Yeşil Kahve: Kullanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

Yeşil kahvenin faydaları

Son dönemlerde kilo verdirdiği iddiasıyla pazarlaması yapılan ve özellikle kadınlar arasında tüketimi artan yeşil kahve hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Yeşil kahve, kahve çekirdeklerinin kavrulmamış, yani ham halidir. Kahve çekirdeklerini kavurma işlemi, kahvenin içeriğinde bulunan kimyasal klorojenik asit miktarlarını azaltmak için yapılır. Yeşil kahve çekirdekleri, kavrulmuş kahve çekirdekleri ile karşılaştırıldığında klorojenik asit düzeyi oldukça yüksektir. Yeşil kahvede bulunan klorojenik asidin kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıklara karşına koruyucu ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Yeşil kahve, dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’ün Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan tıbbi tavsiye türündeki programı Dr.Oz Show’un 2012 yılında yayınlanan bir bölümünde Dr.Öz’ün “yeşil kahve çekirdekleri hızlı yağ yakar” demesiyle kilo verme konusunda bir anda popüler olmuştur.

Yeşil kahvenin kilo vermeye etkisinin, içinde bulunan klorojenik asidin vücutta bulunan kan şekerini işlenmesine ve metabolizmanın çalışmasına etki ederek olduğu düşünülüyor.

Yeşil kahvenin faydaları ve yan etkileri

Yeşil Kahvenin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yeşil Kahve ve Yüksek Tansiyon

Yapılan bir araştırma 28 gün boyunca günlük 93 mg veya 185 mg yeşil kahve ekstresi alınarak yüksek tansiyonun tedavi edildiğini göstermiştir.

Yeşil Kahve ve Kilo Verme

Bazı araştırmalar 12 hafta boyunca günlük 80-200 mg arası yeşil kahve ekstresi alımının mütevazi bir kilo kaybı sağladığını göstermiştir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar yeşil kahvenin kilo verme konusunda etkili olduğunu kesin olarak kanıtlar nitelikte değildir.

Yeşil Kahvenin Yan Etkileri

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, yeşil kahvenin insanlar için muhtemelen güvenli olduğunu göstermiştir. Uygun dozlarda alındığı takdirde, yeşil kahve veya yeşil kahve ekstresinin sağlık açısından herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Yeşil kahvenin yan etkilerini anlayabilmek adına, normal kahve gibi kafein içerdiğini dikkate almak gerekiyor. Bu şu demek oluyor ki normal kahvede bulunan kafeinin olası yan etkileri, yeşil kahve kullanıldığında da ortaya çıkacaktır.

Kafeinin uykusuzluk, sinirlilik ve huzursuzluk, mide rahatsızlığı, bulantı ve kusma, kalp atış ve solunum hızını artırma gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Aşırı kahve tüketimi kalp atışlarında düzensizlik, kulak çınlaması, baş ağrısı, anksiyete ve ajitasyona da neden olabilmektedir.

Yeşil Kahve ve Hamilelik

Hamilelik ya da emzirme dönemindeki kadınların yeşil kahve kullanımında ortaya çıkabilecek sonuçlarla ilgili yeterince araştırma mevcut değildir. Bundan dolayı hamilelik ve emzirme sürecinde güvenli olanı yapın ve etkileri tam olarak araştırılmamış olan yeşil kahveden uzak durun.

3 YORUMLAR

  1. Bir kahve tiryakisi olarak yeşil kahveyi ilk kez duyup görüyorum. Gerçekten de yararlı faydaları var. acaba nereden bulabilirim her yerde satılmıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.