Yatmadan Önce Ayaklara Masaj Yapmanın Faydaları

ayak masajı faydaları

Masajın, binlerce yıldır uygulanan en eski şifa yöntemlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Uzmanlara göre çok çeşitli baskı, hareket ve teknikler içeren 80’den fazla masaj terapisi türü vardır. Peki, en iyi masaj terapilerinden birinin ayak masajı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni, ayaklarımızın bazı kısımlarının insan vücudunun farklı organları ile bağlantılı olmasıdır. Şimdi yatmadan önce ayaklara masaj yapmanın faydaları konusundan bahsedelim.

Masaj, el ve parmakla kaslar ve diğer yumuşak dokulara baskı uygulama ve ovma hareketlerini içeriyor. Bazı masaj tekniklerinde ise önkol, dirsek veya ayaklar da kullanılıyor. Antik Hindular, Persler ve Mısırlılar farklı rahatsızlıklar ve sağlık sorunları için masaj uygulamalarını kullanmışlardır.

Masaj terapisi, günümüzde bel ağrısı, artrit, bursit, yorgunluk, yüksek tansiyon, diyabet, bağışıklığı baskılama, kısırlık, sigara bırakma ve depresyon gibi birçok kronik hastalık için fiziksel rehabilitasyon programlarının bir parçası olarak uygulanıyor. Masajın hastalıkların tedavisine ve hastalığa yol açabilecek stres ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olabileceğini biliyor olabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında gece yatmadan önce ayaklara masaj yapmanın faydalarına göz atabilirsiniz.

ayak masajının faydaları

Yatmadan Önce Ayaklara Masaj Yapmanın Faydaları

 • Cilt sağlığını yükseltir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Uyku kalitesini yükseltir
 • Hamilelik sırasında ödem etkisini azaltır
 • Organların görevlerini düzgün yapmalarına yardımcı olur
 • Huzursuz bacak sendromu belirtilerini azaltır

Ayaklara Nasıl Masaj Yapılır?

İşte kendi kendinize uygulayabileceğiniz 6 ayak masajı tekniği:

Bu teknikler çok basittir ve yalnızca aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir.

 1. Bir elinizle ayak parmaklarınızı, diğer elinizle ayak bileğinizi tutun. Daha sonra, ayağınızı yavaşça önce sola, sonra sağa doğru döndürün.
 2. Bir elinizle topuğunuzu öne doğru iterken, diğer elinizle ayağınızın ön tarafından geriye doğru yaklaşık 15 saniye boyunca itin.
 3. Başparmağınızı ve işaret parmağınızı Aşil tendonunun üzerinde tutun (topuğun hemen üstünde) ve diğer elinizle parmaklara yakın noktadan ayaklarınızı aşağıya doğru bastırın. Böylece topuğunuz gerilir.
 4. Her iki taraftan ayağınızı iki elinizle tutun. Ardından, bir tarafa ve sonra diğer tarafa birkaç kez çevirin.
 5. Her bir parmağınızı teker teker yukarı doğru çekin.
 6. Bir elinizle dört ayak parmağınızı, diğer elinizle başparmağınızı tutarak ayak parmaklarınızı yukarı doğru çekin. Daha sonra ayağınızı yukarı kaldırın ve sallayın.

Okumaya zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımızı paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.