Elmanın Muhtemelen Hiç Duymadığınız 4 Faydası

elmanın faydaları

Elmanın faydaları hakkında birçok yazı okumuş olabilirsiniz ancak burada okuyacaklarınız elmanın mucize bir meyve olduğuna inanmanızı sağlayabilir. 19’uncu yüzyıldan kalma bir atasözü, “Her gün bir elma, doktoru uzak tutar” diyor ve bugün bu atasözünün gerçek olduğu ortaya çıkıyor! (Not: Organik elma yediğinizden emin olun çünkü geleneksel olarak yetiştirilen elmalar artık vücudunuz için tam olarak iyi olmayan pestisitlerle dolu.)

Hiç yağ ve protein içermeyen, çok az miktarda karbonhidrat içeren elma, besin düzeyleri açısından ilk bakışta zayıf gibi görünüyor. Ancak elma, oldukça yüksek miktarda C vitamini ve potasyum içerir. Peki, elmayı bu kadar faydalı yapan nedir?

Elmanın Faydalarının Sırrı: Fitokimyasallar

Fitokimyasallar, bitkilerde biyolojik etkilere sahip olup besin değeri olmayan organik bileşiklerdir. Fitokimyasallar henüz derinlemesine araştırılmamış olsalar da, genel metabolik etkileri ve anti-inflamatuar özellikleri olduğu bilinmektedir.

Elmanın Faydaları

1. Ömrü Uzatıyor

Amerikan Kimya Kurumu tarafından 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar elma yiyen test hayvanlarının ömründe %10 oranında artış gözlemlemiştir. Ayrıca, kimyasal bileşiklerin test hayvanlarının motor yeteneklerini koruduğuna dair kanıtlar da vardır.

2. Hafızayı Geliştiriyor

Massachusetts Lowell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, elma tüketimi beyindeki asetilkolin adı verilen nörotransmitterin üretimini ve miktarını arttırmaktadır.

Asetilkolin çeşitli görevlere sahip bir hormondur. Bu görevlerden biri de, beynin yapı taşlarını yenileme kabiliyetidir.

Beyindeki asetikolin miktarının yüksek olması, daha gelişmiş bir hafıza anlamına gelir. Alzheimer hastalığının tedavisinde, hastaların zihinsel gerilemesini yavaşlatmak verilen ilaçlar, beyindeki asetilkolin miktarını arttırmaya yöneliktir.

Bu çalışmada elde edilen bulgular, elma ve elma suyu gibi antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketiminin, hafıza kaybıyla ilişkili problemleri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

3. Kalp Krizi ve Felç Riskini Azaltıyor

Kalp krizi, felç ve ateroskleroz gibi sağlık sorunları çoğu zaman LDL yüksekliği (kötü kolesterol yüksekliği) nedeniyle gelişir.

Elmanın LDL-kolesterol seviyesini %23 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Bu inanılmaz bir azalmadır ve yüksek kolesterol hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçları %23 oranında azaltabilecekleri anlamına gelir.

Standart ilaçlar LDL-kolesterol seviyesini %18-50 oranında düşürürken, bir takım yıkıcı yan etkilere neden olurlar. Ancak elmanın hiçbir yan etkisi yoktur.

4. Kanser Riskini Azaltıyor

Hawaii’de yapılan bir araştırmaya göre, elma tüketimi ile her iki cinste de akciğer kanseri görülme riski arasında ters orantı olduğu belirlenmiştir. Yani elma tüketimi ne kadar yüksekse, akciğer kanseri riski o kadar düşüktür.

Harvard Tıp Fakültesi tarafından kadın hastalar üzerinde yürütülen bir başka çalışmada, elma tüketiminin akciğer kanseri riskini %21 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Bunu da okuyun: Ürik Asit Vücuttan Nasıl Atılır? Yüksek Olan Ne Yemeli?

elmanın faydaları ve vitaminleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here