Enerji İçecekleri Kalp Sağlığına Zarar Verebilir!

enerji içecekleri ve kalp sağlığı

Enerji İçecekleri Kalp Sağlığı İçin Zararlı mı?

Yapılan araştırmalar, enerji içeceklerinin kalp ritmi ve kan basıncı üzerinde diğer kafeinli içeceklerin oluşturmadığı sağlıksız değişikliklere neden olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, enerji içeceklerinde bulunan kafein, şeker ve bitkisel uyarıcıların, anormal ve tehlikeli bir kalp ritmine ve kalbin elektriksel sisteminde değişikliğe neden olabileceğini tespit etti.

enerji içecekleri ve kalp sağlığı

Yapılan testlerde enerji içeceği içen deneklerin kan basıncında, yalnızca kafein içeren içecekleri içen deneklere göre daha uzun süreli bir artış olduğu sonucuna ulaşıldı.

Kaliforniya’daki Travis Hava Üssü Tıp Merkezi’nde görevli araştırmacı Emily Fletcher, “Tüketicilerin bir enerji içeceğinin içilmesinin, kahve veya soda içmekle aynı olmadığını bilmeliler. İkisi arasında farklılıklar var.” diyor. Ayrıca, “Kalp rahatsızlığı ve hipertansiyon gibi sağlık sorunu olanlar, egzersiz ve spor gibi tansiyonu ve kalp atış hızını artıracak aktiviteler sırasında enerji içeceği tüketiminden özellikle kaçınmalıdır.” diye ekliyor.

Çalışmaya, ABD hava üssünde görev yapan 18 ve 40 yaşları arasında 18 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Araştırmanın askerler üzerinde yapılmasının nedeninin, hava üssünde görev yapan personelin dörtte üçünün enerji içeceği tüketmesi ve yaklaşık yüzde 15’inin günde en az üç kutu içmesi olduğu belirtiliyor.

Ancak bazı araştırmacılar ortaya çıkan bu sonuçlara katılmıyor.

Amerikan Kalp Derneği sözcüsü Dr. Gordon Tomaselli, çalışmanın katılımcı sayısının az olduğunu ve enerji içeceklerinin sağlıklı yetişkinler üzerinde olumsuz etkilerinin olmayacağına inandığını belirtiyor.

Tomaselli, araştırmacılar tarafından kalp sağlığı üzerinde tespit edilen değişikliklerin, büyük bir risk oluşturmayacak kadar küçük olduğunu belirtiyor ve ekliyor,

Bu çalışmanın, enerji içeceğinin kalbe zararlı olduğuna kesin bir şekilde kanıtlamak için uzun bir yol kat ettiğinden o kadar emin değilim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.