibi korkutucu değil. Aksine güven ve refah yaratırken, yeni ve heyecan verici olanakların kapısını açıyor. Sonuç olarak zihinsel sağlığınız daha iyi hale geliyor.

Sağlıklı ilişkilere sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar

Başkaları ile ilişki halinde olmak mutluluğumuz için çok önemlidir. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve diğer önemli kişilerle güçlü ilişkiler oluşturmak, dünyayı nasıl gördüğünüzü köklü bir biçimde yeniden şekillendirebilir.

Aşağıda yaşamınızda en çok önem verdiğiniz insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek için edinmeniz gereken 30 alışkanlık yer alıyor:

45. Sevdiklerinize saygı gösterin

Herhangi bir iyi ilişkinin temeli, içindeki saygı düzeyidir. Dürüst olmak, dedikodudan kaçınmak ve sevdiklerinize benzersiz bireyler olarak değer vermemiz gerekiyor.

46. Onlara teşekkür edin

Müteşekkir olmak, sözlü bir “Teşekkür ederim” veya kısa bir not kadar basit olabilir, ancak etkileri çok kapsamlıdır. İster eşiniz sizin için bir tabak yemek yapmış olsun, ister arkadaşınız son dakikada gününüzü kurtarmış olsun, teşekkür etme şansını kaçırmayın.

47. Kendinizi ifade edin

Birini gerçekten seviyorsanız, ona bunu söylemekten korkmayın. Sık sık “Seni seviyorum” deyin. Diğer önemli arkadaşlarınıza ve ailenize onları ne kadar önemsediğinizi söyleyin. Sevgide cömert, sevdiklerinizi kırma konusunda cimri olun.

48. Yürüyüş yapın

Mahalle gezintiye çıkmak, arkadaşınızla veya eşinizle yeniden iletişim kurmanın harika bir yoludur. Bu yürüyüşler, biraz temiz hava almak ve çok fazla yorulmadan hayatı yakalamak için mükemmel fırsatlardır.

Yürüyüş yapmanın faydaları

49. Birbirinizi güldürün

Mizah, birbirine bağlanmanın güçlü bir yoludur. Sevdiklerinizi güldürmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Şapşal biri gibi davranın, bir komedi filmi izleyin ve zaman zayıf noktalarınız hakkında espri yapmaktan korkmayın.

50. Hedeflerini birlikte planlayın

Bu alışkanlık, takım olarak faaliyet gösterdiğiniz romantik ilişkiler için özellikle önemlidir. Hedefleri birlikte planlamadığınızda istemeden birbirinizi sabote etme riski yaratmış olursunuz. Bir meydan okumanın üstesinden gelmek için birleşmek, bağ kurmanın güçlü bir yoludur.

51. Yeni bir hobi edinin

Hiçbir şey sıkıntıdan daha hızlı şekilde dostlukları ve romantizmi öldüremez. İşlerin durgunlaşmasına izin vermeyin. Hemen şimdi iki tarafın da ilgi duyduğu yeni bir hobi seçin. Becerilerinizi mükemmelleştirmek için birbirinize meydan okuyun ve birlikte gelişmenin meyvelerini toplayın.

52. Güzel bir şey yapın

İşten eve giderken eşinize en sevdiği şeyi yiyecek veya içeceği götürmek kadar basit bir şey bile olabilir. Annenize rastgele bir buket çiçek gönderin veya arkadaşınıza üzerinde çalıştığı işte yardım etmeyi teklif edin.

53. Birlikte rahatlayın

Birlikte rahatlamak için özenle planlanmış bir tatile gitmeniz gerekmiyor. Güçlü dostluklar ve ilişkilerde günlük yaşamda birlikte yapılan basit şeyler dahi rahatlatıcıdır. TV izlemeyi, yürüyüşe çıkmayı veya basit yemekleri birlikte yapmaktan hoşlanmayı öğrenin.

54. Kendinize vakit ayırın

En yakın çiftler ve arkadaşlar bile özel ilgi alanlarını keşfetmek için zaman ihtiyaç duyuyorlar. Başlamak için aynı şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Kişiliğiniz muhtemelen birbirinize çeken şeyin bir parçasıdır. Kendinize ve sevdiklerinize yetenek ve menfaatlerini beslemek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

55. Düzenli olarak yeniden iletişim kurun

Yalnızca mesaj göndermek veya aramak sağlıklı bir alışkanlık değildir. Ancak bir ilişkiyi tazelemek için harikadır. Arkadaşlarınıza veya ailenize her gün mesaj göndermenize gerek yoktur. Ancak düzenli olarak iletişim kurmak hayatınızı paylaşma şansı verir.

56. Sıkıcı işleri birlikte yapın

Çiftler için, evde birlikte çalışmak bir tarafın diğerine karşı kırgın hissetmesini önler. 2007 yılında yapılan bir araştırma, çiftlerin %62’sinin işleri paylaşmanın ilişkiyi başarıya götürdüğüne inandığını göstermiştir.

57. Sarılmaya zaman ayırın

Fiziksel temas, önem verdiğiniz kişilerin hakkınızda ne düşündüğünü etkiliyor. Kucaklaşma eylemi, vücudunuzun birine bağlanmaktan sorumlu olan oksitosin hormonunu serbest bırakmasına neden olur. Bağlanma da oksitosinin serbest bırakılmasına neden olur. Bu yüzden bu sağlıklı alışkanlık romantik olmayan ilişkiler için de geçerlidir.

58. Onlarla ilgili neleri sevdiğinizi anlatın

Seni seviyorum” demek harikadır, fakat bazen duyguları bazı davranışlarla desteklemek gerekir. Arkadaşlarınıza ve partnerinize, onlarla ilgili hangi özellikleri sevdiğinizi anlatın. Bu güven arttırma, yaşadıkları zorluklar karşısında nefes almalarını sağlar.

59. Kulak verin

Özenli sorular sormak ve cevaplar vermek, olağan bir davranış gibi görünebilir. Ancak birçok arkadaş, aile üyesi ve partner bu konuya özen göstermekten yoksundur. Dikkatinizi vererek dinleyin. Göz teması kurun. Sevdiğiniz biri sizinle konuşurken, dikkat gösterdiğinizi ona gösterin.

60. Sevgi dilini anlayın ve konuşun

Gary Chapman’ın The 5 Love Languages: Secrets to Love that Last adlı kitabı, bize insanların sevgiyi göstermek ve görmek için beş ana yolu olduğunu söylüyor. Sizin için önemli olan kişilerin sevgi dilini bilmek, sevginizi göstermenin en iyi yollarını öğrenmenize yardımcı olur. Sevgi dilinin yalnızca romantik ilişkilerle sınırlı olmadığını belirtmek gerekir.

61. Günlerinin nasıl geçtiğini sorun

Günün nasıl geçti?” diye sormak, ister babanızla ister en iyi arkadaşınızla olsun, herhangi bir konuşmaya başlamak için harika bir yoldur. Bu konuşmada sırasında, onlarla ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için daha sonra kullanmak üzere, bir ton bilgi edindiğinizi göreceksiniz ve bu basit soruyu sorarak hayatlarıyla ne kadar ilgilendiğinizi göstermiş olacaksınız.

62. Dürüst olun

Dürüstlük her ilişki için önemlidir. Değer verdiğiniz kişilere gerçekleri söyleyebilmelisiniz. Çünkü sizi güvenebilecekleri bir kişi olarak görüyorlar. Dürüst olmak, yalan söylemekten çok daha iyidir ve hiçbir zaman bir şeyler uydurmak zorunda kalmazsınız.

63. Onların amigoları olun

Hepimiz zorluklarla karşılaşıyoruz, ancak en kötü gününüzde sizi teşvik edecek birine sahip olmak gerçek bir armağandır. Karşılarına ne çıkarsa çıksın, onlara cesaret verebilecek kişi olun. Bazen sevdiklerinizin sadece onlara inandığınızı bilmeye ihtiyaçları vardır.

64. İletişim kurmak için fişi çekin

Başınızı telefonunuza veya bilgisayarınıza gömerek kaliteli zaman geçiremezsiniz. Belki arkadaşlarınızla bu cihazlar üzerinden eğlenceli zaman geçirebilirsiniz, ancak onlarla ekranlardan uzak zaman geçirmek çok daha kalitelidir. Öğle yemeğine çıkıyorsanız, aktif olarak birbirinizi dinleyebilmeniz için teknolojiden uzak bir plan yapın.

65. Vefalı olduğunuzu gösterin

Bağlığı göstermenin tek yolu da sadakat değildir. Tüm ilişkilerinizde, dedikodudan uzak durun ve onlar kendileri için ayağa kalkamıyorsa, siz onlar için ayağa kalkın.

66. Saydıkları bir kişi olun

Eşinizin ve arkadaşlarınızın, iş yerinde kötü bir gün geçirip geçirmediklerini ya da hasta olup olmadıklarını bilmelisiniz ki, her zaman yardım etmeye hazır olabilin. Anne-babanız, kardeşleriniz ve arkadaşlarınız için kötü giden bir şeyler olduğunda sizden yardım isteyebileceklerini bilmeliler. Size ihtiyaç duydukları her an yanlarında olmanız, aranızdaki bağı kolay kolay zayıflamayacak şekilde kuvvetlendirir.

67. Yükü paylaşın

Eşinizin veya arkadaşınızın her şeyin yükünü omuzlamasını beklemek haksızlıktır. Her sorumluluğu ikiye bölmek zorunda değilsiniz, ancak ikinizin de yükü yalnız başına taşımaması için bir anlaşmaya varmanız gerekiyor. Bu ev işleri, yemek yenilecek veya tatile gidilecek yeri seçme kararları gibi şeyler için de geçerlidir.

68. Onlara zaman ayırın

The Seven Habits of Highly Effective People (Etkili Kişilerin Yedi Alışkanlığı) kitabının yazarı Stephen Covey şöyle diyor:

“Anahtar, programınızda olanların önceliğini değil, sizin önceliğinizi belirlemektir.”

İlişkilerinizin sürmesini istiyorsanız onlara öncelik vermelisiniz. Onlarla bağlantı kurmak için zaman ayırmakta zorlanıyorsanız sevdiklerinizle “randevu” planlayın.

69. Yargılamadan sevin

Davranışları çok kırıcı olmadığı sürece, sevdiğiniz kişinin kusurlarını nasıl değerlendirdiğinizi tekrar düşünün. Gerçek sevgiye sahip olmak için, gerçek insanı sevmeniz gerekiyor. Birinin gerçekte kim olduğunu görmek için, en ufak kusurlu davranışlarında yargılanmayacaklarını bilecek kadar güvende hissetmek zorundalar. Aileniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan diğer kişiler, onları sevdiğinizi bilmelidir.

70. Hatalarını bağışlayın

Mükemmel değilsiniz. Arkadaşlarınız, eşiniz veya aileniz de değil. Sevdiğiniz biri bir hata yaptığında, kendinizi onun yerine koyun. Eğer bu hata ilişkiyi bitirecek kadar büyük değilse, o kişiyi affedin.

71. Savunmasız olun ve savunmasızlığı kabul edin

Savunmasız olmak arkadaşlık ve romantik ilişkilerde pratik gerektirir. Arkadaşlarınızla ilişkilerinizde onlara kim olduğunuzu gösterme şansınız var ve bu onlara daha açık olmanız için size izin verir. Eşinize karşı savunmasız olmanız ise birbirinize güveninizin sağlamlaşmasına yardımcı olur.

72. Güne onlarla başlayın

Çiftler için her güne birlikt başlamak dayanışma göstergesidir. Zıt zaman dilimlerine göre çalışıyor olsanız bile, güne birlikte başlamanın yollarını bulabilirsiniz. Görebilecekleri bir yere bir not yazın veya sabahları onları görmek için birkaç dakika ayırın.

73. Günü birlikte tamamlayın

Eşinizle uyku programınız aynı olmak zorunda değil, ancak günü birlikte tamamlamak sağlıklı bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık güveni arttırır ve size düşünüp taşınmak için bir şans daha verir.

74. Kararları bir takım olarak alın

Bağımsızlık harikadır, ancak almanız gereken bir karar aileniz, arkadaşlarınız veya eşiniz üzerinde ciddi bir etkiye sahipse, karar verme sürecine onları da dahil etmek en iyisidir.

4 YORUMLAR

  1. Merhabalar Sağlıklı yaşam üzerine, yazınızda vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben de hayatımda sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum ve düzenli spor yapıyorum. Bu konuda araştırmalar yapmak ve faydalı yazılar okumak oldukça motive edici. İzninizle ben de ‘’’Sağlıklı Yaşam’’ ile ilgili yazdığım blog yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/saglikli-yasa-Iyi-hisset Keyifli okumalar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.