8 Şifalı Mantar ve Sağlığa Faydaları

Şifalı mantarlar hangileridir ve sağlığa faydaları nelerdir? Bu yazımızda reishi mantarından, hindi kuyruğu mantarına, şitaki mantarından maitake mantarına kadar 8 şifalı mantar ve sağlığa faydalarına yer verdik.

hindi kuyruğu mantarı

Mantarlar, toprağın altında bulunan misel ağlarının toprağın üstünde büyüyen kısmıdır. Misel ağını bir ağaca, mantarları da bu ağacın meyvelerine benzetebiliriz. Mantarlar binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılıyorlar.

Antibakteriyel, antiviral, antioksidan ve antitümör özellikleri mantarları sağlık ve esenlik için faydalı kılıyor. Özellikle reishi mantarı, şitaki mantarı, çayır mantarı, aslan yelesi mantarı, maitake mantarı ve kordiseps mantarı gibi mantarlardan kanser, diyabet, kalp ve karaciğer hastalıkları ve kilo alma sorunlarının tedavisinde yaygın şekilde faydalanılıyor. Peki, hangi mantar hangi faydaları için kullanılıyor?

Bu yazımızda insan sağlığına birçok yolla faydası olabilecek 8 efsane mantara yer verdik.

Şifalı Mantarlar ve Sağlığa Faydaları

  1. Reishi Mantarı

Reishi mantarı geleneksel olarak uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılıyor. Bu odun benzeri mantar bağışıklığı güçlendirebilir ve vücuttaki tümör hücrelerini arayıp yok edebilen bir tür beyaz kan hücresi olan makrofajları aktif hale getirebilir. Reishi, trombosit saldırganlığını engelleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Hipertansiyon ile birlikte vücuttaki kolesterol seviyelerini de dengeler.

Ek olarak, antioksidan özellikleri sayesinde karaciğer hücrelerini iyileştirerek karaciğeri koruyabilir ve adaptojenik özellikleri sayesinde vücudun bir stres etkenine direnme yeteneğini artırarak stresi uzak tutabilir.

  1. Şitaki Mantarı

Oldukça etli bir mantar olan Şitaki mantarı

, kalbe oldukça faydalıdır. Kan birikmesini önler, kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürür.

Şitaki mantarı kanseri önlemeye yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev görür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan lentinan adlı bir bileşik içerir.

  1. Çayır Mantarı

Çayır mantarı kalsiyum, çinko, potasyum ve magnezyum gibi minerallerle doludur. Çayır mantarındaki beta glukan vücudun bağışıklığını uyarır ve enfeksiyonlara karşı korur ve ayrıca tümörlerin büyümesini engeller. Kemoterapi gören hastalar için de faydalı olduğu bilinmektedir.

Karaciğer sağlığını iyileştirme, kilo almayı önleme, Crohn hastalığına bağlı diyabet ve iltihaplanmaya karşı koruma, çayır mantarının diğer sağlığa faydalarından bazılarıdır.

  1. Maitake Mantarı

Maitake mantarı, sağlığa olan faydaları nedeniyle “mantarların kralı” olarak bilinir. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan bağışıklık destekleyici besinlerden beta glukanlar açısından zengin bir kaynaktır. Sadece kanseri önlemez, aynı zamanda kemoterapi gören hastalara tedavinin yan etkilerini azaltarak destek olur.

Bu sağlık faydalarına ek olarak diyabet, kolesterol, obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, karaciğer bozuklukları ve kabızlık için de etkili bir çaredir.

  1. Kordiseps Mantarı

Kordiseps mantarı fiziksel aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyan insanlar tarafından kullanılan nadir bulunan ve güçlü bir mantardır. Enerjiyi yenileyerek, iştahı artırarak ve enfeksiyonlara karşı koruyarak hastaların hastalıktan kurtulmasına yardımcı olan bir tonik olarak kabul edilir.

Kolesterolün birikmesini engelleyerek vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Kordiseps mantarı lösemi hücrelerinin çoğalmasını ve böylece büyümelerini engeller. Yeterli kanıt olmamasına rağmen, bu özellik kordiseps mantarını lösemi için etkili bir tedavi haline getirebilir.

  1. Diken Mantarı (Pleurotus eryngii)

Diken mantarı (kral istiridye mantarı, kral mantarı olarak da bilinir) erken yaşlanmayı önleyen, vücudu hastalıklara ve hücreleri hasara karşı koruyan antioksidanlar içerir.

Antibakteriyel etkisine ek olarak, düşük kalorili ve lif bakımından zengin olması nedeniyle kolesterolü etkili bir biçimde düşürebilir.

  1. Hindi Kuyruğu Mantarı

Hindi kuyruğu mantarı ölü ağaçlarda bulunur ve genellikle kemoterapinin bağışıklık sistemini baskılayan etkisini ortadan kaldırmak için kullanılır. Ayrıca kanser hastalarının hayatta kalma süresini artırdığı da gösterilmiştir.

Bu bağışıklığı güçlendiren mantar aynı zamanda sindirime yardımcı olur ve HIV virüsünün çoğalmasını önlemek için antiviral bir etkiye sahiptir.

  1. Aslan Yelesi Mantarı

Aslan yelesi mantarı bilişi geliştirme, beyin sağlığını iyileştirme ve ayrıca sinir sağlığını teşvik etmek özelliklerine sahiptir. Ayrıca anksiyete ve depresyon belirtilerini iyileştirebilir.

Bu şifalı mantar mide problemlerini etkili bir biçimde tedavi edebilir, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düzenleyebilir ve ayrıca vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here