Karaciğeri Temizleyen 14 Yiyecek

karaciğeri temizleyen yiyecekler

Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir? İşlenmiş veya kızarmış yiyecekleri aşırı tükettiğimizde, çevresel kirletici maddelere veya strese maruz kaldığımızda karaciğer aşırı çalışır ve aşırı yüklenir. Karaciğer aşırı yüklendiğinde, toksinler ve yağları verimli bir şekilde işleyemez. Bu durumda karaciğer temizliği yaparak, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlamamız gerekiyor. Karaciğerin toksinleri vücuttan atma kabiliyetini harekete geçirerek, karaciğeri doğal olarak temizlemeye yardımcı olan birçok yiyecek vardır. Bu makaledeki liste, temel olarak karaciğerinizi temizlemenize yardımcı olabilecek yiyeceklere odaklanmıştır. Aşağıdaki yiyecekleri yemek, karaciğerinizi sağlıklı ve işlevsel tutmak için en iyi yoldur. Bu karaciğer temizleyici yiyecekleri diyetinize eklemenizi öneririm.

Karaciğer temizliği

Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler

1. Sarımsak

Sarımsağın sadece küçük bir miktarı vücudunuzun toksinleri dışarı atmasına yardımcı olan karaciğer enzimlerini harekete geçirme kabiliyetine sahiptir. Sarımsak ayrıca karaciğer temizliğine yardımcı olan iki doğal bileşik olan allisin ve selenyum açısından çok zengindir.

2. Greyfurt

Hem C vitamini hem de antioksidanlar açısından zengin gıdalar olan greyfurt, portakal, limon ve lime gibi narenciyeler, karaciğerin doğal temizleme yeteneklerini destekler. Kanserojen ve diğer toksinlerin atılmasına yardımcı olan karaciğer detoksu enzimlerinin üretimini artırmak için küçük bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu için.

3. Pancar ve Havuç

Her ikisi de bitki flavonoidleri ve beta-karoten açısından oldukça zengindir. Pancar ve havuç yemek genel karaciğer fonksiyonunu uyarabilir ve destekleyebilir.

4. Yeşil Çay

Yeşil çay, karaciğer fonksiyonuna yardımcı olduğu bilinen ve kateşinler olarak bilinen bitki bazlı antioksidanlarla doludur. Yeşil çay her diyet planında tüketilebilecek lezzetli ve sağlıklı bir içecektir.

5. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karaciğer temizliği için en güçlü yardımcılarımız biri olan yeşil yapraklı sebzeleri çiğ, pişmiş veya suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Klorofil açısından son derece zengin olan yeşillikler kandaki çevresel toksinleri emer. Ağır metalleri, kimyasalları ve böcek ilaçlarını etkisiz hale getirme yetenekleriyle, karaciğer için güçlü bir koruyucu mekanizma sunar.

6. Avokado

Bu yüksek besleyici süper besin, vücudun karaciğer için zararlı toksinleri temizlemesi için gerekli bir bileşik olan glutatyon üretmesine yardımcı olur.

7. Elma

Pektin açısından zengin olan elma, vücudun sindirim sistemindeki toksinleri temizlemesi ve serbest bırakması için gerekli kimyasal bileşenler içerir. Bu da, karaciğerin temizleme işlemi sırasında toksik yükü taşımasını kolaylaştırır.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı, kenevir yağı ve keten tohumu yağı gibi soğuk preslenmiş organik yağlar, ölçülü olarak kullanıldığında karaciğer için mükemmeldir. Vücuttaki zararlı toksinleri emebilen bir lipid bazı sağlayarak vücuda yardımcı olurlar. Bu sayede yükün bir kısmını karaciğerden alırlar.

9. Alternatif Tahıllar

Diyetinizde buğday, un veya diğer standart tahıllar varsa, değişiklik yapmanın zamanı geldi. Kinoa, darı ve karabuğday gibi alternatif tahıllara yönelebilirsiniz.

10. Lahanagiller ve Turpgiller

Brokoli ve karnabahar, karaciğerde enzim üretimini destekleyen glukozinolat açısından zengin kaynaklardır. Bu doğal enzimler kanserojenleri ve diğer toksinleri vücuttan temizler ve kanserle ilişkili riskleri önemli ölçüde azaltabilir.

11. Limon ve Lime

Bu turunçgiller, C vitamini bakımından yüksek olup, vücuttaki toksik maddelerin su tarafından emebilecek maddeler haline dönüştürülmesine yardımcı olur. Sabahları taze sıkılmış limon ya da lime suyu içilmesi karaciğeri uyarabilir.

12. Ceviz

Bir amino asit olan arjinin açısından zengin bir kaynak olan ceviz, karaciğerde biriken amonyağı temizlemeye yardımcı olur. Ceviz ayrıca normal karaciğer temizliğini destekleyen glutatyon ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar arasındadır.

13. Lahana

Brokoli ve karnabahar gibi, lahana yemek de toksinlerin atılmasına yardımcı olan karaciğer detoksu enzimlerini harekete geçirir. Lahana salatası, lahana çorbası ve lahana turşusu, diyetinize ekleyebileceğiniz harika lahana yemekleridir.

14. Zerdeçal

Zerdeçal, karaciğerin en sevdiği baharattır. Zerdeçal, diyet toksinlerini aktif olarak temizleyen enzimlere yardım ederek karaciğerin kendini temizleme kabiliyetini artırmaya yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.