Ürik Asit Vücuttan Nasıl Atılır? Yüksek Olan Ne Yemeli?

urik asit nasil temizlenir
Ürik Asit Nasıl Düşer?

Ürik asit oluşumu, kötü yaşam tarzı tercihlerinin bir sonucudur. Ürik asit yüksekliği tedavi edilmediğinde, gut olarak bilinen daha ağrılı bir duruma yol açabilir. Bu şişme hafif olabilir ve sertleşmeye neden olabilir veya sadece birkaç saat içinde gelişen şiddetli ağrı ve şişme meydana gelebilir. Bu durumun başlıca nedeni ürik asit yükselmesidir.

Ürik asit pürin adı verilen maddenin parçalanması sırasında oluşur. Bu kimyasal birçok gıdada ve vücut içerisinde doğal olarak bulunur. Böbrekler, ürik asidi vücuttan atamadığı zaman eklemlerin çevresinde kristal oluşumlar meydana gelir ve birikir.

ürik asit nasıl düşer

Ürik Asit Nasıl Düşer?

Öncelikle, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek işe başlanmalıdır. Genellik çeşitli taze renkli meyve sebzeler, yağsız et ve deniz ürünleri ve işlenmemiş tahıllar tercih edilmelidir.

Yüksek fruktoz mısır şurubu gibi işlenmiş şekerlerin, yüksek miktarda doymuş yağ içeren gıdaların ve alkolün azaltılması herkes için sağlıklı uygulamalardır.

Vücudun su ihtiyacı su, şeker ilave edilmemiş doğal meyve suları, meyve eklenmiş su ve balla tatlandırılmış bitki çayları kombinasyonu ile karşılanmalıdır.

Mümkün olduğunca her zaman ve her yerde stresten uzak durulmalıdır. Dağ, orman, deniz kenarı gibi yerler yürüyüş, fiziksel aktivite ve meditasyon için mükemmel bir ortam sağlar.

Yeterince su tüketmek, aşırı miktarda ürik asit de dahil olmak üzere vücudu toksinlerden arındırarak temizlenmesine yardımcı olur.

Gut Hastalığı İçin Bitkisel Kürler

Gut Hastalığı İçin Bitkisel Kürler

Limon suyu vücuttaki alkali seviyesini arttırır ve ürik asit kristalleri oluşumunu engeller. Bir limonun yarısını 250 ml sıcak veya ılık suya sıkıp ve her sabah kahvaltıdan önce içebilirsiniz.

Bir çorba kaşığı elma sirkesini 250 ml suya ekleyip, her gün öğle ve akşam yemeğinden önce içebilirsiniz. Elma sirkesi de vücudun alkali seviyesini arttırır. Elma sirkesinde bulunan malik asit, sadece ürik asidi dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Aynı zamanda karbonat olarak da bilinen sodyum bikarbonat, vücuttaki ürik asidin azaltılması konusunda etkilidir. Günde bir bardak suya yarım çay kaşığı karbonat eklenerek içilebilir. Miktarı bir çay kaşığına çıkartmak ise, mevcut gut atakları için daha etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.