Mide ve Bağırsak Dostu Zencefil Evde Saksıda Nasıl Yetiştirilir?

evde zencefil nasıl yetiştirilir

Evde zencefil yetiştirmeye karar verdiyseniz, bu lezzetli ve baharatlı bitkinin faydalarını zaten biliyorsunuzdur. Özellikle evde birçok bitki ve çiçeğe sahipseniz, zencefil yetiştirmek sizin için oldukça kolay olacaktır. Evde zencefil nasıl yetiştirilir diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

zencefil evde nasıl yetiştirilir

Zencefil Evde Nasıl Yetiştirilir?

Zencefilin birçok türü vardır. Pazarlarda ya da marketlerde satılanlar genellikle yenilebilir türdendir. Evde zencefil yetiştirmek için ihtiyacınız olan tek şey, zencefil köküdür.

Zencefil Kökü Seçimi

Yumruların ucunda gözle görülebilir tomurcuklar olan dolgun ve pürüzsüz kökler seçmeye dikkat edin. İsterseniz kökleri 4 ila 5 santimetre uzunluğunda küçük parçalara ayırabilirsiniz. Ancak her birinin az iki tomurcuğu olduğundan emin olun. Dikmeden önce kestiğiniz yerlerin iyileşmesi için bir veya iki gün bekleyin.

Zencefil Toprağını Hazırlama

Zencefil, yüksek kaliteli ve iyi drenaj yapan topraklarda gelişir. Eşit miktarda torf ile bahçe toprağının karıştırılması ideal olur. Ancak bahçe toprağınız çok ağır ve geçirgen değilse, sadece torf da kullanabilirsiniz. Kullanacağınız saksının en az 30 cm derinlikte olması önemlidir. Parçalanmış zencefil köklerini dikerken, tomurcukların üste gelmesine dikkat edin.

Zencefilin filizlenmesi için ideal sıcaklık 21 derecedir. Zencefil, soğuğu sevmeyen tropikal bit bitkidir.  Bu nedenle toprağı ideal sıcaklıkta tutmak için bir ısı matı veya başka bir ısı kaynağı kullanmanız gerekebilir.

Tomurcuk gelişimi için ideal sıcaklık aralığı 22 ila 25 derece arasındadır ve bu sıcaklık aralığında bir ay boyunca filizlenmeleri gerekir. Büyüme sıcak aylarda görülür ve bitki soğuk aylarda uykuda kalır. Zencefil, Avustralya’nın tropik ve alt tropik bölgelerinde en verimli şekilde yetişir fakat sıcak ılıman alanlarda da başarılı bir şekilde yetiştirilebilir.

Zencefil tropik bölgelerde tam gölgede büyür, ancak diğer bölgelerde gölgeler çok serin olabilir. Bu nedenle zencefili günde iki ila beş saat direkt güneş ışığı alan bir yere yerleştirmeye çalışın.

Zencefil Bakımı Nasıl Yapılır?

Dikimden hemen sonra can suyu dediğimiz ilk suyla hafifçe sulayın. Toprağı her gün kontrol edin ve tamamen kurumadan hemen önce sulayın. Çok ıslak toprak zencefil köklerinin hızla çürümesine neden olur. Bu yüzden su hızlı şekilde toprak tarafından emilmezse, sulamayı kesin veya drenajı iyileştirin.

Zencefil, tropikal bölgelerin dışında çok yavaş büyür. Eğer şanslıysanız bir kaç gün içinde filizlenme görünebilir. Ancak birkaç gün içinde filizlenme olmadıysa, zencefilden umudu kesmeden önce en az birkaç hafta sulamaya devam edin.

Zencefil bitkisi ekimden sonraki ilk ya da iki sene çiçek vermeyebilir. Zencefil bitkisinin sapları, sıcaklıklar düştükçe yaz sonunda veya erken sonbaharda sarıya dönecektir. Bu dönemde sulamayı azaltın. Gövdeler öldükten sonra sulamayı tamamen bırakın.

Zencefil, toprak altında gelişmesine izin verilirse çok daha güçlü bir lezzet geliştirir. Gövde öldükten ve ekimden en az 8 ay sonra zencefil köklerini kazabilirsiniz. Çıkardığınız köklerin tomurcuklu kısımlarını yeniden ekim için ayırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.