Trabzon Hurmasının Sağlığa En Önemli 7 Faydası

trabzon hurmasının faydaları

Trabzon Hurması (Cennet hurması veya cennet elması olarak da bilinir) ağaçları, binlerce yıldır lezzetli meyveleri ve ahşabı için yetiştirilmektedir. Turuncu renkli meyvesi tatlı, bala benzeyen tadı ile bilinir. Olgunlaşmamış meyveler acı bir tat veren ve tanen olarak adlandırılan bitki kimyasalları açısından zengindir. Trabzon hurmasının en lezzetli hali tamamen olgunlaşmış ve yumuşamış halidir. Taze, kuru veya pişmiş olarak yenebilir ve dünya genelinde yaygın olarak jöle, içecek, turta ve puding malzemesi olarak kullanılır. Trabzon hurması yalnızca lezzetli bir meyve değil, aynı zamanda sağlığa çeşitli faydalar sağlayabilecek besinlerle doludur. İşte Trabzon hurmasının sağlığa faydaları!

Trabzon Hurmasının Sağlığa Faydaları

trabzon hurmasının sağlığa faydaları1. Faydalı Besinlerle Yüklüdür

Trabzon hurması, küçük boyutlu olmasına rağmen etkileyici miktarda besinle yüklüdür:

1 adet Trabzon hurması (168 gram) aşağıdaki besinleri içerir:

 • Kalori: 118
 • Karbonhidrat: 31 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 0.3 gram
 • Lif: 6 gram
 • A vitamini: Günlük ihtiyacın %55’i
 • C vitamini: Günlük ihtiyacın %22’si
 • E vitamini: Günlük ihtiyacın %6’sı
 • K vitamini: Günlük ihtiyacın %5’i
 • B6 vitamini: Günlük ihtiyacın %8’i
 • Potasyum: Günlük ihtiyacın %8’i
 • Bakır: Günlük ihtiyacın %9’u
 • Manganez: Günlük ihtiyacın %30’u

Trabzon hurması aynı zamanda iyi bir tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), folat, magnezyum ve fosfor kaynağıdır.

Bu renkli meyvenin kalorisi düşük, lif oranı yüksektir. Bu nedenle kilo vermeye yardımcı olur.

Yalnızca bir adet Trabzon hurması bağışıklık fonksiyonu, görme ve cenin gelişimi için kritik olan, yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayabilir.

Trabzon hurması Vitamin ve minerallerin yanı sıra, sağlığı olumlu yönde etkileyebilen tanen, flavonoid ve karotenoidler de dahil olmak üzere geniş bir dizi bitki bileşiği içerir.

Trabzon hurmasının C vitamini, tanen ve lif açısından zengin olan yaprakları, tedavi edici çaylar için ortak bir malzemedir.

2. Güçlü Antioksidanlar Açısından Mükemmel Bir Kaynaktır

Trabzon hurması, antioksidan özelliklere sahip yararlı bitki bileşikleri içerir. Antioksidanlar, serbest radikaller denilen dengesiz moleküller tarafından tetiklenen bir süreç olan oksidatif stresi önleyerek, hücre hasarını önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur. Oksidatif stres kalp hastalığı, diyabet, kanser ve Alzheimer gibi nörolojik durumlar dahil olmak üzere bazı kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Trabzon hurması gibi antioksidan açısından zengin gıdalar tüketmek, oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir ve bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

Trabzon hurması, birçok parlak renkli meyve ve sebzede bulunan bir pigment olan beta-karoten gibi karotenoid antioksidanlar açısından da zengindir. Çalışmalar, beta-karoten açısından zengin beslenmenin kalp hastalığı, akciğer kanseri, kolorektal kanser ve metabolik hastalık riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Ayrıca, 37.000’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada, yüksek oranda beta-karoten alımının, tip 2 diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

3. Kalp Sağlığına Faydalı Olabilir

Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir ve milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkilemektedir. Sağlıksız bir beslenme gibi risk faktörlerini azaltarak çoğu kalp hastalığı önlenebilir. Trabzon hurmasında bulunan güçlü besin bileşikleri, bu meyveyi kalp sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir seçim yapar.

Trabzon hurması, Kuersetin ve Kemferol dahil olmak üzere flavonoid antioksidanlar içerir. Yapılan çalışmalar, flavonoidlar açısından zengin bir beslenmenin, kalp hastalığı riskini düşürdüğünü göstermiştir. Örneğin, 98.000’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada, yüksek miktarda flavonoid içeren beslenme düzeni olanların, düşük oranda olanlara göre kalp rahatsızlıklarına bağlı ölüm oranının %18 daha az olduğu bulunmuştur.

Flavonoid açısından zengin beslenme, aynı zamanda kan basıncını azaltarak LDL kolesterolü düşürür ve iltihaplanmayı azaltarak kalp sağlığını destekleyebilir.

4. Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Kalp hastalığı, artrit, diyabet, kanser ve obezite gibi durumlar kronik iltihaplanma ile bağlantılıdır. İltihap önleyici bileşikler açsından yüksek gıdaların tüketilmesi, iltihaplanmayı ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Trabzon hurması, güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Bir adet Trabzon hurması günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini içerir. C vitamini, hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olur ve vücutta iltihapla savaşır.

5. Lif Açısından Zengindir

Çok fazla kolesterole, özellikle yüksek LDL kolesterole sahip olmak kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini artırabilir. Meyve ve sebzeler gibi çözünür lifler açısından zengin gıdalar, vücudun fazla miktarda kolesterol salgılamasına yardımcı olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Trabzon hurması, LDL kolesterolü düşüren lif açısından zengin bir meyvedir. Bir çalışma, 12 hafta boyunca günde üç kez Trabzon hurması katılmış kurabiye tüketen yetişkinlerdeki LDL kolesterolü seviyesinin, Trabzon hurması katılmamış kurabiye çubukları tüketenlere göre önemli ölçüde düştüğünü göstermiştir.

Lif, normal bağırsak hareketleri açısından da önemlidir ve yüksek kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Trabzon hurması gibi çözünür lif açısından zengin gıdalar, kan şekerinin yükselmesini önleyen karbonhidrat sindirimini ve şeker emilimini yavaşlatır.

6. Göz Sağlığını Destekler

Trabzon hurması, göz sağlığı için kritik olan A vitamini ve antioksidan açısından zengin bir kaynaktır. Bir adet Trabzon hurması, günlük A vitamini ihtiyacının %55’ini karşılar. A vitamini konjonktival zar ve korneanın çalışmasını destekler.

Trabzon hurması, ayrıca sağlıklığı görüşü destekleyen karotenoid antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin içerir. Bu maddeler gözün arkasındaki ışığa duyarlı bir doku tabakası olan retinada yüksek seviyelerde bulunur. Lutein ve zeaksantin açısından zengin bir beslenme, retinayı etkileyen ve görme kaybına neden olan bir göz hastalığı olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi hastalıkların riskini azaltabilir.

7. Beslenmenize Eklemek İçin Oldukça Lezzetli

Trabzon hurması, ilave bir beslenme desteği sağlamak için çeşitli yemeklere eklenebilir.

 • Sabahları yoğurt ya da yulaf ezmesine, taze ya da pişmiş olarak ekleyebilirsiniz.
 • Kurutulmuş veya taze halde ekmek veya keklere ekleyebilirsiniz.
 • Lezzetli bir meyve salatası için narenciyelere eklenebilir.
 • Eşsiz bir lezzet elde etmek için tavuk veya et birlikte pişirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.