Turpun Sağlığa Muhtemelen Bilmediğiniz Önemli 10 Faydası

turpun sağlığa faydaları

Turp kırmızı, pembe, mor ve beyaz gibi birçok renkte bulunabilen yenilebilir bir bitki köküdür. Türkiye’de bulunan en yaygın renk kırmızı olsa da, son yıllarda siyah ve beyaz turp da ilgi görmeye başlamıştır. Çiğ olarak salatalarda yenen turp, bağırsaklar üzerinde iyi bir etkiye sahip olduğu ve bundan dolayı daha iyi sindirime yol açtığı bilinmektedir. Turp yapraklarının da besin öğeleri açısından zengin olduğu belirtilmektedir. Turp, pek çok kişi için favori sebze olmayabilir ancak gerçekten de en sağlıklılarından biridir. Keskin tatlı bir tada sahip olan bu sebzeyi çok farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Bizim için birçok açıdan faydalı olan mineral ve vitaminlerle doludur. İşte turpun sağlığa 10 faydası:

Turpun bilinmeyen faydaları

Turpun Sağlığa Faydaları

1. Bağırsak Sağlığını Geliştirir

Turp, diyet lifleri bakımından zengin bir kaynak olduğundan, diyet sorunları olan insanlar için ideal bir gıdadır. Turpta yüksek oranda su bulunduğundan, uzun süre tokluk hissi verir.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Turp, metabolizmanızı hızlandırarak kilo verme sürecine yardımcı olur. Kalorisi ve glisemik indeksi düşüktür. Bundan dolayı yiyeceklerin kolayca sindirilmesine ve böylece kilo vermenize yardımcı olur.

3. Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Turp, vücudunuz için detoksifiye edici işlev gören C Vitamini, folik asitler ve antosiyaninler ile doludur. Antioksidanlar ve izotiyosiyanatlar kanserli hücreleri öldürür ve çoğalmalarını durdurur. Bu nedenle kanseri önlemek / tedavi etmek için düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

4. Cildi Parlatır

Çinko ve fosfor gibi hayati mineraller cildinizi doğal olarak parlak gösterir. Ayrıca turp vücudunuzun nemli kalmasını sağlayan su içeriği bakımından zengindir ve bu da cildinizi sağlıklı ve genç yapar. Turp yüzde 95 oranında su içerdiğinden cildi nemlendirir.

5. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon sorunlarından muzdarip insanlar için harika kılan potasyum ile doludur. Potasyumun kan damarlarını gevşettiği için kan basıncı seviyelerini düşürdüğü, dolayısıyla kan akışını arttırdığı düşünülmektedir.

6. Cilde Çeşitli Faydaları Vardır

Turp A, C ve K Vitamini bakımından zengindir; çeşitli cilt sorunlarını uzak tutar! Çiğ turp yemek daha iyi hücre üretimi ve onarımında yardımcı olur.

7. Yüksek Ateşi Düşürür

Bu süper gıda, vücut ısısını düşürebilir ve ateşin yol açtığı iltihabı hafifletebilir. Ayrıca vücudunuzu hızla iyileştiren antibakteriyel özelliklere sahiptir.

8. Sarılık Tedavisine Yardımcı Olur

Çok iyi bir antioksidan olan turp, toksinlerin karaciğerimizden ve midemizden atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, esas olarak sarılığa neden olan bilirubin (etçil hayvanların safrasındaki boya maddesi) maddesinin atılmasını sağlayarak kanımızı temizler. Sarılık hastalarında kırmızı kan hücrelerinin azalma oranı daha yüksektir. Turp kandaki oksijen oranını artırarak bu sorunu hafifletebilir.

9. Kan Şekerini Dengeler

Düşük glisemik indekse sahip turp, şekerin kana emilimini düzenlemeye yardımcı olur. Bu da şeker hastalığı olan insanlar için çok yararlı olduğu anlamına gelir. Kan şekeri seviyenizdeki ani yükselişler ve düşmelerden endişe duymadan bir şeyler atıştırmak istediğinizde turp tüketebilirsiniz.

10. Böbrek Sağlığını Geliştirir

Turp, böbreklerin çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olan temizleyici ve dezenfektan görevi görür. Diüretik (idrar söktürücü) olması nedeniyle turp, zararlı maddeleri böbreklerden temizler ve böbrekleri temiz tutar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.