Adet (Regl) Döneminde Yenmemesi Gereken 7 Gıda

adet döneminde yenmemesi gerekenler

Eğer adet (regl) döneminizin kötü geçmesini istemiyorsanız, ayın bu döneminde yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Regl döneminde yememeniz gereken bazı gıdalar olduğunu biliyor muydunuz? Ağrılı kramplar, şişkin ve ruhsal değişiklikler yaşamaya başladığınızda, yediğiniz gıdalar daha da önemli bir rol oynamaya başlıyor. Regl döneminde yaşanan olumsuzluklar için sihirli bir tedavi tavsiye edemesek de daha iyi hissetmeniz için yememeniz gereken gıdaların listesini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Adet Döneminde Yenmemesi Gerekenler

adet döneminde yenmemesi gereken gıdalar

1. İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar hızlı ve kolay bir seçimdir, ancak regl döneminde kötü hissetmenize neden olabilir. Örneğin yüksek miktarda soyum içeren konserve ve cipsler rahatsızlık ve şişkinliğe neden olabilir. Bunlar yerine tuzsuz bir avuç fındık gibi sağlıklı gıdaları tercih edebilirsiniz.

2. Yağlı Etler

Yüksek miktarda doymuş yağ içeren etler, iltihap ve ağrıya neden olabilir. Eğer regl döneminde şiddetli kramp ağrıları çekiyorsanız, yağlı etler bu ağrıları daha da artırabilir. Bu regl döneminde yağlı etlerden uzak durmanız için yeterli bir sebeptir. Eğer et yemekten vazgeçemiyorsanız yağsız et ve balık yemeyi tercih edebilirsiniz.

3. Hazır Unlu Mamuller

Bu tür gıdaların hem lezzetli hem de doyurucu gıdalar olduğunu kabul ediyoruz fakat içerdikleri yüksek miktarda trans-yağ nedeniyle östrojen seviyesini artırdıklarını da hesaba katmamız gerekiyor. Regl döneminde östrojen seviyesinin artması rahim içinde ağrıya neden olabilmektedir. Bunlar yerine lif bakımından zengin ekmekler yemenizi öneriyoruz. Örnek olarak tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz.

4. Şekerli Gıdalar

Kek, kurabiye, şekerleme ve diğer şekerli gıdaların hepsi sağlıksız birer tercihtir. Eğer sağlıklı ve formda kalmak istiyorsanız bu gıdaları kesinlikle tüketmemelisiniz. Şekerli gıdaların tek faydası yalnızca kısa bir süre için ruhunuzu okşamaktan ibarettir. Regl döneminde ise şekerli gıdalar adet kramplarını şiddetlendirebilir ve hatta sefil hissetmenize neden olabilir. Eğer illaki şekerli bir şeyler yemek istiyorsanız mevsimine göre şeftali, kavun, mango ya da diğer meyveleri tüketebilirsiniz.

5. Süt ve Süt Ürünleri

Genellik çoğu kişi süt ve süt ürünlerini her gün mutlaka tüketir. Ancak bu gıdalarda 2. maddedeki yağlı etler gibi yüksek oranda yağ içerdikleri için aynı etkiyi yaparlar. Bu gıdalar sadece süt, yoğurt, peynirden ibaret değildir. Örnek olarak dondurma ve kaymak gibi gıdaların ham maddesinin de süt olduğunu unutmayın ve regl döneminde bu gıdalardan uzak durun.

6. Kahve

Kahvenin içinde yüksek miktarda bulunan kafein, krampların daha şiddetli yaşanmasına, adet dönemlerinin düzensiz olmasına, kötü bir ruh haline ve uyku bozukluklarını neden olabilir. Kahve yerine daha az kafein içeren çay tercih edilebilir. Ayrıca enerji içeceklerinde de kafein olduğunu unutmamak ve uzak durmak gerekir.

7. Alkol

Alkol kanı incelterek kan akışını hızlandırır. Bunun neticesinde regl dönemi belirtileri ve krampları şiddetlenir. Ayrıca olumsuz bir ruh hali oluşturarak depresyona neden olabilir. Bu dönemi kahve, alkol, enerji içeceği yerine çay içerek geçirmeye çalışmanızı öneririz.

Eğer regl döneminin sizi fazla yıpratmasına izin vermek istemiyorsanız, yukarıda sıraladığımız gıdalardan uzak durmalısınız. Regl ağrılarının ve kramplarının hafif geçmesi için adet döneminde neler yemek neler yememek gerekir, buna dikkat etmelisiniz.

İlginizi ÇekebilirAdet Gecikmesinin 10 Nedeni

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.