Kahve Tansiyonu Yükseltir mi Düşürür mü?

kahve tansiyonu yükseltir mi düşürür mü

Kahve, dünya çapında en çok tüketilen içeceklerden biridir. Dünyada her yıl yaklaşık 8.6 milyar kilogram kahve tüketiliyor. İster düzenli bir kahve içicisi olun, isterse sadece ara sıra bir fincan kahvenin tadını çıkarın, kahvenin sağlıklı bir içecek olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kahvenin sağlığa faydaları ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Peki, kahvenin sağlığa zararları var mıdır? Örneğin kahve tansiyonu yükseltir mi, düşürür mü?

kahve tansiyonu yükseltir mi

Kahve Tansiyonu Yükseltir mi, Düşürür mü?

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) dünyada sık görülen bir sağlık sorunudur. Tansiyonu düşürmek için izlenmesi gereken en ideal yol, beslenme düzenini değiştirmektir. En yaygın öneri ise tuzu azaltmaktır. Peki, yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin kahve içmeyi bırakması gerekir mi?

Araştırmalar kahve tüketiminin geçici olarak kan basıncında hafif bir yükselmeye katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Bu konuda yapılan 34 farklı çalışma, 200 ila 300 mg kafein tüketiminin (1,5-2 fincan kahvede bulunan miktar) sistolik kan basıncını ortalama 8 mmHg ve diastolik kan basıncını 6mmHg yükselttiğini ortaya koymuştur.

Bu hafif yükseliş kahve tüketiminden üç saat sonra ortaya çıktı. Bulgular hem yüksek tansiyon hem de ortalama tansiyon olan kişilerde görüldü.

Diğer taraftan, düzenli kahve içmek tansiyondaki yükselmeyle ilişkili değildir. Bu nedenle araştırmacılar, nadiren kahve içenler arasında az miktarda kahvenin tansiyonda hafif bir yükselme meydana getirebileceği sonucuna varmış, ancak normal içicileri bu yükselmeyi yaşamamışlardır.

Sonuç olarak düzenli kahve içen bir kişiyseniz, kahvenin ani tansiyon yükselmelerine neden olacağı konusunda endişelenmenize gerek yok. Ayrıca, yukarıda belirtildiği gibi kahvenin sağlığa faydaları vardır. Kısaca kahve sağlıklı bir içecek mi sorusuna “evet” cevabı verilebilir. Ancak faydalarını azaltacağından krema ve şekerli krema ile tüketmediğinizden emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.