Magnezyum Eksikliğinin Gözden Kaçan 5 Belirtisi

magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri farklı sağlık sorunları ile karıştırıldığı için genellikle fark edilmez. Magnezyum, vücutta çok sayıda önemli rol oynayan bir mineraldir. Enzim reaksiyonlarını düzenlemek, hücre zarlarımızda gerekli iyonları taşımak, ATP üretiminde yardımcı olmak ve çok daha fazlasından sorumludur. Tüm organlarımızın düzgün çalışmak için magnezyuma ihtiyacı vardır ve magnezyum eksikliği vücudumuzun kontrolden çıkmasına neden olur.

Ancak, magnezyumun vücudumuz için bu kadar önemli olmasına rağmen, neredeyse magnezyum eksikliği olmayan insan yoktur. Magnezyum eksikliği tedavi edilmediğinde osteoporoz (kemik erimesi), tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bir durumdur. Özetle, hepimizin magnezyum eksikliği belirtilerine dikkat etmesi önemlidir.

Aşağıda listelediğimiz beş belirti, en yaygın görülen magnezyum eksikliği belirtileridir.

Belirli bir süredir bu belirtileri yaşıyorsanız, magnezyum takviyesi almayı (fındık ve yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum içeren gıdalar tüketmeyi) düşünmelisiniz.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

magnezyum eksikliği belirtileri

1. Kaslarda Kramp ve Seğirme

Magnezyum, kaslarımızın gevşemesini sağlayan bir mineraldir. Magnezyum eksikliği yaşadığımızda kramp, seğirme ve yüzde tik gibi kasla ilgili sorunlar yaşamaya başlarız. İleri seviyelerde, seğirme ve kramp nedeniyle uykusuzluk görülebilir.

2. Anormal Kalp Kasılmaları

Magnezyum eksikliği, kalp kaslarımız üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Bir araştırmaya göre, magnezyum kalpteki düzenli kalp kasılmalarını korumaya yardımcı olur.

Vücudumuzda yeterince magnezyum olmadığında, kalp krizi ve felç riskini arttıran düzensiz kalp atışından muzdarip oluruz.

3. Depresyon ve Ruh Hali Düşüklüğü

Doktorlar çok uzun zamandır depresyondan muzdarip hastalara magnezyum takviyeleri reçete ediyor. Günümüzde yetersiz magnezyum alımı ile ruh hali düşüklüğü arasındaki bağlantı, birçok çalışma tarafından kanıtlanmıştır. Örneğin, 2013 yılında yayınlanan bir derleme, magnezyum takviyesi almanın depresyon yönetiminde etkili olduğu belirtilmektedir.

4. Kulak Çınlaması

Tinnitus, kulakların sürekli çınlamasına neden olan hoş olmayan bir durumdur. Tinnitus bazen enfeksiyondan kaynaklansa da, magnezyum eksikliğinden de kaynaklanabilir.

5. Böbrek Taşı

Çoğu insan böbrek taşlarının aşırı miktarda kalsiyumdan kaynaklandığını düşünür. Ancak devam eden araştırmalar, magnezyum eksikliğinin böbrek taşı oluşumunda önemli bir rol oynadığını ve magnezyum takviyesi almanın böbrek taşı oluşumunu önleyebileceğini göstermektedir.

Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum birçok besinde bulunsa da, aşağıdakiler magnezyum açısından en zengin besinler arasında yer alıyor.

  • Tam Buğday
  • Ispanak
  • Kinoa
  • Badem, Kaju ve Fıstık
  • Bitter Çikolata
  • Siyah Fasülye
  • Olgunlaşmamış soya fasulyesi
  • Avokado
  • Ev Yoğurdu

Bunu da okuyun:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.