Yumurtalık Kanseri Bacak Ağrısı Yapar mı?

yumurtalık kanseri bacak ağrısı

Yumurtalık kanseri modern araştırma çalışmalarında “sessiz katil” olarak nitelendiriliyor. Çünkü hastalık teşhis edildiğinde tedavi edilemeyecek kadar gelişmiş oluyor. Her yıl kadın ölümlerinin yaklaşık %3’üne sebep olan yumurtalık kanseri aşamalarında, 5 yıllık hayatta kalma oranı önemli ölçüde düştü. İstatistikler, kanser hücrelerinin vücuttaki gelişimlerinin üçüncü aşamasına girdikten sonra hastalığın gerçekten çok tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Birkaç haftadır devam eden bacak ağrısı yaşıyorsanız, bunun yumurtalık kanseri belirtisi olabileceğini düşünmeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Çoğu zaman yanlış yorumlansa da, bacak ağrısı aslında menopoz geçirmiş bir kadında yumurtalık kanserinin ince bir belirtisidir.

yumurtalık kanseri bacak ağrısı

Yumurtalık Kanserinde Bacak Ağrısı Nasıl Oluşur?

Yumurtalık kanseri esas olarak yumurtalıklarda oluşan malign (kötü huylu) tümörlerden oluşur. Bu tümörler, yumurtalık hücrelerinin anormal bir büyümesi / patlaması sonucunda oluşur. Yumurtalık kistleri de yumurtalıklarda büyür; ancak bu kistler normalde benign (iyi huylu) ve çok nadiren kanserlidir. Yumurtalık kanserinin ikinci aşamasında, kanser hücrelerinin birincil tümörden uzaklaştığı ve yumurtalıklardan çıkıp pelvik bölgeye yayılmaya başladığı gözlemlenebilir. Bu kanserli hücreler bazen de pelvik bölgedeki yumurtalıkların dışındaki tümörleri büyütebilir. Bu tümörler, pelvik bölgedeki sinirlere basınç uygulayarak yumurtalık kanserinde ciddi bacak ağrısı oluşturabilir.

Yumurtalık Kanserinde Bacak Ağrısı Nedenleri

  • Benign yumurtalık kistleri
  • Pelvik bölgede malign tümörler
  • Siyatik sinir üzerine baskı yapan fibroidler (kanserli olmayan sert ve toplu tümörler
  • Yumurtlama
  • Endometriozis (çikolata kistleri)
  • Regl spazmları

Yukarıda sözü edilen nedenler bacak ağrısını yumurtalık kanseri belirtisi olarak kabul etmemizi sağlar. Ağrı başka sebeplerden dolayı olsa da, kontrol ettirmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Teşhis sonucunda evre 2 yumurtalık kanseri görülüyorsa, hastalığın haftalar içinde tedavi edilmesi için dikkatli bir cerrahi prosedüre ve ardından kemoterapi seanslarına ihtiyaç duyulur.

Öte yandan, yumurtalık kanseri teşhis ve tedavi edilmediğinde koşullar kötüleşebilir ve nihayetinde bir daha tedavi edilemeyecek bir aşamaya gelebilir. Bacak ağrısına ek olarak, aynı zamanda karında şişkinlik ve anormal kilo alımı / kaybı da yaşanabilir. Mesane fonksiyonundaki değişiklikler ve devam eden mide bulantısı, yumurtalık kanserinin bazı belirgin belirtileri arasındadır. Bu belirtileri yaşıyorsanız, bir doktora gitmek ve durumu mümkün olan en kısa sürede teşhis ettirmek her zaman akıllıca olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.