Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz ve Olumlu Etkileri

teknolojinin cocuklara etkileri

Yaşadığımız çağ teknoloji çağı, artık her şey elektronik ortamlarda ve cihazlarda yaşanır oldu. Bu durumdan biz yetişkinlerin yanı sıra, çocuklarımız da payını alıyor ve küçük yaşta başlayan teknoloji bağımlılığına maruz kalıyorlar. Yavaş yavaş cep telefonu ve bilgisayar kullanım yaşı düşüyor ve çocuklarımız küçük ekranların başında sosyal olduklarını sanıyor. Teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri için okumaya devam edin.

teknolojinin cocuklara etkileri

Teknoloji ve Olumsuz Etkileri

Bazı ülkelerde hastalık adını almış durumda olan teknoloji bağımlılığı için hastanelerde bölümler bile açılmaya başlandı ve tüm dünya bu problemi bizimle beraber yaşıyor. Bilgisayar ve cep telefonları, kanıtlanmış şekilde elektromanyetik alanlar yaratıp çocuklarımızın sağlığını da etkiliyor. Biz yetişkinlere kıyasla daha gelişim aşamasında olan çocuklarımız bu durumdan bizden fazla etkileniyorlar. Artık çevremizde birçok ailede, neredeyse konuşmayı bile beceremeyen 4-5 yaşındaki çocukların ellerinde sırf sussunlar diye telefonlar, tabletler verildiğini sık sık görüyoruz.  Henüz ilk okul çağında olan çocuklar, bin bir türlü çabayla ya da anne babaların karne hediyesi bahanesiyle aldığı cep telefonları yüzünden dikkat dağınıklığı yaşıyorlar.

Dünya sağlık örgütü (WHO), cep telefonlarının kanser ve beyin tümörü hastalıklarına sebep olduğunu raporlarında açıklamıştır. Cep telefonlarının her an elimizde olduğunu düşünürsek ve cep telefonu ile çok fazla konuşuyorsak, bu durumun beynimize doğrudan zarar verebileceğini bilmeliyiz.

Siz aileleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor ve henüz ilkokul çağındaki çocuklarınıza cep telefonu, tablet ve bilgisayar benzeri teknolojik ürünleri ders dışı amaçlarla vermemenizi öneriyoruz. Bu cihazlar, uzun süre oyun amaçlı kullanıldığında dikkat dağınıklığına sebep olabiliyor. 13 yaş altında olan çocuklarımızın, zorunlu olmadıkça bu cihazları kullanmalarını kısıtlayalım. Belirli saatler koyarak eğitici yayınlar izlemelerini sağlayabiliriz.

Çok fazla hareketsiz olan çocuklar, fiziksel becerileri de kısıtlı olduğu için obeziteye daha yatkın oluyor. Sosyal arkadaş ortamlarından uzaklaşarak yalnız bir birey oluyor.

Çocuklarımızın gelişimine önem veriyorsak, onları teknolojiden zamanı gelene kadar uzak tutun ve arkadaşları ile birlikte sosyal olmalarını sağlayın. Çocuklarınızı evlere hapsetmeyin. Farklı aktivitelerle dikkatlerini yararlı şeylere yöneltin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.