Depresyonun Göz Ardı Edilen 8 Belirtisi

depresyon belirtileri

Depresyon çok yaygın bir sorundur ve onlarca yıldır artmaktadır. Büyük olasılıkla, klinik depresyonla ilgili bir problemi olan birini tanıyorsunuzdur veya kendiniz depresyondan muzdarip olabilirsiniz. Depresyon sadece moda olan bir hastalık veya rahatsızlıktan öte bir şey değil, dikkatimizi vermeyi hak eden ciddi bir sorundur. Çalışmalar, depresyonun diğer herhangi bir hastalık veya tıbbi durum gibi tedavi edilebileceğini göstermiştir. Ancak neyle baş etmeye çalıştığınız hakkındaki gerçeği bireysel düzeyde anlamanız önemlidir. Bu nedenle depresyon belirtileri çok iyi bir şekilde bilinmelidir. Aşağıdaki 8 belirti, depresyonu tanımlamanıza yardımcı olacak.

depresyon nasıl anlaşılır

Görmezden Gelinmemesi Gereken Depresyon Belirtileri

1. Yorgun ve düşük enerjili hissetmek

Depresyonun ilk belirtilerinden biri enerji eksikliğidir. Bu geçici bir sorun değildir, ancak rutininizde büyük bir değişiklik yapmasanız bile günlerce sürebilir. Ayağa kalkar kalkmaz kendinizi yorgun hissedersiniz.

2. Değersizlik veya hayatta kalmayı hak etmeme duyguları

Depresyondan muzdarip birçok insan, yaşamaya değer olmadıklarına inanmaya başlar. Akıllarına intihar düşünceleri gelebilir ve yaşıyormuş gibi hissetmedikleri için artık ölümden korkmamaya başlarlar.

3. Konsantrasyon ve hafıza problemleri

Hayattaki önemli şeyler arka planda kaybolmaya başlar ve tanıdık isimleri veya telefon numaralarını bile hatırlamakta zorluk çekmeye başlarsınız. Birisinin kitap okuduğunu veya sizinle konuştuğunu duyduğunuzda, odaklanmakta güçlük çekersiniz.

4. Uyku problemleri

Depresyonda olanlar için uyku problemleri birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bazıları için, uykusuzluk olabilir ve diğerleri için, yeterince uyuyamamak şeklinde kendini gösterebilir. Enerji eksikliği vardır ve bütün günü yatakta geçirebilecek gibi hissedebilirsiniz.

5. Ani kilo değişiklikleri

Depresyonda olduğunuz zaman, kilonuzda ani dalgalanmalar görülebilir. Bazı insanlar kilo alırken, bazıları kaybeder. Doyumsuz bir iştahınız olduğunu da görebilirsiniz ve ne kadar yediğiniz önemli olmaksızın asla doymuş hissetmezsiniz.

6. Hayattan zevk almama

En sevdiğiniz hobinizle veya ailenizle vakit geçirme dahil ne yaptığınızın önemi olmaksızın hiçbir şeyden zevk almazsınız. Ayrıca yorgun, sıkılmış ve bir şey yapma arzusundan yoksun hissedebilirsiniz.

7. Ruh hali düşüklüğü

Nedeninin ne olduğunu anlayamadan sürekli endişeli, yıpranmış veya üzgün hissedebilirsiniz.

8. Sağlığın bozulması

Depresyonda olan birçok kişi nedeni açıklanamayan ağrılar ve acılardan muzdariptir. Bu ağrılar belinizde veya diğer eklemlerde ortaya çıkabilir ve sindirim rahatsızlığına yol açabilir. Bu konuların açıklanabilir bir nedeni yoktur ancak tıbbi olarak tedavi edilmek istenseler bile ortadan kalkmazlar.

Bir depresyon belirtisinin sürekli olduğunu unutmayın. Siz, arkadaşlarınız veya ailenizin bu depresyon belirtilerinden muzdarip olduğunu tespit ederseniz, bir doktora görünmeye değer olacaktır.

Depresyon Tedavi Edilebilir mi yoksa Önlenebilir mi?

Bir doktor, depresyondan muzdarip olanlar için birkaç farklı tedavi veya ilaç önerebilir. Hatta ek fiziksel aktivite, evcil hayvan terapisi, ışık terapisi veya hatta elektromanyetik stimülasyon önerebilirler.

İlgili Yazı: Depresyondaki Bir İnsana Nasıl Yardım Edilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.