Adet Gecikmesinin Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Nedeni

adet gecikmesi nedenleri

Adet gecikmesi nedenleri arasında en başta hamilelik yer alır. Hamile olup olmadığınızı anlamak için ilk adım olarak eczaneden temin edebileceğiniz bir gebelik testi uygulayın. Hamile değilseniz, adet gecikmesinin farklı bir nedenden kaynaklandığını düşünmeye ve bu nedeni araştırmaya başlayabilirsiniz. Şimdi adet gecikmesine neden olan bu faktörleri tek tek inceleyelim.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

adet gecikmesi nedenleri

1. Stres

Stres, adet dönemleriniz de dahil olmak üzere hayatınızdaki birçok şeyi etkilemektedir. Stres, GnRH (Gonadotropin salgılatıcı hormon) olarak adlandırılan hormonun miktarını azaltarak yumurtlama veya menstrüasyon olmamasına neden olur. Rahatlamak ve adet dönemlerini düzenli hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışın.

2. Hastalık

Ateş, soğuk algınlığı, öksürük gibi ani ve kısa bir hastalık ya da daha uzun bir hastalık adet gecikmesine neden olabilir. Bu genellikle geçicidir ve hastalıktan kurtulduktan sonra, adetiniz düzenli hale gelir.

3. Günlük Yaşamda Değişiklik

Gece vardiyasında çalışma, düğün gibi yoğun bir dönem atlatma veya uykusuz kalmanıza neden olabilecek herhangi bir fiziksel aktivite vücut saatinizin şaşırmasına neden olabilir ve dolayısıyla adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Vücudunuz değişen programınıza alıştıktan sonra veya normal programınıza geri döndüğünüzde, adet dönemleriniz genellikle normale döner.

4. Emzirme

Birçok kadın, emzirme dönemini tamamlayana kadar düzensiz adet görmektedir. Emzirme dönemini geride bıraktıktan sonra genellikle adet dönemi yeniden düzenli hale gelir.

5. Doğum Kontrol İlaçları

Doğum kontrol hapları ve diğer bazı ilaçlar adet döngüsünü değiştirebilir ve adetin gecikmesine, iki dönem arası zamanın uzamasına, kısalmasına ve hiç adet görmemeye neden olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurabilir ve durumu olduğu gibi anlatabilirsiniz.

6. Aşırı Kilolu Olmak

Obezite düzensiz adet döngüsüne yol açabilir ve adet gecikmesi veya hiç adet görmemeye neden olabilir. Aynı şekilde aşırı zayıf olmak da adet dönemlerinin düzensiz olmasına neden olabilir.

7. Yeme Bozuklukları

Anoreksiya ve bulumnia gibi yeme bozuklukları da adet gecikmesi nedenleri arasında yer alabilir. Sağlıklı bir beslenme ve sağlıklı kiloyu korumak adet dönemlerinin düzenli olması için çok önemlidir.

8. Vücuttaki Yağ Oranı

Vücudunuzda yeterince yağ yoksa, adet dönemleriniz düzenli olmayacaktır ve hatta bazen adet görememe (amenore) sorununa neden olacaktır. Düzenli adet görmek için sağlıklı kiloda olmak en idealidir.

9. Erken Menopoz

Menopoz öncesi dönem, bir kadının üreme çağından üremenin olmadığı çağa geçmeye başladığı zamandır. Erken menopoz adı verilen bu dönemde adet gecikmesi, daha hafif, daha ağır daha sık ya da daha seyrek adet görme durumları yaşanabilir.

10. Tiroid Düzensizliği

Boynunuzda bulunan tiroid bezi metabolizmanızı düzenlemekle görevlidir. Ayrıca, vücudun işleyişini sorunsuz bir şekilde sürdürmek için vücuttaki diğer birçok sistemle de iletişim halindedir. İster hipotirodizm ister hipertiroidizm olsun, herhangi bir tiroid dengesizliği yaşıyorsanız, adet gecikmesi de yaşayabilirsiniz. Adet gecikmesi ile birlikte tiroid bozukluğunun diğer belirtilerini de fark ediyorsanız, resmi bir teşhis için doktorunuza başvurmalısınız.

Adet gecikmesi nedenleri arasında yukarıda bahsedilenlerden başka bir neden de olabilir. Ancak en sık görülen regl gecikmesi nedenleri bunlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.