İshale İyi Gelen 7 Gıda

ishale iyi gelen yiyecekler

İshal gevşek veya sulu dışkı geçişi olup, bazı durumlarda hafiftir ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda ise daha uzun sürebilir. Çok fazla sıvı kaybetmenize ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Aynı zamanda sağlıksız kilo kaybına neden olabilir. Ara sıra ishal yaşamak endişelenecek bir şey değildir. İshal nedenleri arasında, mide rahatsızlığından yemekte tüketilen bir gıdaya kadar birçok faktör yer alabilir.

İshale iyi gelen gıdalar

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Bazı yiyecekler ishali daha da kötüleştirebildiğinden, daha iyi hissetmeye başlamak ve ishalden kurtulmak için neyin yenileceği ve neyin yenmeyeceğini bilmeniz gerekir. Peki, hangi yiyecekler ishali durdurur?

İşte ishal konusunda yardımcı olacak yiyeceklerin bir listesi.

1. Sıvı Gıdalar

Susuz kalmamak için, özellikle de istifra ettiyseniz, bol miktarda sıvı tüketmek önemlidir. Sık sık küçük miktarda su içmeye çalışın

İdeal olarak su, tuz ve şeker içeren çok fazla sıvı için. Örneğin meyve suyuyla karıştırılmış su, aromalı soda ve çorba içebilirsiniz. Yeterince sıvı tüketiyorsanız, idrarınız açık sarı veya neredeyse şeffaf olacaktır.

Çocuklarda ishali daha kötü hale getirebileceğinden, meyve suyu veya gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.

Bebeğinizi emziriyorsanız veya biberonlar besliyorsanız ve ishali varsa, onu normal şekilde beslemeye devam etmelisiniz.

2. Yoğurt

Mümkünse canlı kültürlü yoğurt bulmaya çalışın. Bu “kültürler” içeri girip bağırsaklarınızı düzene sokabilen ve kötü bakterilerden korunmayı sağlayan dost bakterilerdir. Zaten ishal olduysanız, yoğurt bağırsaklarınızda laktik asit üretmeye yardımcı olabilir. Bu da, kötü bakterileri yok edebilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Kefir, oral antibiyotiklerin neden olduğu ishali tedavi etmenin en iyi yoludur. Antibiyotikler bağırsaklarda faydalı bakterileri öldürür ancak canlı kültür ürünleri bu bakterileri yeniler. Daha da iyisi, bunları ilaca başladığınız andan itibaren kullanın ve ishalden tamamen kaçının.

Ayrıca okuyun: Yatmadan Önce Yoğurt Yemenin Faydaları

3. Muz

Muz, ishali ve ilgili belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Muz “bağlayıcı” bir gıda olduğu için dışkının kıvamını normale döndürmeye ve bağırsaklardan daha yavaş geçmesine yardımcı olur. Muz ayrıca, ishal ve kusma nöbetleri sırasında aşırı harcanan hayati bir besin olan potasyum bakımından da zengindir.

4. Papatya Çayı

Papatya bağırsak iltihabı tedavisi için iyidir ve antispazmodik özelliklere de sahiptir.

Günde 3 fincan hazır sallama papatya çayı ya da kendi demlediğiniz papatya çayı içebilirsiniz. Ayrıca siyah çayda bulunan tanen maddesi de, anti-ishal etkisine sahiptir.

5. Pirinç Pilavı

Sade pirinç pilavı da, sindirimi kolay olduğu için ishali kesen gıdalar arasındadır.

Az miktarda sade (ilave sos ve baharat olmadan) pirinç pilavı yiyin. İshaliniz düzeldikçe tükettiğiniz pirinç pilavı miktarını kademeli olarak artırın.

6. Çörek Otu Yağı

Çörek otu gaz, kolik, astım, kabızlık ve ishal gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. İshali tedavi etmek için çörek otu yağı kullanın.

Nasıl kullanılır?

 1. Bir çay kaşığı çörek otu yağı bir bardak yoğurtla karıştırılır.
 2. İshal belirtileri tamamen geçene kadar bu karışımı günde iki kez yenir.

Ayrıca okuyun: Çörek Otunun Faydaları

7. Yaban Mersini

Yaban mersini kökü, çok uzun zamandır halk arasında ishal tedavisinde kullanılmaktadır. İsveç’te doktorlar, karın problemleri için kurutulmuş yaban mersini ile yapılan bir çorba reçete etmektedir. Yaban mersini, antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahip antosiyanozit ve ayrıca ishal ile mücadele eden tanen bakımından zengindir.

İshalken Yenmemesi Gereken Gıdalar

Kuruyemişler, meyve ve tam tahıllı ürünler gibi lifli gıdalar tüketmekten kaçının. Fiber, kolonu aktif tutar ve ishalin azalmasına yardımcı olmaz.

Baharatlı yiyecekler, kızarmış yiyecekler ve şeker içeriği yüksek yiyecekler de bağırsak hareketlerini uyarabilir. Ayrıca, kafeinli yiyecek veya içecekleri tüketmeyin ve koruyucu içeren meyve sularından kaçının.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal, yalnızca gevşek dışkı değil, aşağıdaki gibi farklı belirtiler de gösterebilir:

 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • Kramp
 • Mide bulantısı

Yetişkinlerde, geçici ishal başlı başına genellikle zararlı değildir, ancak bazen daha ciddi sorunlara işaret edebilir. Kısmen daha küçük vücut hacimleri nedeniyle çocuklar uzun süreli ishal nedeniyle ciddi sonuçlara maruz kalabilirler. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarlarsa hastalar doktora görünmelidir:

 • Dışkıda kan veya irin
 • Siyah, katran görünümlü dışkı
 • Üç günden uzun süren ishal
 • 38.8 derece veya daha yüksek ateş
 • Şiddetli karın veya makat ağrısı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.