Göz Sulanması ve Bulanık Görme Neden Olur Nasıl Geçer?

gözlerde sulanma neden olur nasıl geçer

Göz sulanması birkaç olası nedene bağlı olarak gelişebilir. Bunlar arasında alerjilerden enfeksiyonlara, gözyaşı kanalı tıkanıklığından göz kapağı sorunlarına kadar farklı nedenler yer alır. İşte gözlerde sulanmaya neden olabilecek en önemli faktörler.

Göz Sulanması Nedenleri

göz sulanması neden olur

Alerjiler

Herhangi bir alerjisi olan milyonlarca insan var. Ancak çoğu kişi alerjinin gözlerini nasıl etkilediğini görmezden geliyor. Polen, evcil hayvan kepeği, akarlar ve dumana maruz kalmak gözlerde kızarmaya, kaşınmaya ve sulanmaya neden olabilir.

Rahatlamak için göz damlası ve reçetesiz satılan antihistaminik ilaçları deneyebilirsiniz. Bu ilaçların faydası olmazsa, reçeteli ilaçlar ve alerji testi için bir doktora başvurmanız gerekir.

Konjonktivit (Göz İltihabı)

Konjonktivit göz sulanması

Göz sulanması ile birlikte pembeleşme veya göz kızarıklığı oluşuyorsa, diğer adı da göz iltihabı olan konjonktivit yaşıyor olabilirsiniz. Konjonktivit’in diğer belirtileri arasında bulanık görme, göz içinde iltihap veya mukus oluşması ve göz kapaklarının iç kısmının kızarması yer alır.

Gözlerinizde konjonktivit olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. Konjonktivit tedavisi bakteri, virüs veya alerji kaynaklı olmasına göre değişiklik gösterecektir. Tedavi süresince ellerinizi gözlerinizden uzak tutmanız ve ilaçları uygulamadan önce ve sonra ılık sabunlu suyla gözlerinizi yıkamanız önemlidir. Ayrıca havlu, banyo lifi veya gözünüze dokunan herhangi bir şeyi başkalarıyla ortak kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşları, gözünüzden burnunuza uzanan minik bir kanal sistemi ile oluşur. Kanal daraldığında veya tıkandığında, gözyaşları geriye döner ve gözleriniz sulanır, tahriş olur veya iltihaplanır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtileri arasında mukus, kirpiklerde kabuğumsu oluşumlar, bulanık görme ve gözyaşının kanlı olması yer alır.

Gözlerinizde sulanma, sızıntı ve tahriş ya da iltihaplanma mevcutsa, bir doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz gözyaşı kanalını tuz temelli bir ilaç ile yıkadıktan sonra, tıkanıklığı açmak için minik balonlar veya tüpler sokabilir. İlerlemiş durumlarda kanalı açmak için ameliyat gerekebilir.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu gözlerin tahriş olmasına neden olur. Bağışıklık sisteminiz bu duruma çok fazla gözyaşı oluşturarak tepki verebilir. Ayrıca batma, yanma, kızarıklık ve görme sorunları yaşayabilirsiniz. Belirtiler devam ediyorsa bir doktora başvurmanızın zamanı gelmiştir.

Durumunuz ciddi değilse, genellikle yapay gözyaşı tedavisi uygulanır. Doktorunuz iltihabı hafifletmek veya gözyaşı oluşumunu desteklemek için reçeteli ilaçlar da verebilir.

Göz Kapağı Sorunları

Göz kapakları, gözlerinizdeki boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Göz kapağı çöker ya da dışarı dönerse, gözyaşları gereken şekilde boşaltılamaz ve gözlerde sulanma meydana gelir. Göz kapağı içeriye doğru büyürse, gözünüze sürtünür ve tahriş eder. Diğer göz kapağı sorunları arasında kızarıklık, mukus, kuruluk ve ışığa duyarlılık sayılabilir.

Göz kapağı çökmesi veya dışa dönmesinin neden olduğu göz sulanması için doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz suni gözyaşı veya merhem gibi ilaçlar reçete edebilir. Ancak çoğu durumda göz kapağı sorunlarını tedavi etmek için ameliyat gerekebilir.

Göz Kapağı Şişmesi

Göz kapağınızda büyük bir şişlik varsa, arpacık ya da çatlama oluşmuş olabilir. Arpacık genellikle ağrılı ve daha büyüktür. Çatlama çok nadir ağrıya neden olur.

Göz kapağı şişliğini tedavi etmek için, temiz bir bezi sıcak suda ıslatın ve 10-15 dakika kadar göz kapağınıza tutun. Bunu günde 3 ila 5 kez uygulayın. Ayrıca temiz bir parmakla daireler çizerek hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Bu uygulamalar fayda sağlamazsa, doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz antibiyotik veya steroid ilaçlar reçete edebilir. Eğer şişlik inmezse veya bulanık görme sorunu yaşarsanız, doktorunuz küçük bir cerrahi operasyonla oluşumu alabilir.

Kirpik Batması

Kirpikleriniz içe doğru büyüdüğünde gözünüze sürtünürler. Bu durum fazladan gözyaşı üretilmesine neden olur. Doktorunuz içe doğru büyüyen kirpiğin yönünü dışa doğru çevirebilir veya kirpiği kalıcı olarak kaldırmak için ameliyat önerebilir. Kirpik batması tedavi edilmediğinde, kornea çizilmesi ve ülser gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Kornea Sorunları

Kornea sorunları küçük çiziklerden üsler denilen açık yaralara kadar değişebilir. Ayrıca, korneada keratit denilen iltihaplı bir durum da olabilir. Bu faktörler gözyaşı oluşmasına neden olabilir.

Korneanız çizildiyse anlarsınız. Gözünüz sulanır, acır ve ışığa karşı oldukça hassas hale gelir. Gözünüz kapalıyken, içinde bir şey varmış gibi hissedersiniz. Tedavi etmek için gözünüzü tuzlu suyla yıkayabilir, gözlerinizi birkaç kez art arda kırpabilir veya üst göz kapağınızı alt göz kapağınızın üstüne çekebilirsiniz. Bu adımlardan herhangi biri, soruna neden olan nesnenin çıkmasını sağlayabilir. Ancak olası bir enfeksiyon riskine karşı doktora başvurmanız en iyi fikirdir.

Göz Sulanması Sorununun Diğer Nedenleri

  • Bell Paralizisi (yüz kaslarını zayıflatan bir sinir hastalığı)
  • Göz yaralanmaları
  • Kimyasal maddelere ve dumana maruz kalma
  • Romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıklar
  • Yüz cerrahisi
  • Bazı ilaçlar

Göz sulanması birçok farklı nedenden kaynaklansa da, çoğunda ortak belirtiler mevcuttur. Dolayısıyla, en doğru teşhis için doktora başvurmak ve en uygun tedavi yöntemini uygulamak göz sulanmasının geçmesi için oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.