Çörek Otunun Her Derde Deva 4 Mükemmel Faydası

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu (Nigella Sativa) kara kimyon, kara susam, soğan tohumu ve roma kişnişi adlarıyla da bilinir. Kanseri önlemesinin yanı sıra diyabet, kalp hastalıkları vs. gibi birçok önemli hastalıkla mücadele etmenize yardımcı olabilen güçlü ve süper sağlıklı bir bitkidir. Aslında şifanın kaynağı bitkinin kendisi değil, tohumlarıdır. Ancak ülkemizde tohumlar için “çörek otu tohumu” yerine, doğrudan “çörek otu” adı kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan çörek otunun faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

600’den fazla çalışma, geleneksel Hint tıbbında (Ayurveda ve Siddha) uzun bir kullanım geçmişine sahip olan çörek otunun sağlığa faydalarını incelemiştir. Çörek otunun 20’den fazla tıbbi kullanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Çörek Otunun Tıbbi Özellikleri

  • Analjezik (ağrı kesici)
  • Böbrek koruyucu
  • Kanser önleyici
  • Anti-mikrobiyal
  • Anti-oksidan
  • Bağışıklık artırıcı

Dünyadaki birçok insan, çörek otu için Mucize Ot adını kullanıyor. Her derde deva bu güçlü tohumun Latince adı Panacea’dır ve her şey için tedavi anlamına gelir. Daha öncede belirttiğimiz gibi, bu şaşırtıcı tohumu neredeyse her şey için kullanabilirsiniz: bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirim sağlığını güçlendirme, böbrek problemlerini, kalp hastalıklarını, karaciğer sorunlarını ve daha fazlasını tedavi etme vb.

Çörek otu, Türkiye’nin de dahil olduğu Ortadoğu bölgesinde astım, bronşit, romatizma, hazımsızlık, iştahsızlık, ishal, cilt problemleri vb. tedavisinde kullanılır. Timokinon, bu tohumda bulunan en güçlü kimyasal bileşendir.

Çörek otunun sağlığa faydaları

 

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

1. Kanseri Önlüyor

Timokinon güçlü anti-kanser özelliklere sahiptir. Bu güçlü bileşen akciğer, böbrek, prostat, karaciğer, kolon, meme ve cilt kanserine karşı çok faydalıdır.

2. Diyabet İle Mücadelede Yardımcı Oluyor

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, çörek otunun oksidatif stresi azaltmanıza ve pankreas beta hücrelerinin bütünlüğünü korumanıza yardımcı olacağını ortaya koydu. Bir grup diyabet hastası, 3 ay boyunca her gün 3 çorba kaşığı çörek otu tüketti. Bu işlem pankreas hücrelerinin işlevselliğini arttırdı.

3. Kalp Sağlığını Koruyor

Timokinon bileşeni kalp sağlığını da koruyor. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve yüksek kalp atışı (taşikardi) sorunları ile mücadelede de yardımcı oluyor.

4. Obeziteyi Önlüyor

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çörek otu obeziteyi önleyen güçlü özelliklere sahiptir. Çok daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir?

Çörek otu tüketmenin en iyi yolları arasında, çörek otu yağı takviyesi şeklinde tüketmek, en sevdiğiniz yemeklere katmak ya da çörek otu çayı yapmak yer alır.

Çörek Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Çörek otu çayını yapmak çok kolaydır; 1 bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı çörek otu tohumu ekleyin. 10 dakika bekletin. Bal ekleyin ve çayın tadını çıkarın.

İlgili Yazı:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.