Sivrisinekleri Uzak Tutmanın 9 Yolu

sivrisinekleri uzak tutmanın yolları

Sivrisinekler çoğu zaman zararsız olsa da epey rahatsızlık verici olabilirler. Vücutta sürekli kaşıntı ve alerjiye neden olan, hatta bir tür sıtma hastalığına yol açan sivrisinek ısırıkları ile mücadele etmek için kolay birkaç yöntem var. Bu nedenle sivrisinekleri uzak tutmak için bazı tedbirler almak bu rahatsızlığın önüne geçebilir. Biz de bu yazımızda sivrisinekleri uzak tutmanın yolları başlığı altında alabileceğiniz basit önlemleri sıraladık.

Özellikle geceleri siz uyurken, her tarafınızı ısıran sivrisinekler, sarı humma, sıtma hatta batı Nil virüsü bulaştırma gibi bir çok tehlike barındırıyor. Elektronik olarak sivrisinek kovucu cihazlar var ancak onların da bazı yan etkileri olabilir.

sivrisinekleri ne uzak tutar

Sivrisinekleri Uzak Tutmanın Yolları

1. Gevşek kıyafetleri tercih edin

Bu bir çözüm olabilir, sivrisinekler cildinize kadar nüfuz ederek kanınızı emerler. Ancak gevşek ve cilt ile arasında mesafe bulunan elbiseler onlar için engel oluşturacaktır.

2. Açık renk elbiseler sivrisinekleri kovar

Bilim araştırmaları bu görüşü destekliyor. Koyu renklere karşı bir ilgisi olan tüm sivrisinekleri savmak için açık tonlarda giyinmenizi öneriyoruz.

3. Mor ve kahverengi kıyafetler giymeyin

Sivrisinekler mor ve kahverengi elbiselere daha çok saldırır. Eğer dar ve bu renklerde giyiniyorsanız, etrafınızda da çok sivrisinek varsa başınız dertte demektir.

4. Çorap giymeyi deneyin

Sivrisinekler en çok ayakları ve ayak bileklerini severler. Bu nedenle, uyurken rahat ve bol çoraplar giymeyi deneyebilirsiniz.

5. Sümbül yağı veya Aloe Vera

Yatmadan önce cildinize sümbül yağı sürerseniz, sivrisinekler cildinize yaklaşamazlar. Bu yağı bulamayanlar Aloe Vera kullanabilirler. Bu yağ epidermal rahatsızlıkları önler, sivrisinekleri cildinizden uzak tutar.

6. Çay ağacı yağı, nane yağı veya biberiye yağı

Çay ağacı yağı veya bulamazsanız nane yağı ve hatta biberiye yağı ve bitkilerinin çaylarını demleyip, yatak odanıza püskürttüğünüzde odada hiçbir sivrisinek kalmayacak.

Bunu da okuyun: Biberiye Yağının Sağlığa Faydaları

7. Makyajlı yatmayın

Sivrisinekler, kozmetik ürünlere bayılır, geceleri parfüm sürmeyin ve makyajınızı silin. Diyetin de sivrisineklerle ilgisi vardır. Mesela B1 vitamini ve Tiamin içerikli besinler tükettiğinizde, sivrisinekler cildinize zarar veremezler.

8. Limon yağı ve Okaliptüs yağı

Limon yağı ve Okaliptüs yağı da sivrisinekleri kovar. Ancak çocuklarda kullanımı uygun olmayabilir.

9. Vanilya ve lavanta yağı

Vanilya ve lavanta yağını cildinize sürdüğünüzde, sivrisinekler kaçışmaya başlarlar. Lavanta bitkisinin çayını demleyip odaya püskürttüğünüzde sivrisinekler kaçacak yer ararlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz