Kişniş Tohumunun Sağlığa 12 Mükemmel Faydası

Kişniş tohumu faydaları

Kişniş tohumunun sağlığa faydaları arasında diyabet, osteoporoz ve anemiyi önlenmesi ve tedavi etmesi, sindirim bozukluğunu iyileştirmesi, konjonktivit ve diğer göz problemleri riskini azaltması, artrit ve romatizmayı önlemesi, karın ağrısının önlenmesine yardımcı olması, cilt ile ilgili sorunları ve çiçek hastalığını tedavi etmesi yer almaktadır. Kişniş tohumunun faydalarına ayrıntılı şekilde göz atalım.

Kişniş tohumunun faydaları

Kişniş Tohumunun Sağlığa Faydaları

1. Diyabeti Önler ve Tedavi Eder

Kişniş tohumu kan şekeri seviyesini koruma yeteneği ile bilinmektedir. Endokrin bezleri üzerinde uyarıcı etkileri vardır. Pankreasta insülin salgılanmasını artırarak kandaki insülin seviyesini arttırma işlevi görür. Bütün işlem şekerin uygun şekilde emilimine ve asimilasyonuna yardımcı olarak kan şekeri seviyesinde belirgin bir düşüşe neden olur. Ayrıca, kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve iyi kolesterolü (HDL) arttırdığı ve böylece kalp sağlığının önlenmesi ve tedavisi için ideal oldukları gösterilmiştir.

2. Osteoporozun Önler ve Tedavi Eder

A vitamini, riboflavin, niasin, folik asit, C vitamini, K vitamini, kalsiyum ve karoten gibi antioksidanların varlığı, osteoporozun ve eklem sağlığının önlenmesinde çok faydalıdır.

Kullanımı: 3 gram kişniş tohumunun 150 ml su içinde demlenerek tüketilmesi ile kayda değer sonuçlar elde edilebilir.

3. Sindirim Bozukluklarını Tedavi Eder

Kişnişde bol miktarda bulunan borneol ve linalol, sindirim sürecine yardımcı olur. Bakterilerin neden olduğu ishalin önlenmesinde de faydalıdır. Limonen, sineol, beta-phelandren ve alfa-pinen gibi bileşikler kişniş tohumunda fazla miktarda bulunur ve antibakteriyel özelliklere sahip oldukları bilinmektedir.

4. Konjonktivit ve Diğer Göz Sorunları Riskini Azaltır

Araştırmalar kişniş tohumunda bulunan yüksek antioksidan içeriğinin, göz kızarıklığı ve diğer göz sorunlarının tedavisinde faydalı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca göz enfeksiyonlarının önlenmesinde yardımcı olur.

Kullanımı: İçine kişniş tohumu ilave edilerek kaynatılan ve oda sıcaklığında soğutulan su ile gözleri mümkün olduğunca sık yıkamak göz sorunlarını azaltmak için etkili olabilir.

5. Artrit ve Romatizmayı Önler

Kişniş tohumları, antiartritik ve antiromatik özellikleri ile iyi bilinen linoleik asit ve Ökaliptol gibi bileşiklere sahiptir.

6. Karın Ağrısını Önlemeye Yardımcı Olur

Adet ağrıları kişniş tohumu ile tedavi edilebilir. Kişniş tohumu suyuna şeker katılarak tüketilmesi, adet sırasında yaşanan karın kramplarını ve ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

7. Kötü Kolesterolü Düşürür

Kişniş tohumunun, iyi kolesterol seviyelerini etkilemeden kötü kolesterolde bir azalmaya neden olduğu ve böylece çeşitli kalp hastalıklarını önlediği tespit edilmiştir. Kişnişte bulunan Oleik asit, linoleik asit, palmitik asit, askorbik asit (C vitamini) ve stearik asit gibi çok miktarda besin maddesi, kandaki kolesterol seviyelerinin kontrolünde çok etkilidir.

8. Cilt Sorunlarını Tedavi Eder

Kişniş tohumu detoksifiye edici, dezenfektan, antiseptik, antioksidan ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin cilt kuruluğu, egzama ve mantar enfeksiyonları gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

9. Anemiyi Önler ve Tedavi Eder

Anemi genellikle kandaki demir eksikliğinden kaynaklanır ve kalp çarpıntısı, nefes darlığı, azalmış bilişsel işlevsellik ve aşırı yorgunluk ile kendini gösterir. Kişniş tohumu yüksek oranda demir içerir ve bu nedenle aneminin önlenmesinde ve iyileştirilmesinde yardımcı olur. Demir, vücudun çoğu sisteminin düzgün çalışmasını sağlar, gücü ve enerjiyi arttırır, ayrıca kemik sağlığını da destekler ve böylece doğrudan anemi semptomlarını hedef alır.

10. Salmonella’dan Korur

Yiyeceklerle ilgili hastalıklara çoğunlukla salmonella adı verilen bir durum neden olur. Kişniş, salmonella’nın neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan antibiyotiğe göre iki kat daha etkili ve güçlü bir bileşik olan inanılmaz derecede yüksek miktarda dodekanal içerir. Kişnişi günlük diyetlerinize dahil edin; bu ölümcül bakteri kesinlikle sizden uzak durmaya devam edecektir.

11. Çiçek Hastalığını Tedavi Eder

Kişniş tohumu antioksidan, antimikrobiyal, detoksifiye edici ve antienfeksiyöz özelliklere sahiptir. Bu bileşenler sadece bağışıklık sisteminin işleyişini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıyı, kaşıntıyı azaltmada ve çiçek hastalığı alanları üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

12. Nörolojik Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Kişniş tohumunun sağlığa faydaları arasında nörolojik inflamasyon ve hastalıkların önlenmesi de yer alır. Moleküler Nörobiyoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmada zerdeçal, biber, karanfil, zencefil, sarımsak, tarçın ve kişniş gibi baharatları yüksek oranda tüketmenin anti-enflamatuar etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Baharatlar beyindeki iltihabı azaltmak ve Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve beyin tümörleri gibi nörodejeneratif hastalıkları önleme görevi görür.

Uyarı

Kişnişin yan etkileri vücuda zarar vermeyecek kadar azdır. Bazı durumlar alerjik reaksiyonlara yol açabilir ancak şu ana kadar bildirilmiş bir vaka yoktur. Kişniş tüketen insanların en çok bildirdiği durum, güneş ışığına karşı hassasiyet yaşadıklarıdır.

Hamile ve emziren anneler de düzenli olarak diyetlerine kişniş eklemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.