Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

inek sütü alerjisinin belirtileri
inek sütü alerjisinin belirtileri

Bebeklik döneminde inek sütü tüketimi ya da içerisinde inek sütü barındıran ürünlerin kullanımı bazen alerjilere sebep olmakta. Belirtiler kendini inek sütü içilmesi veya inek sütü içeren ürünlerin yenmesinden sonra dudak etrafında kızarıklık, vücutta kaşıntı, kızarıklıklar, dilde veya dudakta şişme olarak gösterir. Peki, inek sütü alerjisi hakkında neler bilmeliyiz? Belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir, hangi besinlerden uzak durmalı, alerji kendiliğinden geçer mi?

İnek Sütü Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

İnek sütü alerjisinin birçok belirtisi vardır. İnek sütü alerjisinin en sık görülen belirtileri inek sütü içilmesi veya inek sütü içeren ürünlerin yenmesinden sonra dudak etrafında kızarıklık, vücutta kaşıntı, kızarıklıklar, dilde veya dudakta şişme ortaya çıkmasıdır. Özellikle bebeklik döneminde bu belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Sütün alımıyla birlikte nezle, öksürük ve hırıltı ortaya çıkabilir. Bu belirtiler sıklıkla inek sütü alımından hemen sonra veya 2 saat içinde görülmektedir. Bu belirtilerin dışında bir de inek sütü alımından saatler ve hatta günler sonrasında çıkan bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler egzama, kakada kan görülmesi, tedaviye cevap vermeyen kabızlık, nedeni belli olmayan kusma, reflü, gaz ağrısı da inek sütü alerjisinin belirtileri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

İnek Sütü Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

İnek sütü alerjisi belirtileri olan bebek ve çocukların mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk alerji uzmanları çocuklardaki alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve uzmanlık diplomaları olan çocuk doktorlarıdır. Çocuk doktorları ve ailelerce inek sütü alerjisi düşünülen çocuklar, çocuk alerji uzmanlarınca dikkatli bir şekilde incelenir. Daha sonra inek sütü alerjisi düşünülüyorsa ciltten alerji testi yapılır. Genellikle ciltten alerji testinin bebekken doğru sonuç vermeyeceği söylenmesine rağmen 2 aylıktan sonra bebeklerde ciltten alerji testleri çok doğru sonuçlar vermektedir. Ciltten alerji testine göre inek sütü alerjisi olup olmadığı ve ciddiyetinin ne olduğu öğrenilir. Ciltten alerji testi sonrasında belirli bir süre kaçınma diyeti ve sonrasında yükleme testi yapılır. Yükleme testi sonucuna göre de inek sütü alerjisi olup olmadığı kararı verilir.

İnek Sütü Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk alerji uzmanı tarafından inek sütü alerjisi teşhisi konan bebeklerin inek sütünden ve inek sütü içeren gıdalardan kesinlik uzak durması ve diline bile dokundurmaması gereklidir. Ciddi inek sütü alerjisi olan bebeklerde, inek sütünü diline dokundurmakla bile alerjik şok gibi hayatını tehlikeye sokabilecek kadar ciddi reaksiyonlara neden olabilmekte. Bu nedenle inek sütünden ve ürünlerinden diyet yapmak çok önemlidir. İnek sütünün diyetinden başka alerji nedeniyle oluşan belirtilere yönelik ilaçlar ve kremler tedavide sıklıkla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.