Gıdaları Bozulmadan Uzun Süre Saklamanızı Sağlayacak 6 Yöntem

Sebze ve meyveleri uzun süre bozulmadan saklamanın yolları

Pazardan ya da marketten satın aldığınız besinlerin kısa bir süre bozulduğunu görmek can sıkıcı bir durumdur. Hele ki gıda fiyatlarının alıp başını gittiği bu günlerde besinleri bozulmadan uzun süre saklamanın yöntemleri hakkında bilgi edinmek çok önemlidir. Bu yazımızda çabuk bozulan bazı besinleri uzun süre bozulmadan saklamanızı sağlayacak yöntemlere yer verdik.

Sebze ve meyveler bozulmadan nasıl saklanır

Besinleri Bozulmadan Uzun Süre Saklamanın Yöntemleri

1. Muz Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Bazı meyveler kendilerini olgunlaştırmak için etilen gazı yayar. Muz da bunlardan biridir. Birkaç gün için tüm salkımı yiyemeyeceğini düşünüyorsanız, sap kısmını (gazın çoğunun salındığı yer) streç filmle sıkıca sarın. Bu, yayılan etilen miktarını azaltmaya, olgunlaşma sürecini yavaşlatmaya ve meyveyi daha uzun süre taze tutmaya yardımcı olur. Etilen gazı, diğer meyvelerin ve sebzelerin de daha çabuk olgunlaşmasına neden olur. Bu yüzden bu yöntem yakındaki ürünlerin de bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Muz gibi kavun, şeftali, armut, erik ve domates de etilen gazı yayan gıdalardır ve diğer ürünlerden ayrı saklanmalıdır.

2. Kereviz Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Kereviz, gevrek ve çıtır çıtır bir durumdan lastiksi ve tatsız bir duruma hızlı bir şekilde gelebilen sebzelerden biridir. Ancak birkaç dakikanızı ayırarak bu sebzenin ömrünü uzatabilirsiniz. Sapları ayırıp, yıkayıp kuruttuktan sonra alüminyum folyo ile sıkıca sarın. Bu yöntem havayı dışarıda, nemi ise içeride tutar ve olgunlaşma sürecini yavaşlatarak sebzeyi birkaç hafta kadar taze tutar.

3. Marul Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Yaz akşamları için hafif ve sağlıklı salatalar servis etmek amacıyla hepimiz büyük yapraklı marullar alıyoruz. Ancak birkaç gün geçiyor ve birdenbire gevrek yapraklar yumuşamaya başlıyor. Yapraklı yeşilliklerin yanı sıra buzdolabındaki diğer ürünlerin raf ömrünü uzatmak için, raf ve çekmecelerin tabanına kağıt havlu yerleştirin. Buzdolabındaki nem çoğu meyvenin ve sebzenin gevrek dokusunu yitirmesine, yumuşamasına ve bozulmasına neden olur. Buzdolabının sebze çekmecesinin tabanına yerleştirdiğiniz kağıt havlu, fazla nemi emer ve sebzelerin uzun süre taze kalmasını sağlar.

4. Çilek Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Yaz aylarına girdiğimizde çilek, ahududu ve yaban mersini gibi lezzetli ve canlı renkli meyvelerin fiyatları düşer ve cazip hale gelirler. Ancak hızlı bir şekilde tüketmezseniz, bu meyveler yumuşamaya ve küflenmeye başlar. Raf ömrünü uzatmak için bu meyveleri su ve sirke karışımı ile yıkayın. Karışımı bir birim sirkeye üç birim su olacak şekilde hazırlayın. Daha sonra sirke tadını çıkarmak için tekrar sadece suyla durulayın. Kuruduktan sonra meyveleri tekrar kabına koyun ve buzdolabında saklayın. Sirke meyvelerdeki bakterileri öldürür, bu da küf oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve daha uzun süre daha taze kalmalarını sağlar.

5. Patates Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Patates, yoğun geçen bir günün ardından hızlı yemek yapmak için kullanabileceğiniz yegane sebzedir. Bol nişasta içeren bu sebzeyi, aç bir aileyi doyurmak için hızlıca fırınlayabilir, kızartabilir veya çorba haline getirebilirsiniz. Elinizde çok fazla patates bulundurmanın olumsuz tarafı, uzun süre saklanan patateslerin filizlenmeye başlamasıdır. Öncelikle, patatesleri güneş ışığı ve nem filizlenmeyi teşvik ettiği için soğuk ve kuru bir yerde saklamalısınız. Başka bir püf noktası ise patatesleri yanlarına bir elma koyarak saklamaktır. Bilim adamları bu yöntemin gerçekten doğru olup olmadığına dair karışık görüşlere sahip olsa da, birçok deneyci patates torbasına bir elma eklemenin, patateslerin filizlenmesini geciktirdiğini ve raf ömrüne haftalar eklediğini iddia ediyor.

6. Mantar Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Mantar, sabah omletinden tavada kavurmaya kadar birçok yemekte kullanılabilecek lezzetli ve doyurucu bir besindir. Ancak uygun şartlarda saklanmadığında sümüksü bir hale gelerek bozulabilir. Mantarı uzun süre bozulmadan saklamanın püf noktası ise içine koyduğunuz poşetten geçiyor. Diğer sebze ve meyveleri plastik poşette saklamanızın bir sakıncası yokken, mantarı kağıt bir ambalajda saklamanız daha uygundur. Çünkü plastik poşette hapsolan nem, mantarın küflenmesine neden olur. Kağıt ambalaj ise mantarın nefes almasına ve nemin çıkmasına izin vererek daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.