Bebekle Uçak Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

bebekle uçak yolcuğunda dikkat edilmesi gerekenler
bebekle uçak yolcuğunda dikkat edilmesi gerekenler

Uçakla Seyahat Edecekseniz

– Şu hepimizin en az 1 saat önce hava alanında olmamız gerekliliğine bir yarım saat daha ekleyin derim, çünkü hem pusetle güvenlik geçişi, hem bebeğin beslenmek isteyebilme ihtimali (özellikle anne sütü alıyorsa), hem alt değiştirme gibi sebeplerle zaman hızla akıp gidecek.

bebekle uçak yolcuğunda dikkat edilmesi gerekenler
bebekle uçak yolcuğunda dikkat edilmesi gerekenler

– Uçuş saatinizi bebeğinizin rutinine göre planlayın. Uyku ya da yemek saatine denk gelen bir uçak yolculuğu hem onun hem sizin için daha rahat geçecektir.

– Eminim bu yazıyı okuyan tüm anneler, anne olmadan önce bir gün, uçakta çıldırasıya ağlayan bir çocuğa maruz kalıp, homurdana homurdana yolu bitirmişlerdir. Böyle olmaması için en önemli tavsiyem; inişte ve kalkışta bebeğinizi mutlaka ama mutlaka emzirmeniz. Emzirmekten çekiniyorsanız sağdığınız sütünüz ya da devam sütü ile biberon vermeniz; biter bitmez de eğer kullanıyorsanız emziğe devam etmeniz. Bu şekilde inişte ve kalkışta oluşan basınç bebeğinizin hassas kulaklarına hem zarar vermeyecek, hem de bebek bu sebepten ağlama krizine girmeyecektir. Onun için de önemli bir tecrübeyi kötü bir anıya dönüştürmeden atlatmanız mümkün.

– Yolculuk sırasında ise eğer katı gıdaya geçmişse en sevdiği meyveden ya da bisküviden biraz rüşvet verebilir, minik oyuncaklar, hareketli ya da canlı renkleri olan çocuk kitapları (ay ya da yaş konusuna fazla takılmayın, renkli, dinamik, bol resimli olsun yeter), yapıştır çıkar kitapları çok çok işe yarıyor.

– Birçok hava yolu şirketi bebeğinizi pusetle uçağın kapısına kadar getirmenizi ve puseti kargo bölümüne almayı kabul ediyor. Bu şekilde uçuş saati gelene kadar bebeğinizi arabasında rahatça gezdirebilir, uyutabilir ve daha önemlisi kucağınızda olmayacağı için kollarınızı kullanabilirsiniz. Uçuştan hemen önce alt değiştirmeyi ihmal etmeyin.

– Bebeğiniz katı gıdaya geçmişse ve siz de onun için yanınızda yemek/kavanoz mama taşımak istemiyorsanız biletinizi alırken ya da rezervasyon yaptırırken “bebek maması” talebinizi iletin. Zira uçaklarda bu mamalar özel yemekler kategorisinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.