Sağlıklı ve Zinde Olmak İçin Her Gün Alınması Gereken 3 Besin Takviyesi

besin takviyeleri

Besin takviyeleri henüz ülkemizde çok fazla kişi tarafından dikkate alınmasa da, gelişmiş ülkelerde sağlıklı bir vücut için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız olsa bile, önerilen bazı besin maddelerinden vücudun günlük ihtiyaç duyduğu miktarı almak zor olabilir. Besin takviyeleri ile desteklenen sağlıklı bir beslenmeye yatırım yapmak, sağlıklı ve zinde kalmak için gereken planın bir parçasıdır. Sağlıklı ve zinde olmak için her gün almanız gereken besin takviyeleri üç temel başlık altında toplanmaktadır.

her gün alınması gereken besin takviyeleri

Her Gün Almanız Gereken Besin Takviyeleri

1. Multi-vitamin / Multi-mineral

Multi-vitamin / multi-mineral takviyesinin amacı vücudumuzu günlük aşınma ve yıpranmadan korumak ve metabolizmamızı desteklemektir. İdeal olarak, sebze, tahıl, fasulye, kuruyemiş ve yağsız et gibi gıdalardan ihtiyacımız olan şeylerin çoğunu alıyoruz. Multivitamin seçimi yaparken A, D, K ve E vitaminlerinin yanı sıra folat, çinko, selenyum ve krom gibi eser mineralleri içeren ürünleri tercih edin.

İlgili yazı: Çinko Eksikliği Belirtileri

2. Probiyotikler

Probiyotikler bir başka önemli besin takviyesidir. İyi bir probiyotik kötü bakterileri dışarı çıkarır ve bunu yaparak bağırsak hareketlerini iyileştirir ve sindirime yardımcı olur. İyi bağırsak bakterileri kilo vermenize, iltihapla ilişkili ağrı azaltmaya ve ihtiyacımız olan bazı besinleri ve vitaminleri üretmeye yardımcı olabilir.

İlgili yazıProbiyotik Eksikliği Belirtileri

3. Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri açısından yüksek bir takviye balık yağı, yeşil midye yağı özleri, kalamar yağları ve bitki bazlı kaynakları içerir. Haftada iki porsiyon balık tüketmenin kalp sağlığı, düşünme ve hafızayı iyileştirme gibi birçok faydası vardır. Ancak bazı kişiler için besin takviyesi almak balık tüketmekten daha kolay ve daha uygun olabilir. Ayrıca, çalışmalar Omega-3 takviyesi alan bazı bireylerde artrite bağlı ağrı ve astıma bağlı iltihap oluşmasında bir azalma olduğunu göstermektedir. Omega-3 yağ asidi takviyesini buzdolabında veya derin dondurucuda saklayarak bozulmasını önleyebilirsiniz.

İlgili yazı: Omega-3 Yağ Asitleri Açısından En Zengin Gıdalar

Önemli İpuçları

Herhangi bir besin takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Emilimini arttırmak ve mide rahatsızlığı riskini azaltmak için tüm takviyeleri yiyeceklerle birlikte alın. Ayrıca, güvenilir bir kaynaktan satın alın.

Unutmayın sağlıklı beslenmenin en iyi yolu, her renkten sebze, yağsız et ve sağlıklı yağ içeren yiyecekleri tüketmekten geçer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.