Yaşlılığa Bağlı Kas Erimesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

kas-erimesi-sarkopeni

Daha çok kas erimesi olarak bilinen sarkopeni, yaşlı yetişkinlerin ortak bir sorunudur. 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin %10’unun bu durumdan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

Vücudunuzun hareket etmek, yediklerinizi sindirmek ve iskelet sisteminizi korumak için kaslara ihtiyacı vardır. Kaslarınız zayıfladığında, yaşam kaliteniz de düşer. Sarkopeni yaşlanmanın doğal bir parçası olmasına rağmen, süreci yavaşlatmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Kas Erimesi (Sarkopeni) Nedir?

Sağlıklı bireylerde vücut sürekli olarak kasları onarır ve geliştirir. Ancak fiziksel olarak aktif olmayan insanlar, 30 yaşından sonra her on yıllık süreçte kas kütlelerinin %3’ü ila %5’ini kaybedebilirler.

Sarkopeni yalnızca zayıf hissetmek ya da A noktasından B noktasına gitmekte sorun yaşamaktan ibaret değildir. Aynı zamanda yaşam beklentisini de önemli ölçüde kısaltabilir.

Vücut, yaşam boyunca eski hücreleri yenileyerek ve hasarı onararak kasların ömrünü uzatır. Sarkopeni, vücudun kasları yenilediğinden (anabolizma) daha hızlı harcamaya (katabolizma) başladığı zaman ortaya çıkar.

Kas Erimesi Nedenleri

 1. Hareketsiz Yaşam Tarzı

Kullanmazsan, kaybedersin. Geçmişte olduğu kadar hızlı ve çevik olmayabilirsiniz, ancak hareketsizlik kas kaybını hızlandıracaktır. Yaşlandıkça, hareketsizliğin bir sonucu olarak kas kütlesini daha hızlı kaybedersiniz. Bu da fiziksel olarak hareketli olmayı daha önemli hale getiriyor.

Hollandalı bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada, sağlıklı genç erkeklerde sadece beş günlük bir hareketsizliğin yüzde 10 kas kaybına neden olduğu tespit edilmiştir. Yaşlı insanlarda vücudun kas kütlesini harcama hızı, kas kütlesini yenileme hızını aşar ve bu da kalıcı bir kayba neden olur. Her yaşta çok önemli olan fiziksel aktivitenin genç yaşta ihmal edilmesi, yaşlandıkça sarkopeni gelişme riskini artırabilir.

Kas kaybı ile birlikte kemikler, eklemler, bağ dokular, solunum, sindirim, sinir, bağışıklık ve dolaşım sistemleri ve hatta cilt dahil organlar olmak üzere vücudunuzun geri kalanı da değişime uğrar.

 1. Dengesiz Beslenme

Enerjimizi ve gıdamızı yediğimiz yiyeceklerden alırız. Vücudumuz değiştikçe, beslenme ihtiyaçlarımız da değişir. Kötü bir beslenme kötü sağlıkla sonuçlanır. Yaşlı insanlar daha az yemeye meyilli olduğundan, ne yedikleri çok önemlidir. Yetersiz miktarda protein, sebze ve meyve tüketmek ve çok fazla asidik yiyecek (işlenmiş gıdalar, tahıllar, meşrubat) tüketmek kas kaybına neden olabilir.

 1. Kronik İltihaplanma

Kronik iltihaplanma neredeyse tüm rahatsızlık ve hastalıkların öncüsüdür ve buna sarkopeni de dahildir. İltihaplanma, yaralanma veya zayıf beslenmeye kadar çeşitli faktörlere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği tepki sonucu meydana gelir. Beslenmemiz, yaşam tarzımız ve çevresel toksinlerin vücudumuza sürekli olarak girmesi, bağışıklık sistemini sürekli olarak aşırı çalışmaya zorlar ve kronik iltihaplanma oluşur.

Sitokinler, bağışıklık sistemi tepkisini uyarmaktan sorumlu olan hücresel vericilerdir. Sarkopeni hastalarının kanında sitokin düzeylerinin sağlıklı kişilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yaşlılarda kas kaybı, doğrudan bu kronik iltihaplanma ile ilişkilidir.

Vücutta moleküler dengesizliğe neden olan, diğer hücrelerle etkileşime giren, dengesiz oksijen içeren “serbest radikal” moleküller bulunduğunda ortaya çıkan oksidatif stres, iltihaplanmanın birincil nedenidir.

 1. Şiddetli Stres

Kronik stres, proteinlerin kaslara dönüşmesi dahil olmak üzere vücudumuzu tüm işlevleri için zararlıdır. Psikolojik stres vücudumuzun başa çıkmasına yardımcı olmak için var olan hormonların salınmasına neden olur. Şiddetli stres, iltihaplanmaya neden olan ve birçok işlemi engelleyen aşırı hormon yüklenmesine neden olur. Sonuç olarak, kas hücrelerinin programlı şekilde ölmesi de (has hücresi apoptosisi) dahil olmak üzere çeşitli semptomlar ortaya çıkar.

Diğer rahatsızlık ve hastalıkların yol açtığı bedensel baskı da aynı şekilde sonuçlanır. Kronik hastalıklardan muzdarip kişilerin de sarkopeni yaşadığı bilinmektedir.

kas erimesi nasıl önlenir

Kas Erimesi Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Kas erimesine neden olan başlıca faktörleri öğrendiğimize göre, önlemek ve tedavi etmek için gerekli adımları atmaya başlayabiliriz.

 1. Egzersiz yapmak

Kas kütlesi ve gücünü korumak için bilinen en iyi üç egzersiz türü şunlardır:

 • Dayanıklılık egzersizleri
 • Fitness egzersizleri
 • Yürüyüş
 1. Kas erimesi ile savaşan besinler tüketmek

Yediğimiz yiyeceklerin yaşamın her aşamasında önemli olduğunu biliyoruz. Kas erimesini önlemek ve tersine çevirmek için yardımcı olacak bazı temel besinleri ve bu besinleri hangi gıdalardan sağlayacağınızı aşağıda bulabilirsiniz.

 • Protein (et, balık, fındık, kefir, yoğurt, fasulye, yumurta, peynir, avokado)
 • D vitamini (balık, yumurta sarısı, mantar, süt, portakal suyu, mısır gevreği ve yulaf ezmesi)
 • Omega 3 açısından zengin gıdalar
 • Keratin (hayvansal gıdalar)
 • Antioksidanlar (sebze ve meyveler)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.