Soğuk Su ile Duş Almanın 4 Önemli Faydası

soğuk suyla duş almanın faydaları

Çoğu insan en az 1-2 gün arayla duş alır. Duş alırken daha fazla temizlendiğimizi düşündüğümüz için sıcak su kullanırız. Peki soğuk su ile duş almanın ne gibi faydaları olabileceğini hiç düşündünüz mü? Soğuk su ile duş almanın önemli faydaları için okumaya devam edin.

Soğuk su ile duş almanın faydaları

Soğuk Su ile Duş Almanın Faydaları

1. Hastalıklara İyi Gelir

Uzmanlar soğuk su ile duş almanın nezle, grip gibi hastalıkları önlediğini düşünmektedir. Araştırmalara göre, soğuk su ile banyo yapıldığında vücut kendini ısıtmak için metabolizmayı çalıştırmaya başlar ve bu sayede vücut daha fazla akyuvar hücresi üretir. Soğuk su ile vücut temas ettiğinde kan damarlarında daralma meydana gelir. Bu daralma kan akışını normalden daha hızlı hale getirir. Kan akışımızdaki bu değişiklik, daha iyi hissetmemizi ve üzerimizde bulunan ağırlığın, halsizliğin giderilmesini sağlar. Ayrıca, çok fazla terleyen bir insansanız soğuk su ile banyo yapmayı deneyin.

Bazı insanlar çoğu zaman ellerinin ve ayaklarının soğuk olmasından şikayet eder. Bunun nedeni bedenin bazı yerlerine daha fazla kan akışının olması sonucu eller ve ayakların soğuğu daha çabuk hissetmesidir. Bu ısı farkını dengelemek için soğuk duş yapılabilir.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Eğer kilolarınızdan şikayetçiyseniz, soğuk su ile duş alın. Bedenimiz ısı düzeyini sabitlemek için kahverengi yağ hücreleri üretmeye başlar. Bu yağ hücreleri daha fazla ısı enerjisi üretmek için glikoz yakmaya başlar. Bu sayede kilo kaybını desteklemiş olur. Araştırmalara göre, soğuk su ile duş alındığında beyinde bulunan ve depresyonu önlemede işe yarayan hormonlar daha fazla üretilmeye başlar.

3. Cildi Korur

Vücudumuzda atık maddelerin taşınmasına yarayan lenf sıvısı vardır. Bu sıvının hareketi kasların kasılması sonucu oluşur. Soğuk su vücudun ister istemez kasılmasına neden olduğundan, lenf sistemini daha iyi çalıştırır. Bu sayede atık maddelerden kurtularak, sağlığımızı tehdit eden hastalıklardan korunuruz. Ayrıca soğuk su nefesimizin açılmasına ciğerlerin daha fazla oksijen almasına yarar. Bunu banyo yaparken zaten etkili bir şekilde hissederiz. Soğuk su cildin yenilenmesi ve ciltte oluşan sivilce oluşumunun engellenmesi için de etkilidir. Vücudumuz soğuk su ile temas ettiğinde gözeneklerimizi daraltarak cildimizde istenmeyen sivilcelerin çıkmasını engeller. Daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip oluruz.

4. Sperm Sayısını Artırır

Soğuk suyun keskin bir etkisi vardır. Sabahları yüzünüzü soğuk su ile yıkadığınızda kesinlikle uykunuz iyi bir şekilde açılır. Soğuk su hormonlarımızın üretiminde de bizlere yardımcı olur. Bilindiği üzere sperm sayısı sıcaklığa bağlı olarak azalır. Fazla sıcaklıkta sperm sayısı düşer. Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız, soğuk su ile duş almaya çalışın.

Soğuk su ile herkes duş alamayabilir. Bunun için birden bire aniden soğuk suyu açmak yerine, kademe kademe sıcaktan soğuğa doğru ayarlayarak kendinizi alıştırmaya çalışın. Eğer kalp hastalıkları gibi sağlık problemleriniz varsa, su sıcaklığını sıcaktan soğuğa doğru kademe kademe geçecek şekilde ayarlayın. Ani soğuk suya maruz kalmak sağlığınızı etkileyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.