Reishi Mantarının (Ganoderma lucidum) Sağlığa 8 Muhteşem Faydası

reishi mantarı faydaları

Görünüşe göre her geçen gün piyasaya yeni bir süper gıda çıkıyor. Listedeki en son şey reishi mantarı. Adeta bir sanat eseri gibi görünen bu güzel kırmızı mantar, özellikle geleneksel Çin tıbbında birkaç yıldır birçok tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Aslında Çinliler, reishi mantarı çayının faydalarını binlerce yıldır kurutarak, keserek ve sıcak suda kaynatarak elde ediyor. Reishi mantarı Çin ve Kore’de Lingzhi (ölümsüzlük mantarı) olarak da bilinir.

Çinliler bu faydalı mantarı ruhsal güce ve ölümsüzlüğün özüne sahip bir şey olarak görürler. Başarıyı, esenliği, ilahi gücü ve uzun ömürlülüğü sembolize eder. Besin değerinden çok tıbbi özelliklerinden dolayı saygı görür ve sağlığa faydaları arasında kan şekeri kontrolü, bağışıklık sistemi modülasyonu, karaciğer koruması ve daha fazlası yer alır.

Reishi mantarı yenemeyecek kadar serttir ancak birçok kısmı güneşte kurutularak sağlığa faydaları için kullanılır. Tentür, tonik, çay, toz ve ekstrakt şeklinde tüketilir. Ancak reishi mantarlarının sağlığa faydaları bilim tarafından destekleniyor mu? Yoksa sadece halk arasındaki söylentilerden mi ibaret?

reishi mantarının sağlığa faydaları

Reishi Mantarının Sağlığa Faydaları

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Latince adı Ganoderma lucidum olan Reishi mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Peki nasıl? Organik germanyum, polisakkaritler ve triterpenler gibi yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler içerir. Bunların bağışıklık hücrelerimizi güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

  1. Enflamasyon ve Alerjik Reaksiyonlar ile Savaşır

Reishi mantarı doğal bir antienflamatuar ajandır ve bu da onu alerjilerden mustarip olanlar için çok faydalı kılar. Triterpen adı verilen asidik madde, vücudun alerjenlere tepkisini kapatır. Çalışmalar bu mucize mantarın özünün, çeşitli alerjik reaksiyon türlerini önemli ölçüde engellediğini göstermiştir. Reishi mantarı özü, astım ve kontakt dermatit (temas egzaması) üzerinde olumlu etkiler barındırır. Ayrıca boyun ve omuz sertliği, konjonktivit (göz ve göz kapaklarını kaplayan ince zarın iltihabı), bronşit ve romatizma için de kullanılabilir.

  1. Anti-tümör ve Anti-kanser Etkilere Sahiptir

Reishi mantarı, farelerde anti-tümör aktiviteye sahip olduğu gösterilen polisakkarit içeriği sayesinde kanser hastalarına çeşitli şekillerde fayda sağlar. Reishi mantarı ayrıca laboratuvar testlerinde hepatom hücreleri (karaciğer hücrelerinin kanseri) üzerinde sitotoksik aktivite gösteren bazı triterpenoidler içerir. Reishi mantarları özü, geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları tarafından kanser tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek başına bir tedavi olarak bel bağlanmasa da, genellikle kemoterapi veya radyoterapiyi tamamlamamak için bir bağışıklık sistemi destek takviyesi olarak önerilir.

  1. Diyabet Hastalarına Faydalıdır

Araştırmacılar

buykamagrausa.com

, reishi mantarı özünün hayvan denekler üzerinde diyabet için faydalarını gördükten sonra, tip-2 diyabet hastası 71 kişi üzerindeki etkilerini incelediler. Hastalar iki gruba ayrıldılar ve 12 hafta boyunca bir gruba plasebo, diğer gruba ise Ganopoly (reishi mantarı özü içeren ürün) verildi. Hastaların açlık ve uyarılmış glikosile edilmiş hemoglobin (HbA1c), plazma glukozu, insülin ve C-peptid seviyeleri belirli aralıklarla izlendi. Çalışmanın sonunda Ganopoly verilen grupta HbA1c düzeylerinin önemli ölçüde düştüğü kaydedildi. Böylece reishi mantarı özünün kan şekerini düşürmede güvenli ve etkili olduğu sonucuna varıldı.

Malezya’da yapılan bir başka araştırma, karşılaştırmalı kontrol hastalarında reishi özü kapsüllerinin kan şekerini düşürmede oral hipoglisemikler ve insülin kadar etkili olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, reishi’nin hastalıkla uzun süredir uğraşan şeker hastalarında daha az etkili olduğu da belirtildi.

  1. Kalp Sağlığına Faydalıdır

Reishi mantarının faydaları listesindeki bir diğer madde de, kalp-damar koruyucu etkileridir. Hipertansiyon ile birlikte kolesterol yönetiminde yardımcı olur ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Dört hafta boyunca reishi mantarının toz haline getirilmiş miselyumuyla beslenen hipertansif farlerin toplam kolesterolünde yüzde 18.6’lık bir düşüş görüldü. Toplam karaciğer trigliserit ve toplam karaciğer kolesterol seviyeleri de sırasıyla yüzde 46 ve yüzde 56 oranında önemli ölçüde düştü. Ayrıca, kalp atış hızında önemli bir farka neden olmadan etkili bir şekilde düşürülen sistolik kan basıncında iyileşme gösterdiler.

  1. Uykusuzluğa İyi Gelir

Çin’de reishi mantarı doğranıp şaraba batırılır ve en az dört hafta bekletilir. Bu tonik daha sonra iyi bir gece uykusu için yatmadan önce tüketilir, çünkü reishi mantarlarının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri olduğuna inanılır. Fareler üzerinde yapılan ve bu inancı pekiştiren bir çalışmada, reishi mantarı özü ilave edilen su içirilen farelerin REM uykusunda %8.5 oranında önemli bir artış gözlemlendi.

  1. Karaciğer Fonksiyonlarını Destekler

Reishi mantarı karaciğer üzerinde koruyucu etkiler gösterir. Bir araştırmada karaciğer hasarı olan fareler üzerinde reishi mantarı özünün etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, bu şifalı mantarın muhtemelen antioksidan özelliklerinden dolayı karaciğer hücrelerini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

  1. Stresin Fiziksel Etkilerini Azaltır

Reishi mantarının adaptojenik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Adaptojen olan maddeler, vücudun bir stres etkenine direnme yeteneğini arttırır. Hepimiz stresin sadece zihinsel sağlığımızı değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımızı da mahvettiğini biliyoruz. Stresin olumsuz etkileri arasında sindirim salgılarının azalması, kan basıncının yükselmesi, iltihaplanmanın artması, enerjinin tükenmesi sayılabilir.

Reishi mantarının sağlığa faydaları düşünüldüğünde, bu süper besini mümkün olduğunca diyetinize dahil etmek iyi bir fikir olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here