Geçirgen Bağırsak Sendromu Olabileceğinizi Gösteren 10 Belirti

geçirgen bağırsak sendromu

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? 15 yıl önce ilk çocuğumu doğurduktan sonra vücudum asla tam olarak eski haline gelmedi. Kendime yorgunluk, sindirim sorunları, eklem ağrısı, uykusuzluk, düşük libido, hatta hafif dereceli depresyon gibi belirtilerin yoğun tempolu bir anne olmanın bir parçası olduğunu söyledim. Tanıdığım pek çok anne de aynı rahatsızlıkları ya da daha kötülerini yaşıyordu. Kendi kendime “bir noktada azalacaklar” dedim.

***Sponsorlu Reklamlar***

Sağlık uzmanım yıllar boyunca beni, anemi ve tiroid bozukluklarından mononükleoz ve Lyme hastalığına kadar çeşitli tıbbi durumlar için test etti. Testler hep negatif çıktı. Bana, “Sadece daha fazla uyumalısın ve stresini daha iyi yönetmen gerekiyor” dedi.

Dört ay önce, gıdanın iyileştirici özelliklerine dayalı çalışmalar yapan bir beslenme uzmanını görmeye gittiğimde bir cevap buldum. Benden bir yemek günlüğü tutmamı ve gıda alerjileri ve hassasiyetleri için kan testi yaptırmamı istedi.

Sonuçlar şok ediciydi. Günlük beslenmemin düzenli bir parçası olan süt ürünleri, soya, şeker, kafein ve glüten gibi bazı gıdalara karşı “çok hassas” olduğum ortaya çıktı.

Bana tipik olarak teşhis edilmeyen ancak birçok insanın sağlığını etkileyebilecek bir durum olan “geçirgen bağırsak sendromu” olduğumu söyledi. Uzmanlar, geçirgen bağırsak sendromu için “zamanımızın en önemli tıbbi kavramlarından biri olarak ortaya çıkması muhtemeldir” diyor.

***Sponsorlu Reklamlar***

geçirgen bağırsak sendromu belirtileri

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Geçirgen bağırsak sendromu ince bağırsağın kaplamasının hasar görmesi, sindirilmemiş gıda parçacıklarının, toksik atık ürünlerin ve bakterilerin bağırsaklardan “sızmasına” ve kan akışına karışmasına neden olan bir durumdur. Kana giren yabancı maddeler migren, irritabl bağırsak, egzama, kronik yorgunluk, gıda alerjileri, romatoid artrit ve daha fazlası gibi iltihaplı ve alerjik reaksiyonlar dahil olmak üzere vücutta bir otoimmün tepkiye neden olabilir.

Geçirgen bağırsak sendromunda, bağırsaklarınızdaki hasarlı hücreler düzgün sindirim için gereken enzimleri üretmez. Sonuç olarak, vücudunuz temel besinleri ememez ve bu da hormon dengesizliklerine ve zayıflamış bir bağışıklık sistemine yol açabilir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Çoğu durumda, geçirgen bağırsak sendromu beslenmenizden kaynaklanır. Benim için glüten, soya ve süt ürünleri de dahil olmak üzere her gün tükettiğim bazı yiyecekler vücudum tarafından savaşılması gereken yabancı işgalciler olarak görülüyordu. Bu yiyecekleri yediğimde vücudum ishal, baş ağrısı, yorgunluk ve eklem ağrısını içeren bir bağışıklık tepkisini tetikleyen antikorlar üreterek savaşa giriyordu.

Ayrıca antibiyotikler, steroidler veya bağırsak astarını tahriş edebilen ve koruyucu mukus katmanlarına zarar verebilen aspirin ve asetaminofen (parasetamol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler gibi ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bu tahriş, bağırsak geçirgenliğine yol açan iltihap döngüsünü başlatabilir veya devam ettirebilir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri

Uzmanlara göre, aşağıdaki belirtiler geçirgen bağırsak sendromu belirtileri olabilir:

  • Kronik ishal, kabızlık, gaz veya şişkinlik
  • Beslenme eksiklikleri
  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • Baş ağrısı, beyin sisi, hafıza kaybı
  • Aşırı yorgunluk
  • Akne, egzama veya Gül hastalığı gibi deri döküntüleri ve problemleri
  • Şeker veya karbonhidrat tüketme isteği
  • Artrit veya eklem ağrısı
  • Depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
  • Romatoid artrit, lupus, çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıklar

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Geçirgen bağırsak sendromu tedavisinin anahtarı, beslenme düzeninizi değiştirmek ve vücudunuzun toksik olarak gördüğü yiyecekleri ortadan kaldırmaktır. Beslenme uzmanımın tavsiyesi üzerine glüten, süt, soya, rafine şeker, kafein ve alkolü hayatımdan çıkardım. Altı hafta içinde kendimi yeni bir insan gibi hissetmeye başladım. Enerji seviyem çok yükseldi, ishal ve şişkinlik azaldı ve geceleri bebek gibi uyuyordum.

Bazı yiyecekleri hayatımdan çıkarmanın yanı sıra, geçirgen bağırsak sendromu tedavisine yardımcı olacak birkaç yiyeceği beslenme düzenime dahil ettim. Bunlar arasında balık, hindistancevizi ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar; avokado ve keten; gastrointestinal sistemimdeki sağlıklı bakterileri eski haline getirmek için probiyotikler; ve bağırsak duvarının kaplamasını canlandıran bir amino asit olan L-glutamin var.

Üç ay içinde geçirgen bağırsak sendromu rahatsızlığımı kontrol altına aldım. Yeni diyet değişikliklerime uymak zorundayım. Yoksa ishal, şişkinlik ve yorgunluk gibi sonuçlarına katlanırım.

Bahsettiğim belirtilerden herhangi birine sahipseniz, geçirgen bağırsak sendromu şüphesiyle sağlık uzmanınızla bir randevu ayarlayın.

İlginizi Çekebilir:

***Sponsorlu Reklamlar***

***Sponsorlu Reklamlar***

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here