Yatmadan Önce Yoğurt Yemenin 5 Faydası

Yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları başlığını uyku, sindirim, kilo ve genel sağlığa faydaları açısından değerlendirdik.

yatmadan önce yoğurt yemek

Yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları konusunu uyku, sindirim, kilo ve genel sağlık açısından değerlendirdik. Yatmadan önce yoğurt yemek, gece geç saatlerde ekstra kilo almanıza neden olacak bol kalorili yiyeceklerden uzak durmanızı sağlar. Gece yoğurt yemek sizi şişirmeyeceği gibi, önemli miktarda besin ve triptofan gibi daha iyi uyumanıza yardımcı olacak amino asitler almanızı sağlar. Fazla kalori almaktan kaçınmak için, yağsız yoğurt yemeyi tercih edebilirsiniz.

Yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları

1. Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Yoğurt, yukarıda belirttiğimiz gibi triptofan içerir. Triptofan, uykuyu teşvik edici ve rahatlatıcı kimyasallar olan serotonin ve melatonin üretimine yardımcı olan bir amino asittir. Yoğurt, gece boyunca iyi uyumanıza yardımcı olmak için beyin üzerinde sakinleştirici etkisi olan bu kimyasalların üretimini teşvik eder.

İnsomnia sorunu (uyuyamama hastalığı) olan kişilere, yatmadan önce yoğurt yemeleri ve uyku düzenlerindeki değişiklikleri kaydetmeleri tavsiye edilir. Yoğurdun faydasını görmeleri halinde, buna düzenli şekilde devam etmeleri önerilir.

2. Laktoz İntoleransı Olanlar Yoğurt Yiyebilir

Annelerimiz ya da ninelerimiz, geleneksel olarak yatmadan önce bir bardak ılık süt içmemizi teşvik ederlerdi. Süt de uykuya dalmayı kolaylaştıran triptofan içerir. Bu nedenle uyuyamama sorunu olan kişiler yatmadan önce bir bardak süt içmeyi dener.

Ancak, laktoz intoleransı olan kişiler süt içemezler. Yoğurttaki laktik asit bakterileri, laktozu laktik asite dönüştürür, bu da yoğurttaki laktozu azaltır. Kısaca, çoğu laktoz intoleransı olan kişi, kontrollü şekilde yoğurt yiyebilir.

3. Sindirime Yardımcı Olur

Sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve bu düzeni korumak için çok önemlidir. Tiroid sorunları da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununun bağırsak sağlığımız ile bağlantısı vardır. Bu nedenle, iyi bir bağırsak sağlığı geliştirmek önemlidir.

Probiyotikler, doğumdan itibaren sindirim sürecine yardımcı olmak için bağırsaklarda var olan yararlı bakterilerdir. Yoğurt, kefir ve ayran gibi süt ve süt ürünleri bol miktarda faydalı bakteri içerdikleri için doğal probiyotik gıdalardır.

Yatmadan önce yoğurt yemek sindirim sistemi sorunlarını azaltır.

4. Sağlıklı Kiloyu Korur

Yatmadan önce ve gün boyunca yediğiniz her şey kilonuzu etkiler. Yoğurt, gece geç saatlerde iştahınızı tatmin edebilecek düşük kalorili bir besindir.

Yatmadan önce yoğurt yemek sağlıklı olmasının yanında, kilo almanıza da neden olmaz. Tabii gün boyunca yediklerinize dikkat ettiğiniz takdirde.

5. Kas Oluşumuna Yardımcı Olur

Proteinler yağsız kas gelişimini destekler. Yoğurt protein açısından zengindir ve yatmadan önce yediğiniz takdirde kas kaybını önlemeye yardımcı olur ve mevcut kasları geliştirir.

Yoğurt besin değerleri

Sağlıklı sütten yapılan bir porsiyon yoğurt son derece besleyici bir gıdadır. Bir porsiyon yaklaşık 245 gramdır.

Bir porsiyon yoğurtta yaklaşık 8 gram kaliteli protein, laktoz ve glaktoz şekeri halinde 11,5 gram karbonhidrat, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi faydalı yağlar ve doymuş yağ içerir. Aynı zamanda çok sayıda vitamin ve mineral içerir.

Yoğurtta bulunan vitaminler ve mineraller

Vitaminler:

 • A vitamini (retinol ve beta-karoten)
 • B vitaminleri (riboflavin, tiamin, B12, B6, B9 veya folat ve pantotenik asit)
 • C vitamini (az miktarda)
 • K vitamini (az miktarda)
 • E vitamini (az miktarda)

Mineraller:

 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Çinko
 • Selenyum

Yatmadan önce yoğurt yemek için son sözler

Yatmadan önce yoğurt yemek yararlıdır, ancak porsiyon büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Yatmadan önce büyük miktarda yoğurt tüketmeniz, kalori alımını arttıracak ve ekstra kilo almanıza neden olacaktır.

vücudunuz gece tükettiğiniz kalorileri yakamadığı için yatmadan önce sade yoğurt tüketmelisiniz. Ayrıca, aromalı ve şekerli yoğurttan kaçınmalısınız.

Evde yoğurt yapmak da iyi bir fikirdir ve oldukça basittir. Yoğurt yapmak için kullandığınız sütün, otla beslenen ineklerden geldiğinden ve herhangi bir katkı maddesi içermediğinden emin olun.

Daha iyi bir genel sağlık ve bağışıklık için yatmadan önce yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirmeyi deneyebilirsiniz.

yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları

2 YORUMLAR

 1. Yoğurt özellikle sindirimi düzenleyerek vücudun ferahlamasını sağlıyor. Sindirimin düzenli olması tüm vücudun sağlıklı ve rahat olmasını sağlar.

 2. Yogurt candir! Gun icinde mutlaka yemeklerinizle yogurt tuketmek fazla yemek durtunuzu azaltir vee yediklerinizin zararli maddelerini bloke eder. Yogurt sutten bile daha faydalidir ,sinir sistemine+sindirime caredir.tabii bu yogurt dogal olmalidir. Yogurt asktir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.