Yumurtalık Kanserinin Önemsenmesi Gereken Erken Belirtileri

yumurtalık kanseri belirtileri

Yumurtalık kanseri, kadınlarda erken ölümlerin ana nedenlerinden biridir. Vücudu dinlemek, bu tür endişelerden kaçınmanın en iyi yollarından biridir. Yumurtalık kanseri belirtilerini bilmek, kendinizi güvende tuttuğunuzdan emin olmanın en iyi yoludur.

yumurtalık kanserinin erken belirtileri

Yumurtalık Kanserinin Erken Belirtileri

Her şey, belli ağrı ve acıları görmezden gelmeyi reddetmekle başlar. Pelvik ağrı, karın ağrısı ve sırt ağrısı, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.

Cinsel ilişki ile ilgili problemler de yumurtalık kanseriyle ilgili olabilir. İlişki acı verici oluyorsa ve/veya vajinal kanama meydana geliyorsa bu göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir. Menopoz dönemindeki yetişkin kadınlarda görülen vajinal kanama, vakit kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerektiğinin işaretidir.

Bir kadın yumurtalık kanseri başlangıcı yaşandığında, karın bölgesinde değişiklikler meydana gelir. Tipik olarak karın bölgesinde şişkinlik meydana gelir ve bu, yumurtalık kanserinin neden olduğu sıvı birikmesinin bir yan etkisidir. Regl dönemi sona ermesine rağmen gerçekleşen şişkinlik de yakından izlenmelidir.

Gıdaları sindirmeyle ilgili sorunlar da yumurtalık kanserinin bir belirtisi olabilir. Yeme bozuklukları, kilo kaybı ve bağırsak hareketlerimizdeki değişikliklerin tümü yumurtalık kanseri başlangıcı ile bağlantılı olabilir. Kısa bir süre içinde vücut ağırlığının yüzde 5’inden fazla kilo kaybı yaşanması, yumurtalık kanserinin göz ardı edilemeyecek önemli bir uyarı işaretidir.

Adet düzensizlikleri, vücudun bir şeyler yanlış olduğunda bizimle iletişim kurmasının bir başka yoludur. Periyotlar çok geç veya çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyorsa, doktor randevusu almanın zamanı gelmiştir. Bulantı, dikkat etmeniz gereken son belirtidir ve bu, tüm kanser türlerinde sıkça karşılaşılan bir belirtidir.

Bu belirtilerin çoğu, kesin bir şekilde yumurtalık kanseri belirtileri olmasa da, bu durumların ortaya çıkması halinde doktora gitmeniz durumunuzu netleştirmek açısından çok yerinde bir karar olacaktır. Çok geç olmadan bedenlerimizin bize söyleyeceklerini dinlemek için zaman ayırmalıyız. Lütfen bu konudaki farkındalığı arttırmak için bu makaleyi paylaşmak için bir dakikanızı ayırın.

İlgili Yazılar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.