Asla Satın Almamanız Gereken 12 Gıda

Tüketebileceğimiz sağlıklı gıdalar varken, sadece lezzetli oldukları ve keyif verdikleri için onlarca sağlıksız gıdayı hiç düşünmeden satın alırız. Ancak bu gıdalar sağlığımızı yavaş yavaş ve bize hissettirmeden elimizden alabilirler. Genç yaşlarda midemize giren her türlü sağlıksız gıda, ilerleyen yaşlarda başta kanser olmak üzere birçok ölümcül hastalığın kapısını aralar. Bu nedenle sağlıksız gıdaları iyi tanımalı ve onları mümkün olduğunca hayatımızdan uzak tutmalıyız. Sizi bu konu araştırma yapma zahmetinden kurtarmak için sağlıksız gıdalardan oluşan bir liste yaptık. İşte asla satın almamanız gereken gıdalar!

asla satın almamanız gereken sağlıksız gıdalar

Asla Satın Almamanız Gereken 12 Gıda

1. Şişelenmiş/Kutulanmış Soğuk Çay

Soğuk çayınızı evde hazırlayarak hem cebinizi hem de kilonuzu koruyabilirsiniz. Şişelenmiş çaylar bir meyve suyu veya pastadan daha fazla şekere sahip olabilirler.

2. Domates Makarna Sosu

Bir kavanoz spagetti sosu genellikle 4 ila 10 lira arasında değişen fiyatlarla satılır. Ancak bu sosu evde kendiniz hazırladığınızda cebinizden en fazla 1 lira çıkar. Tavsiyemiz: özellikle yaz aylarında bol, lezzetli ve ucuz olan taze domateslerden kendi soslarınızı hazırlayın. En kolay yöntem ezilmiş domatesleri bir tavaya koymak, biraz sirke, az miktarda şeker, en sevdiğiniz taze otlar ve dilediğiniz sebzeyi (biber, soğan, mantar, havuç) ekleyin ve bir saat pişirin.

3. Enerji İçeceği

Zararsız gibi görünen kafeinli enerji içecekleri genellikle şeker bombalarıdır. Sağlık örgütleri, enerji içeceklerinin kalp krizi, kasılma ve hatta ölüme neden olduğuna dair birçok rapor yayınlamıştır.

4. Glütensiz Fırınlanmış Ürünler

Çölyak hastalığı veya glüten intoleransı sorunlarınız yoksa, “glütensiz gıdalar sağlıklı gıdalardır” yorumu yapmak doğru değildir. Ekmek, kurabiye ve kraker gibi glütensiz unlu mamuller genellikle daha rafine unlar, yapay malzemeler ve geleneksel fırınlanmış ürünlerden daha fazla şeker ile üretilirler. Ayrıca normalde cebinizden çıkacak paranın iki katına mal olurlar.

5. Hayvansal Olmayan Aromalı Sütler

Aromalı soya sütü gibi hayvansal olmayan sütler, size sağlık açısından hiçbir fayda sağlamadığı gibi, market faturanızı da kabartır! Kişisel beslenme nedenleriyle hayvansal olmayan sütleri tercih etmek zorundaysanız, şekersiz olanlarını satın alın.

6. Beyaz Pirinç

Rafine edilmiş tahılları atlayın ve tam tahılları tercih edin. Araştırmalar, beyaz pirincin haftada beş kez veya daha fazla tüketilmesinin, haftada bir veya daha az tüketilmesine göre %17 daha yüksek diyabet riski oluşturduğunu ortaya koymuştur.

7. Dondurulmuş Meyve Çubukları

dondurulmuş meyve çubukları

Dondurulmuş meyve çubukları kalori açısından yüksek olmayabilir ancak fiyat açısından kesinlikle yüksekler! Evinizde istediğiniz meyveleri kullanarak kendiniz yapın. Dört adet yapmak için sadece 2 bardak doğranmış meyve, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı limonu karıştırıcıya atın. Pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. 1 ila 2 yemek kaşığı su eklemek isteyebilirsiniz. Kalıplara dökün ve çubukları yerleştirin. Katılaşıncaya kadar dondurun ve tüketin.

8. Enerji veya Protein Bar

protein bar

Bu kalori yüklü barlar genellikle yüksek fiyat etiketine sahiptir ve daha sağlıklı olduğu düşünülür. Ne yazık ki, çok fazla yağ ve şeker içeriğine sahip olabilirler ve genellikle herhangi bir çikolatalı gofretten daha yüksek kaloriye sahiplerdir. Eğer bir takviye gıdaya ihtiyacınız varsa, vitamin bakımından zengin bir meyve, yoğurt veya bir avuç fındık daha doyurucu ve daha ucuz alternatiflerdir.

9. Karışık Baharatlar

karışık baharatlar

Köfte baharatı veya terbiyeleri gibi baharat karışımları kolaylık açısından avantajlı gibi görünebilir. Çünkü karışımı hazırlamak için satın almanız gereken birçok baharat içerirler. İlk olarak etiketi kontrol edin; Paketin üzerinde göreceğiniz ilk malzemenin tuz olduğunu, ardından da anlaşılmaz “otlar ve baharatlar” olduğunu göreceksiniz.

10. Şişe Su

Şişelenmiş su, birçok sebepten dolayı kötü bir yatırımdır. Musluktan akan suya göre daha pahalıdır, çevreye olan maliyeti yüksektir ve çok sağlıklı oldukları söylenemez. Su arıtma cihazının filtre maliyetlerini göz önünde bulundursanız bile, evde arıtacağınız su şişelenmiş sudan daha ucuzdur.

11. Karışık Kuruyemiş

Karışık kuruyemişler lezzet olarak cezbedici ve fiyat olarak daha ucuz gibi görünürler. Ancak işin arka planı öyle değildir. Kuruyemişçiye girdiğinizde 2 dakikanızı ayırın ve karışık kokteyl kuruyemişin içinde yer alan kuruyemişleri ayrı ayrı satın alıp karıştırdığınızda ortaya çıkan maliyeti hesaplayın. Çok daha ucuz olduğunu görünce şaşıracağınıza eminiz!

12. Hazır Köfte

Hazır köftelerin size iki türlü maliyeti vardır; ilk olarak içinde ne olduğunu asla bilemezsiniz, ikincisi ise evde yapacağınız köfteden daha pahalıdır. Ayrıca hazır köftelerin daha fazla koli basili içerebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.